Rehberiniz-Erkek adam işe şortla gider mi?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Erkek adam işe şortla gider mi?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Erkek adam işe şortla gider mi?

Erkek adam renkli ve kısa şort giyer mi?

Başlıktaki sorunun yanıtı: Bir süredir evet… Bu yaz erkek modasının en ‘ilgi çekici’ trendlerinden biri, kısa ve renkli şortlar oldu. Murat Boz, Arda Turan gibi isimlerin de tercihi olan kısa şortlar, artık işyerlerinde de giyiliyor. Önümüzdeki yaz, kısa şortlu takım elbiselerin yılı olabilir. Henüz giymeyenler için kısa bir ‘kısa şort’ yazısı…

Bu yılın yaz modasına damgasını vuran şüphesiz ki erkek kreasyonlarında görmeye pek alışkın olmadığımız şortlar oldu.

Plajlarda ve spor yaparken giyilen renkli, desenli şortlar artık sokaklarda, restoranlarda, gece kulüplerinde hatta iş hayatında bile karşımıza çıkıyor. İşin ilginç tarafı, hayatımıza bu kadar giren ‘erkek şortları’ kışın da gardıroplarda kendine yer bulacak.

Yıllar yılı moda olup, hemen herkesin eleştirse de giydiği bermuda şortlarsa tozlu sandıklarda yerini almak üzere… Yeni moda, diz üstü hatta daha kısa şortlar. Erkeklerin bu modaya alışması biraz vakit alacak gibi görünse de öncüler şimdiden kısa şortları giyip sokaklarda boy gösterdi bu yaz…

Modayı yakından takip eden ve hayranları tarafından idol kabul edilen futbolcu Arda Turan ya da şarkıcı Murat Boz gibi ünlü isimler şortu tercih edenlerden.

Dolce&Gabbana, Michael Kors, Jean Paul Gaultier gibi birçok dünya markası da erkek koleksiyonlarındaki renkli şortlarla dikkat çekmişti. Bu markalarla birlikte H&M, Lee, Mavi Jeans, TopShop, Zara gibi markalar da ‘kısa’ erkek şortlarını kreasyonlarına eklediler.

İŞYERİNDE DE GİYİLİR

Erkekler için kısa ve renkli şortları giyerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var: Eğer kısa şort giyecekseniz üzerine bol bir tişört ya da slim bir gömlek tercih etmelisiniz, böylelikle hem şık hem de rahat bir kombin oluşturursunuz.

Şortlar şimdilik reklam ajansları gibi kreatif alanlarda olsa da işyerlerinde de kendini göstermeye başladı… Henüz holdinglerin toplantı salonlarında ya da kurumsal şirketlerin insan kaynakları departmanlarında görünmesine çok zaman olsa da iş hayatına adaptasyon süreci yaşayan erkek şort modasının gelecek yıla etkisi şortlu takım elbiseler olarak karşımıza çıkacak.

Tasarımcı Koray Algün, şortu hem günlük hayatta hem de iş hayatında sık kullananlardan biri; sebebini de şöyle açıklıyor: “Havalar öyle sıcak ki şort benim adeta kurtarıcım. Sıcaklarda pantolunun işkencesinden kurtarıyor insanı. Şort tercih ettiğim zaman şık bir gömlekle tamamlıyorum. Böylece hem resmi hem de rahat bir giyim yakalıyorum. Bu sayede ne bunalıp motivasyonumu düşürmüş oluyorum ne de gün boyu kendimi rahatsız hissediyorum.”

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ŞORT

Şort, 19. ve 20. Avrupa’da golf pantolonu olarak kullanılmaya başlandı. Daha sonra okullarda üniforma olarak kullanıldı. I. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında sıcak bölgelerde bulunan askerlerin konforları için, rahat hareket edebilmelerini sağlayan, ince keten kumaşlardan şortlar hazırlanmıştı. Savaş sonrası yıllarda bisiklet kullanan ya da tenis oynayanların giydiği dizüstü şortlar, 80’lerde biraz daha kısalarak sadece beyaz renk olarak tercih edildi.

Yazar: Mehmet Ustaoğlu

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>