Rehberiniz-‘ev çalışkanlarına’ tavsiyeler

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “‘ev çalışkanlarına’ tavsiyeler” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
ev çalışkanlarına’ tavsiyeler

Beyni uyanıkken hiç durmayanlar ve işi ofiste bırakamayanlar, kendilerine evlerinin uygun bir alanında keyifli, konforlu ve motive edici bir çalışma köşesi yaratmalı.

İdeal bir çalışma odası huzurlu bir ortam olmalı, ergonomik mobilyalarla dekore edilmeli, dikkat dağıtıcı faktörlerden uzak ve sessiz olmalı, yaratıcılığı desteklemeli. Bunları biliyoruz. Peki uzmanların bizim çalışma köşemizden daha fazla zevk almamızı sağlayacak önerileri var mı? Olmaz mı?

*Odanızı tasarlarken öncelikle kendinize şu soruları sorun: Çalışma odanızı ne sıklıkla ve ne amaçla kullanacaksınız? Burası ara sıra bir şeyler yazacağınız bir köşe mi yoksa uzun saatler geçireceğiniz bir ev-ofis mi olacak? Düzenlemenizi bu sorulara vereceğiniz yanıtlara göre yapın.

*Çalışmak stresli değil, keyifli bir aktiviteye dönüşmeli. Çalışma odanızda uzun saatler geçiriyorsanız ve yeşillere yönelen bir pencereniz varsa, masanızı burada konumlandırın. Böyle bir şansınız yoksa duvara büyükçe bir doğa fotoğrafı asın, odada yüksek bitkilere yer verin.

*Önceliğiniz çalışma alanlarının en önemli elemanı olan masa olsun. Çok dağınıklığınız varsa, bol çekmeceli bir masa kullanabilirsiniz. Kırtasiye malzemeleri, dosya, kitap, defter gibi eşyaların toparlanması için dolap, klasör ve saklama kutuları kullanın.

*Çalışma koltuğu da çok önemli. Maddi olarak en önemli yatırımı buraya yapabilirsiniz; çünkü ergonomik olmayan koltuklar hem fiziksel hem de ruhsal açıdan zarar verebilir.

*Bilgisayar dışında yazıcı, tarayıcı ve diğer cihazlarınızı yerleştireceğiniz alanları önceden planlayın. Sonradan ilave ederseniz sıkışık ve estetik olmayan bir görüntü oluşabilir.

*Sevdiğiniz bazı küçük objeleri gözünüzün önünde sergileyebilir, dinlenirken bu görüntünün keyfini çıkarabilirsiniz. Okuma aktivitesi de böyle bir ortamda daha çekici bir hale gelir.

*Mümkünse çalışma odanız bir ya da birkaç pencereli bir mekan olsun. Bu size bol ışık ve havalandırma kolaylığı sağlar. Çalışma ışığını ayrıca ele alın. Işıklandırmanın, doğrudan bilgisayarınızın ekranı üzerine gelmemesine veya masanızda gölge oluşturmamasına dikkat edin.

*Çalışma odasının en önemli öğelerinden biri de kitaplıklar. Kitaplık modelleri seçerken öncelikle odanın konumu, ardından kitaplarınızın sayısı ve kitap okuma sıklığınız göz önünde bulundurulmalıdır. Değişik modellerde, değişik tarzlarda kitaplıklar piyasada mevcut. Ancak elbette ki isteğinize uygun kitaplık tasarımı da yaptırabilirsiniz.

Kitaba göre kitaplık

Farklı ve özgün yayınlarıyla dünyada bir marka olan ve kısa bir süre önce İstanbul’da da açılan Assouline, evlere özel kütüphane kurarak, kitapların sıcaklığını yaşam alanlarına taşıyor. Assouline kütüphanesi, yalnızca kitaplardan oluşmuyor, mekânın dekoruna uygun olarak heykeller ya da objeler ekleyebileceğiniz, yenilenebilir ve çoğalabilir bir yapıya sahip. Böylece kütüphane dekorun bir parçası olmak yerine, yaşanılabilir bir hale geliyor.

Yazar: Melda Narmanlı

Kaynak: http://www.radikal.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir