Rehberiniz-Erzurum’dan harvard’a…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Erzurum’dan harvard’a…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Erzurum’dan harvard’a…

Kaynak: Sabah

Röportaj: Balçiçek Pamir

Onunla aslında çok önce buluştuk. Ama olmadı işte bir türlü. Ya köşe yerim azdı ya da şehir dışından yazdım. Onunla ilgili notlarım masanın bir köşesinde durdu kaldı. Çok ama çok geciktim size Esin Taboğlu”nu tanıtmak için. Oysa öylesine etkileyici bir başarı öyküsü var ki… Onunki Doğu Anadolu”dan Harvard”a uzanan bir öykü… Öyle bir öykü ki, gencecik yaşında kendi şirketini kuran, Türkiye”deki özelleştirme hukukunu bitirip ta Hindistan”a danışmanlık veren bir kadını anlatıyor.

Esin Taboğlu 1965 Erzurum doğumlu. Beş kardeşin dördüncü numarası olan Taboğlu küçüklüğünden beri eczacı olmanın hayalini kurmuş. O günleri bakın nasıl anlatıyor; “Herhalde eczacıların kepleri hoşuma gidiyordu. Lise sona kadar Erzurum”da okudum. Biraz bilinçlenince hayalim bilgisayar mühendisi ya da matematik profesörü olmak oldu.”

Siz bakmayın onun böyle anlattığına Esin Taboğlu liseyi birincilikle bitirmiş ve öğretmenleri tarafından matematik alanında sorn derece başarılı olacağı söylenmiş. “Çok çalışkanmışsınız” diyorum gülümsüyor, “Yok canım. Hem küçük yerlerde okul birincisi olmak kolaydır. Sonra üniversite tercihlerimi yaptım. Gönül bilgisayardan yana ama kazanmak kolay değil. Erzurum”da olduğunuz zaman ne kadar çabalarsanız çabalayın bir yere kadar başarı gösterebiliyorsunuz. Sonra bir baktım hukuk bölümünü kazanmışım.”

Esin Taboğlu İstanbul”a yerleşmiş. İlk yıl, ikinci yıl “Ben bu bölümde ne yapıyorum” falan derken kendi deyimiyle birden bu işi sevmeye başladığını fark etmiş. Ediş o ediş zaten. “Sevdim sevmesine ama bir iki kez staj yapınca hayallerim suya düştü. ”Bana göre değil” dedim. Hukukçular alınmasın ama Türkiye”de işler maalesef ilişkilerin yoğun yaşanmasıyla gerçekleşiyor. Ben ise bir şey yaparak başarı elde etmeyi sevenlerdenim.”

Esin Taboğlu bu karmaşayı kendi içinde çözmeye çalışırken önüne bir Amerika fırsatı çıkar. Önce dil öğrenmek için Kolombiya Üniversitesi”ne gider. “O zaman yabancı dilim yok tabii. Lisede ne öğrendimse o Erzurum”da. Hiç unutmam, İngilizcem öylesine yetersizdi ki başvuru formlarını doldurmakta bile zorlanmıştım. Ama yine de gittim. Yoğun bir dil programına katıldım.”

İngilizce”yi öğrendikten sonra Taboğlu gözünü daha da yükseklere dikmiş. Harvard Üniversitesi”ne hukuk master”ı programı için başvurmuş. Kabul edildiğini öğrenince kendi bile şaşırmış. “Harvard”ın ismi beni korkutmadı dersem yalan söylemiş olurum. Erzurum”dan kalkıyorsunuz oraya gidiyorsunuz. Ama kabul edilen 4 kişiden biri olduğumu öğrenince çok gururlandım.

Hazırlandım ve gittim. İlk günümü hiç unutamam. Derse girdim anlattıklarından hiçbir şey anlamadım sanki İngilizce değil de Almanca konuşuyor gibiydiler.” Hiç ben bu işi yapamayacağım diye düşündü mü peki? “Hayır” diyor. “Oraya gittikten sonra korktum döneceğim gibi bir şey söz konusu bile olamazdı. Gururuma yediremezdim bir kere ”başaramadım” demeyi.” Esin Taboğlu başlamış çalışmaya.

Hayatımda en çok çalıştığım yıldı diye anlattığı Harvard deneyimi ona çok şey kazandırmış. “O zamana kadar hukuk bölümüne Türkiye”den kimse başvurmamış. Beni bu daha da çok kamçıladı. Hukuk İngilizcesi ağır, üstelik sistemi bizim hukuk sistemimizden son derece farklı. Herkes 1 çalışıyorsa ben 10 çalıştım ne yalan söyleyeyim.” Harvard”ı bütün zorluklarına rağmen başarıyla bitirir Esin Taboğlu. Birçok firmadan teklif almasına rağmen, özlem ağır basar ve Türkiye”ye geri döner ve 15 gün içinde iş bulur.

Türkiye”de özel sektörde özgeçmişler çok önemli. Hiç kimse artık tanıdığının kızı ya da oğlunu işe almak istemiyor. Tam tersine işine yarayacak insanı seçiyor. Mecbursunuz çünkü. Önce bir Fransız hukuk firmasında çalıştım. Orada özelleştirme hukukunu öğrendim ve uzmanlığımı bunun üzerine geliştirdim.
Ya mahkeme salonu? Kaç kez davaya girdiniz? “Hiç” diye gülerek yanıtlıyor Esin Taboğlu… “Yurtdışında avukatlık mahkeme ya da mahkeme öncesi diye ikiye ayrılıyor. Ben hazırlık aşamasında yer alan avukatlardanım ama Türkiye”de davaya girmemiş olmak büyük utanç kaynağı. Ama ne bileyim ben oturup çalışmayı, davaya iyi hazırlanmayı seviyorum.” Eş dost akraba anlıyor mu bunu? Yani “Avukat hanım kızım bizim kira durumu nedir?” diye soran olmuyor mu? “Olmaz mı?” diye cevap veriyor. “Bir türlü anlatamıyorum. ”Benim dalım değil ben özelleştirme hukukuyla ilgileniyorum” falan diyorum ama ortak yol bulamıyoruz tabii.”

Esin Taboğlu bugün kendi hukuk bürosunu kurmuş başarılı bir kadın. Türkiye”de özelleştirme deyince ilk akla gelen hukukçu. Sadece burada da değil, örneğin Hindistan”a da danışmanlık veriyor. Ya erkek dünyasında başarılı kadın olmak? “Toplantılarda yüzüme baka baka ”Esin Bey” diye seslenenler var. Kötü niyet değil ağız alışkanlığı…

Bunca yıldan sonra bile kadınları bulundukları konumlara yakıştırmayanlarla karşılaşıyorum. Ne mi yapıyorum? Onları ti”ye alıyorum. Ben eğer kadın olmama rağmen bu noktaya gelmişsem, zaten çevremdeki bütün erkeklerden daha başarılıyım. Kimse kusura bakmasın.” Beyler, kadınlar başarılı oldu mu böyle oluyorlar işte. Kusura bakmayacaksınız.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>