Rehberiniz-Enkazdan çıktı gönüllü itfaiyeci oldu

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Enkazdan çıktı gönüllü itfaiyeci oldu” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Enkazdan çıktı gönüllü itfaiyeci oldu

Marmara depreminde annesi ve kız kardeşini kaybeden Muharrem Karaca, cenazelerin enkazdan çıkarılmasına yardımcı olan vatandaşlardan etkilenerek gönüllü itfaiyeci oldu.

Karamürsel Kayacık Mahallesi’ndeki evlerinde kız kardeşi Yeliz’in düğün hazırlıklarının yapıldığını 16 Ağustos akşamı evdekilerin birbirleriyle vedalaştığını anlatan Karaca, sallantının başlamasıyla birlikte annesi ve kardeşlerini kurtarmak için odaya girmeye çalıştığını fakat kapıyı açamadığını aktardı.

’’Kapıları açamayınca, kendimi kurtardıktan sonra evdekilere de yardım edebilirim’’ düşüncesiyle balkondan atladığını belirten Karaca, bu nedenle bacağının kırıldığını söyledi. Sekerek eve doğru giderken ikinci sarsıntıyla evlerinin yıkıldığını gördüğünü anlatan Karaca, deprem sonrası şoka girmesi nedeniyle evlerinin yıkıldığını ilk etapta algılayamadığını aktardı.

Karaca, hastanedeki kısa bir tedavinin ardından taburcu olduğunu belirterek, tekrar evlerinin bulunduğu alana gittiğini bildirdi. Depremden iki saat sonra iki kardeşinin sağ olarak kurtarıldığını öğrendiğini anlatan Karaca, vefat eden kız kardeşinin 5, annesinin de 9 saat sonra enkazdan cenazelerinin çıkarıldığını kaydetti.

Karaca, ’’Kurtarma çalışmalarına yaptığım tek katkı, onların bulundukları odaları tarif etmek oldu. Depremde yıkıntıların bulunduğu mevkiye çok sayıda vatandaş gelerek kurtarma çalışmalarına yardım ediyordu. Enkazdaki ailelerine yardım edemediğim için vicdanen rahatsızlık hissettim’’ diye konuştu.

’’Çaresizlik beni gönüllü itfaiyeci yaptı’’

Depremin 2. gününde yaşadığı her şeyi tekrardan düşünme fırsatı bulduğunu ifade eden Karaca, tanımadıkları insanların anne ve kız kardeşini enkaz altından çıkarmak için giriştikleri mücadeleyi hatırladığını anlattı. Karaca, bu durumdan çok etkilediğini ve kendisinin de insanlara karşılıksız olarak yardım etmek amacıyla arama kurtarma faaliyetlerine katılmak için araştırma yaptığını ifade ederek, gönüllü itfaiyeci olmaya karar verdiğini ve eğitim almaya başladığını söyledi. Burada her türlü yangın eğitimini aldığını belirten Karaca, şöyle konuştu:

’’İnsanlara daha fazla yardım etmek için birçok konuda özel eğitim aldım. 10 yıldır çeşitli durumlarda gönüllü olarak görev yapıyorum. Bağlı bulunduğum ekiple daha çok kazalarda görev aldım. Birçok kişiyi sıkıştığı yerden kurtardık. Uluslararası organizasyonlarda görev aldım. Altınkemer Halk Plajı’nda can kurtarma ekibinde görevliyim. Burada boğulma tehlikesi geçiren vatandaşlarımıza yardımcı oluyorum. Evimde de yatağımın kenarında ekipmanlarımın bulunduğu çantayı gece bir şey olur, bir telefon gelir diye hazır bulunduruyorum. 17 Ağustos’ta yaşadığım acılar ve enkaz altında bulunan aileme yardım edememek duygusu, beni gönüllü itfaiyeci yaparak tüm insanların yardımına koşmaya sevk etti.’’

Kaynak: http://Sabah

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>