Rehberiniz-Engelliye ab’de eğitim vizesi

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Engelliye ab’de eğitim vizesi” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Engelliye ab’de eğitim vizesi

Engelli Dernekleri Federasyonu şubatta büyük bir eğitim hamlesi başlatıyor. 18-30 yaş arası gençler 34 ülkede hem çalışacak hem de dil öğrenecek

Engellilerin farklı kültürlerle kaynaşması, farklı dil ve dinden insanlarla iletişim kurması için Avrupa çapında bir projeye imza atılıyor. Türkiye Engelli Dernekleri Federasyonu’nun altı aydır üzerinde çalıştığı ve Avrupa Birliği Hibe Programı tarafından yaz sonunda onaylanan proje kapsamında yüzlerce genç 34 ülkede hem gönüllü çalışacak hem de dil kurslarına gidecek. Engelli Dernekleri Federasyonu Başkanı Abdurrahman Kurtarslan projeyi Türkiye’de 220 kamu ve özel kuruluşun desteklediğini Avrupa’da ise bu rakamın 10 bine yaklaştığını belirtiyor. Program kapsamında Avrupa’ya gidecek gençlerin yol, barınma ve yemeiçme masraflarının karşılanacağını belirten Kurtarslan, “Gençler Avrupa’daki STK’lar bünyesinde engelli eğitimlerine katılacak. Aynı şekilde Avrupa’dan da Türkiye’ye gönüllüler gelecek, buradaki engelli meslek programlarına destek verecekler” diyor.

EĞİTİM ŞARTI ARANMIYOR

Projeye başvurmak için 18-30 yaş arasında, gönüllü çalışmaya kararlı olmak yeterli. İlkokul mezunlarının da başvurabileceklerini belirten Kurtarslan, iletişimi güçlü, öğrenme problemi olmayan gençleri istediklerini yılda 3 dönem halinde Türkiye’den Avrupa’ya göndereceklerini söylüyor.

Gitmeden 3 ay eğitim

Programa federasyonun sitesinden başvuru yapmak gerekiyor. Bunun için gençlerden motivasyon mektubu hazırlamaları ve CV göndermeleri isteniyor. Seçilen gençler gitmeden önce Ankara’da 3 ay hazırlık eğitimi alıyor. Kurtarslan: “Bu bir gönüllülük işi. Hızlı düşünen, iyi iletişim kuran gençlere öncelik vereceğiz” diyor.

Ayda 200 euro harçlık

Avrupa’ya giden gençler haftada 35 saat çalışaçak. Buna dil eğitimi de dahil. Gençler için 30 bin euroluk sigorta yaptırdıklarını vurgulayan Kurtarslan şunları söylüyor: “Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte aylık ortalama 1000 euroluk maliyet hesapladık. Ayrıca 100 ile 200 euro arasında aylık ücret ödenecek.”

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir