Rehberiniz-Eskisini sildi, yeni bir kariyere başladı!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Eskisini sildi, yeni bir kariyere başladı!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Eskisini sildi, yeni bir kariyere başladı!

Jale Balcı, finans sektöründe yatırım uzmanı olarak çalışmış. Bankacılık yaparken bu işi çok sıkıcı bulan Balcı, bir süre sonra Menkul Kıymetler Borsası”na geçmiş. 10 yıl boyunca çalıştığı sektörden 1999”de ikiz çocukları Elif ve Emre”nin dünyaya gelmesiyle ayrılmış ve tekrar işe dönmek istememiş.

Eşimle evde saatlerce borsa konuşuyorduk. ”Şu kağıt ne olacakŞ Bu durum piyasayı nasıl etkileyecek” diye. Bir süre sonra hayatımız monoton bir hal alınca bu işten iyice sıkıldım diyen Balcı, bütün vaktini çocuklarına ayırmış.

Bebekler dördüncü ayını doldurduktan sonra Balcı, sağlıklı beslenme konusuna merak salmış. Bir yandan bebeklerinin doğru beslenmesi için ne yapması gerektiğini öğrenirken diğer yandan öğrendiklerini de tüm ailesinde uygulamış.

5 yıl boyunca dengeli beslenmeyle ilgili ciddi araştırmalar yapan Balcı, zamanla evde sağlıklı menüler oluşturmaya başlamış.

Jale Balcı, 1992”den beri yemek ve beslenmeyle neredeyse açılan her kursa gitmiş. Bir süre sonra bu kurslar da ona yetmemeye başlamış. “Teknik bilgilere sahip aşçılarla çalışmalıyım” diyen Balcı, evinde aşçılardan özel dersler almış.

Sağlıklı beslenmek şart

Yola çıkarken hedefinin güzel menüler tasarlamak olduğunu anlatan Balcı, ağır yemeklerle tıka basa doyma fikrine karşı çıkıyor. Ona göre güzel şeyler yerken aynı zamanda da sağlıklı beslenmek lazım. Keyifli Sofralar İçin 50 Pratik Mönü isimli kitabından bu fikirden doğduğunu belirten Balcı, kitabın oluşum sürecini şöyle anlatıyor: “Eşime ”Ben bu ağır yemekler yemek istemiyorum” dedim. Bana ne yapmak istediğimi sordu. Bende ona ”Misafirlerimize farklı birşeyler sunalım” dedim. Masada bir kaç meze dışında hiçbir şey sunmadım.

Hergün misafir ağırladı

Mutfaktan servis yaptım. İnsanlar tabaklarına koyduğunuzu yiyip başka birşey isteyemediği için sofradan kalktıklarında rahat ettiler. ”Kendimizi bir restoranda hissetti” dediler. İki yıl boyunca neredeyse her gün misafir ağırladı.

Kitap öncesi bir nevi staj yaptım. Önce 365 güne yemek fikri vardı ama sonra 50 mönüye indirdik. Kitaptaki bütün yemekleri tek tek denedik, tattırdık. Herkesin hoşuna gidince kitaba koyduk.”

Butik catering hizmeti verecek

Balcı”nın çok satanlar listesinde 6. sıraya yükselen kitabı 11 Nisan”da Remzi Kitapevi”nden çıkmış. Tabii bu kitap Balcı”nın tek projesi değil. Balcı, şu sıralar butik catering hizmeti vermek için bir ekip kuruyor.

Balcı, vereceği hizmeti şöyle anlatıyor: “Biz diğer catering firmalarından farklı olarak daha butik çalışacağız. Özel işler yapacağız. Mesela işyerlerine öğle yemeği belirleyip vermek ya da bir düğün organizasyonu yapmak yerine daha kurumsal çalışacağız. Şirketin bayi toplantısı ya da genel müdürün doğum günü partisini hazırlayacağız.

Ben bu işi daha doğru ve profesyonelce yapmak istiyorum. Müşterilerimiz ”Misafirlerim gelecek, şunlardan hoşlanırlar” dediğinde biz sofra düzeninden yemek seçimine, ortam düzeninden servis ekibine kadar herşeyi hazırlayacağız. Yemeğin sonuna kadar orada kalıp her ayrıntıyla ilgileneceğim.

Yazar: Berrin Haberveren

Kaynak: http://www.kariyerim.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>