Rehberiniz-Epilepsi çalışmaya engel değil

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Epilepsi çalışmaya engel değil” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Epilepsi çalışmaya engel değil

Epilepsi hastalığının insanların çalışmasına ve işlerinde başarılı olmalarına engel olacak bir hastalık olmadığını söyleyen uzmanlar, hastalıkla ilgili halk arasında bazı bilgilerin yanlış bilindiğini belirtti. Doruk Sağlık Grubu Nöroloji Uzmanı Dr. Filiz Gözeten Yetiker, ancak epilepsi hastalarının aşırı çay, kahve ve kolalı içeceklerden kaçınması gerektiğinin altını çizdi.

Epilepsi hastalığının dünyanın her bölgesinde erkek, kadın ve her türlü ırkta, yaklaşık 100 kişide bir oranına yakın görüldüğünü söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Filiz Gözeten Yetiker halk arasında ’sara’ olarak bilinen epilepsinin kısa süreli nöbetler şeklinde tekrarlayan, beyinden kaynaklanan bir hastalık olduğunu ve nöbetlerin ilaçla durdurulabileceğini kaydetti. Doğumda meydana gelen zararlar, merkezî sinir sistemi enfeksiyonları (menenjit, vb.) epilepsi hastalığının önemli sebeplerinin başında geldiğini dile getiren Dr. Filiz Gözeten Yetiker, daha ileri yaşlarda ise sebepler arasında beyin tümörleri, beyin damar hastalıkları ve kafa travmalarının yer aldığını söyledi.

Dr. Yetiker: “Epilepsi kısmen de olsa insan hayatını etkileyebilir ancak eceğini ancak normal, aktif bir hayat sürmeyi engellemeyeceğinin altını çizdi.

Bunları yapmayın…

• Aç ve aşırı uykusuz kalmayı

• Günde en az 7 -8 saatten az uyumayın

• Aşırı çay, kahve ve kolalı içeceklerden kaçının

• Gece ağır yemek yemeyin

• Uzun süreli ve yakından televizyon seyretmeyin

• Fazla bilgisayar kullanmayın

• Aşırı efor sarf etmeyin ve bunu gerektiren sportif faaliyetlerden kaçının.

• Denize yalnız girmeyin

• İlaçlarınızı düzenli ve mutlaka önerildiği şekilde kullanın

• Belli aralıklarla doktor kontrolüne gidin.

• Olur olmaz şeyleri dert etmeyin

• Hamile kalmadan önce doktorunuz ile görüşün

Çalışmaya engel bir hastalık değil

Doruk Sağlık Grubu Nöroloji Uzmanı Dr. Filiz Gözeten Yetiker, “Epilepsi hastalığı çalışmanıza ve işinizde başarılı olmanıza engel olacak bir hastalık değildir. Dünyada birçok ünlü ve başarılı insan da epilepsi hastalığına sahiptir.” dedi. Nöbet oluşumuna yol açabileceği ve epilepsi ilaçların etkilerini değiştirebileceği için kesinlikle alkollü içeceklerin kullanılmaması gerektiğinin altını çizen Dr. Yetiker şöyle devam etti: “Epilepsili hasta elinden geldiğince üzülmemeli, olur olmaz şeyleri dert etmemelidir. Epilepsili kişi evlenebilir ve çocuk sahibi olabilir. Epileptik kişi evlenirken hastalığını eşi ile paylaşmalıdır. Bayanlar hamile kalmadan önce mutlaka doktoru ile görüşmelidir. Alınan ilaçların hastalığı tamamen geçirmeyebileceği bilinmelidir. İlaçlar, nöbet gelmemesini sağlayacağının yanı sıra nöbet sayısının da azalmasını sağlayacaktır. Bu sayede epileptik hastalarımızın yaşam kalitesi daha çok yükselecektir.”

(Kaynak: CİHAN)

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>