Rehberiniz-Eski sevgiliden arkadaş olur mu?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Eski sevgiliden arkadaş olur mu?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Eski sevgiliden arkadaş olur mu?

BİR zamanlar Onpunto diye bir site vardı. Bunun sevimli bloglarından birinde (Gülümse) gençler “Eski sevgiliyle arkadaş olunabilir mi?” konusunu tartışıyorlardı kendi aralarında…

ŞİMDİ siz diyeceksiniz ki “Serdar amca, sen bu topa hiç girme. Unutmuşsundur sen o mevzuları…”

Çok gerilerde kalmış olması unuttuğum anlamına gelmez. Yani (kazın dibini tutturmayalım akşam akşam) eski sevgililerimi, eğer var idiyse, çoktan unuttum ama, bu benim “insan ayrıldığı sevgilileriyle arkadaş kalabilir mi” konusunda susmamı gerektirmez. Bir canım ciğerimin dediği gibi “emekli bir erkek olarak” iki kelime de ben edebilirim icabı halinde.

Dedim ve bundan sonra bu konu üzerine ne diyeceğim hakkında en küçük bir fikrim olmadığı için zıngadanak durdum.

İnsan, eski sevgilileriyle arkadaş olabilir mi?

Kolay kolay olamaz.

Daha doğrusu (1) sizin ve (2) sevgilinizin nasıl insanlar olduğunuza ve asıl (3) sevginizin nasıl bir sevgi olduğuna bakar.

Kimileri bu konuda fazlasıyla medenî (buna hazımlı da denebilir) oluyorlar. Gazetelerin magazin sayfalarında boşanmış karı kocaları, kollarında genç sevgilileriyle Bodrum biçlerinde yanyana uzanmış görüyoruz. Bunlar için bir sorun yok.

Kimileri bu konuda çok medenî oluyorlar. Akmerkez’de, yahut Yeniköy’deki bir balıkçıda, kolunda yeni sevgilisiyle, ayrıldıkları eşlerine yahut sevgililerine rastladıklarında, içlerinden köpürseler de, hiç istiflerini bozmadan “Selam Saime – mucuk mucuk – n’aber?” deyip sohbet ediyorlar.

Kimileri – ki çoğunluğu teşkil ediyorlar – bu duruma düşmemek için, aralarında ciddi bir husumet olmasa bile, birbirlerini uzaktan görünce kaldırım değiştiriyorlar.

Kimileri – ki bu davarın sayısı tahminlerin çok üzerinde ne yazık ki – resmen boşandıkları hatta terk edip bıraktıkları karılarını, aradan üç beş sene geçse bile, başka bir erkekle konuşurken bile görseler, baltayla doğruyorlar.

Dediğim gibi, konu kim olduğunuza, nasıl bir ilişki sürdürdüğünüze ve yukarıda söylemeyi unuttum, (4) hangi şartlarda ayrıldığınıza bağlı.

Genelde insanlar eski sevgilileriyle arkadaş kalamazlar.

İlk gençlikte, ilişkilerin elele tutuşmak, dudak dudağa dokuşmaktan öte gitmediği “kızlı erkekli grup içi” aşklar, eğer bir dramla sonuçlanmamışsa ve (özellikle) terk eden taraf, kısa zamanda kendini terk edilenin en gıcık olduğu ve kendine rakip olarak gördüğü kızın yahut erkeğin kollarına atmamışsa, ciddi bir sorun çıkmayabilir. Ufak soğukluklar ve ara ara laf sokuşturmalarla, grupla birlikte olmak kaydıyla, arkadaşlık devam edebilir.

Hatta bu ilişki eğlenceye bile dönüşebilir.

Bunun dışında, ciddi ilişkiler, aşkın tutkusuna ve ayrılışın ahval ve şeraitine ve de şiddetine ters orantılı olarak, kolay kolay arkadaşlık olarak sürdürülebilemezler.

Not: Bu konuda gençler ne düşünüyor? Ezgi’nin aşağıdaki derlemesini de okuyun…

Öğrenci Kanunu

Ezgi ARIK / Hürriyet KAMPÜS WEB

KANKALIĞIN kitabını yazan, HIMYM dizisinin sevilen karakteri, Barney “Madde 147 – Kankanın eski sevgilisiyle yatma” diyor. Biz de sevgililer gününe çeyrek kala Kampus Forum’da size sorduk, eski sevgiliyle arkadaş kalınır mı, kankanın eski sevgilisiyle çıkılır mı diye.

Bitmiş ilişkilerin ardından herkes kendi yoluna kaldığı yerden devam eder mi, arkadaş kalınabilir mi, ilişki bittiyse kankasının onun eski sevgilisiyle, namı değer exiyle, çıkması insanı neden rahatsız eder, böylesi bir ilişki kankanızla ve sevgilinizle aranızı nasıl etkiler, kıskançlıktan dolayı mı yoksa kankasının iyiliğini istediği için mi istemezler eski sevgililerini kankalarıyla görmeyi…

Barney’nin Kanka Kanunu’ndan sonra sizden gelen cevaplarla öğrenci kanununu hazırladık ve sunuyoruz.

Sizce eski sevgili ile arkadaş kalınır mı? Hatta bir adım ileri gidip yeniden sevgili olunur mu sizce?

kemal1967: Ben eski sevgililerimin çoğu ile hala görüşüyorum,bana yeni sevgililerini de anlatıyorlar dinliyorum.ben onlara anlatıyorum,dertleşiyoruz.belkide bu durum arada aşk olmadığındandır karşılıklı olarak.Birde etrafımızda ki arkadaşlarımız potansiyel olarak sevgili adayı olduklarından yada arkadaştan sevgiliye dönüşebilmeleri kadar sevgiliden arkadaş statüsüne geçmeleri de gayet normal

Makbule: Öncelikle, herkes ex’nin geri dönmesinden hoşlaşır. Fakat onu next yapmak zor.. Çünkü sen zaten onunla bir ilişkiye başlamışsın yapamamışsın yürümemiş; bazı sebeplerden dolayı. Tekrar onların yaşanma ihtimalini ex’ken next olmak isteyen tarafın yok etmesi lazım :) yoksa ex önce next sonra “ultraEx” olur.

erdemcilingir: Bence arkadaş kalınabilir. Kaldım da. =))

Mahaleden komşu kızıyla ilişkimiz vardı. Uzun bir zaman sonra ayrıldık. Sene 2004’dü biz ayrıldığımızda ve 2005-2006 gibi yanlış hatırlamıyorsam. Kuzenimin kuzeni onunla çıkmak istedi. Bana sordu “senin açından sıkıntı olur mu” diye. “Tabiki hayır” dedim. Onlar da bir süre birlikte oldular. Sonra kız başka biriyle evlendi. =)) Hala komşuluğumuz devam eder, görüşürüz.Özetle; Bence sıkıntı olmaz.

şairceketliçocuk: Her ex aşk benim için ex olmuştur.Yani ölmüştür.Suni teneffüs ya da kalbe 600 joul elektrik akımı vermekle bir cesedi nasıl ki diriltmek nasıl imkansızsa ex olup gitmiş bir sevgiliyle arkadaş kalabilmek o kadar imkansızdır…

schism: aynen katılıyorum. tecrübeyle sabit .)

ex’ten next olmaz.arkadaş kalır mıyım? yüzüne bile bakmam.

tahsin3323: Bence Arkadaş olarak kalınmalı.

Hem niye ayrıldıktan sonra birbirimize küselim ki? Şahsen eski sevgilim ile küs değilim halen de onunla konuşurum ara sıra halini hatırını da sorarım.Tamam, anlaşamadık diye birbirimiziyemenin manası yok bence…..

Kankanızın eski sevgilisiyle çıkar mısınız?

julide: Bu konuda kime sorarsanız kesinlikle hayır der ama çoğunluğu yapar bunu.

kemal1967: Genel olarak erkeklerde az olmamakla birlikte kızlarda marifet namına yapılır.

gitarist: Ben bu çelişkiye düşmüştüm, allahtan olmadı böyle bişey …

Makbule: Bence olabilir, benim eskiden görüştüğüm biriyle arkadaşım şu an beraber ve uzun zamandır. Çokta mutlular, ben bişey hissetmedikten sonra mutlu olsun elbette :))

kemal1967: Kadınlar kıskanır bence

şairceketliçocuk: Eski kankamın eski sevgilisiyle olabilir :)

schism: ikisinin de yüzüne tükürrüm. 222 daha kötüsünü de yapabilirim

Makbule: Şaşırmadım..

tahsin3323: Vallahi zor bir soru.Ama çıkmamak öncelikli tercihim olur,Ve de bunu kıza “Sen kankamın eski sevgilisiydin” diyerek söylemem.Daha farklı ve uygun bir dille söylerim.

Fakat ben kıza ciddi olarak abayı yakmışsam ilk önce kankamla bir konuşurum(izin almak maksadıyla değil,zaten ayrılmış onu ilgilendirmez sonuç itibariyle) kankime derim ki: “Bele bele bir durum var falan filan feşmeka işteeee…

Şimdi bu soruyu Zekeriya Beyaz hocamıza soralım;

“Hocam sizce kankanızın eski sevgilisiyle çıkmak haram mıdır?”

HOCA:

“Effeendiim! Nereden çıkartıyorsunuz bunlarıııı,bunlar ayııptıır günaahtır efeendiim. Böyle apık sappııık şeyleri kim çıkarıyoor!”

Yazar: Serdar Devrim

Kaynak: http://www.hurriyetkampus.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>