Rehberiniz-Eq: diğer tür akıllı insanlar

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Eq: diğer tür akıllı insanlar” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Eq: diğer tür akıllı insanlar

Akademik türden farklı bir “akıllı” iş yeri olduğunu biliyor muydunuz? Bunun yanıtı duygusal zeka (EQ) olarak bilinen kavram ile ilgili olsa gerek. Bu, stres toleransı, zaman yönetimi, müşteri hizmetleri ve girişken iletişim dahil birçok kritik beceri için bir altyapıdır.

Eğer yükselmek isteyen bir yönetici iseniz EQ, kavramanız gereken bir teoridir ve mesleki gelişim planlarınızın bir parçası olmalıdır.

EQ seviyeniz neyse ki geliştirilebilir ve düzeltilebilirdir. Yazarlar Bradberry ve Greaves’in makalelerinde yer verdikleri EQ seviyesini geliştirmeye yardımcı olmak için işlediklerin 4 temel beceri hakkındaki bilgileri toparlayıp sizlerle paylaşmak istedim.

Öz-farkındalık

Duyguları o an içinde doğru algılama becerisi ofis çalışanları açısından gereklidir. Öz-farkındalık öncelikleri ve yönetim tarzlarını serinkanlı bir profesyonellikle değiştirmeye hızla adapte olmanıza imkan tanır. Bu EQ becerisini geliştirme stratejilerden biri de duyguları iyi veya kötü olarak görmeyi bırakmaktır. Örneğin bir iş arkadaşımıza karşı olan kızgınlık veya kıskançlık duygumuzu “kötü” olarak etiketleyebiliriz. Duygulara etiketler yapıştırmanın çöktüğü nokta, öz-farkındalığı sınırlayabilmesidir. Bir duyguyu tanıdığınızda, ona neyin sebep olduğunu da anlayabilirsiniz. Bu öz-farkındalık fevri biçimde yanıt vermekten veya profesyonel imajınızı küçük düşürecek şekilde tepki vermekten sizi koruyabilir. Bir duygunun oluşmaya başladığını hissettiğiniz bir sonraki sefer bunu dikkate alın ve iyi veya kötü istifinin içine koymaktan sakının. Bu duygunun, sizin önemli bir şey olduğunu anlamınıza yardımcı olmak için orada olduğunu kendinize hatırlatın. Öz-farkındalığı yüksek bir çalışan, durumlara veya tartışmalara etki etmeden önce bunlar hakkındaki kendi duygularını anlamak için zaman ayırır. Önerilerde bulunmadan evvel koşulları analize etmek sorunlara hızlı ve etkin çözümler bulmanıza imkan tanıyabilir.

Öz Yönetim

Durumlara ve insanlara olan duygusal reaksiyonlarınızı idare etme ve hatta bazen daha büyük, daha önemli hedeflerin peşinde koşmak için geçici ihtiyaçlarınızı bekletme becerinizle ilgilidir. Bu EQ becerisini geliştirmek için bir strateji de, sınırlar yerine özgürlüklere dikkatinizi odaklamaktır. Örneğin durumlara nasıl yanıt verileceğine dair her zaman bir seçenek vardır. Zor bir durumu değiştirmek için hiçbir şey yapamıyor veya söyleyemiyor olsanız bile, olan şeye dair bakış açınız üzerinde kontrolünüz vardır. Kendinizi kontrol sahibi olmadığınızı düşünürken bulduğunuz bir dahaki işyeri ile ilgili bir durumda nasıl tepki verdiğinize daha yakından bakın. Sorumluluk alın ve sahip olduğunuz seçenek üzerine enerjinizi yoğunlaştırın. Öz yönetimi yüksek bir çalışan hararetli, duygusal açıdan heyecan dolu bir toplantı boyunca sabırlı ve anlayışlıdır ve iletişimde yüksek standartta bir tutumu korur.

Sosyal farkındalık

Kişisel düşünce ve duyguların dikkati dağıtmasına izin vermeksizin, dinleyerek ve gözlemleyerek diğer kişilerdeki duyguların farkına varma ve gerçekten devam eden şeyleri takdir etme becerisidir. Bu EQ becerisini geliştirmek için bir strateji de, kültürel farklılıkları anlamaktır. Günümüzde işyerleri farklı kültürlerin kaynaştığı yerlerdir. Kültürler arası becerileri geliştirmek kritik öneme sahiptir ve bunu gerçekleştirmenin etkili bir yolu da kendinizi şehre yeni gelmiş biriymişsiniz gibi düşünmenizdir. Size nasıl davranılmasını isterdiniz? Kültür oyununda kazanmanın sırrı, bariyerleri kaldırmak ve takdir oluşturmak için herkese saygılı davranmaktır. Sosyal farkındalığı yüksek bir çalışan, diğer insanların duygularını tanımak ve bir çözüme ulaşmaya yardımcı olmak için iletişim tarzını adapte etme becerisine sahiptir. Örneğin personel toplantılarında bu kişi diğer kişileri dinler ve diğer kişilerin söylediklerine ve yaptıklarına saygılı bir biçimde ve doğrudan karşılık verir. Bu kişi, takımı güçlendiren kişidir.

İlişki yönetimi

İnsanları nasıl anladığınızın, onlara nasıl davrandığınızın ve paylaştığınız geçmişin bir sonucu olarak zaman içinde diğer insanlarla kurduğunuz bağdır. Ancak ilişki yönetimi ofis içinde en büyük sorunu doğurabilir çünkü anlaşmazlıklar sessizce “iltihaplanabilir” ve daha sonra insanlar beklenmedik biçimde hayal kırıklığı içinde patlayabilir. İlişki yönetimini geliştirmek için strateji kararları sadece yerine getirmek değil, onları açıklamaktır. Çalışanlar şirket birleşmelerini, olası personel azaltımlarını veya politika değişikliklerini içeren meselelerden habersizse bu kararlara olumsuz reaksiyonlar vermeleri de doğaldır. Dolayısıyla eğer bir değişikliği bildiren kişi sizseniz değişikliğin neden yapıldığını, kararın ardında ne olduğunu ve son kararın neden alındığını açıkladığınızdan emin olun. Mümkün olan her fırsatta anlayışlı bir içgörü ve istişare ile organizasyonel değişiklikleri diğer kişilere haber veren biri, ilişki yönetimi becerisi yüksek bir çalışana örnek olarak verilebilir.

Zeki olduğu söylenen ve iyi eğitimli kişilerin, daha az gözle görünür beceriye veya niteliği sahip kişiler gelişirken neden başarıyla mücadele ettiğini bilmek istiyorsanız, bu farkı yaratan faktör EQ’dur. Eğer kariyer hedeflerinizde ilerlemek istiyorsanız işyerinde diğer bir tür akıl olan EQ’nuzu değerlendirmek için zaman ayırın. Her ne kadar eğitim ve tecrübe kapıları açıp sizin işi almanızı sağlasa da EQ uzun vadeli başarı için gerçek anahtardır.

Yazar: Seçil Sökmen

Kaynak: http://www.nationalturk.com,

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>