Rehberiniz-Engel tanımadı, engelsizlere rakip oldu

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Engel tanımadı, engelsizlere rakip oldu” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Engel tanımadı, engelsizlere rakip oldu

EN HIZLI ’BACAKSIZ’A OLİMPİYAT YOLU AÇILDI

Güney Afrikalı engelli atlet Oscar Pistorius, dört yıldır engelsizlerle de koşabileceğini kanıtlamak için uğraşıyordu. Bu yaz nihayet amacına ulaştı. Pistorius’u bu ayın sonundaki Dünya Şampiyonası’nda dünyanın en iyi 400 metre koşucularına karşı izleyeceğiz

Onun adını ilk kez 2007’de duyduk. 20 yaşında gelecek vaat eden bir atletti. Üstelik bacaksız bir atlet. Çünkü Oscar Pistorius’un iki bacağı da diz altından doğuştan kesikti. Takma bacaklarıyla 2007’nin Mart ayında Güney Afrika Şampiyonası’na katılıp engelsizlere karşı yarışmış ve ikinci olmuştu.

Aradan geçen dört yılda Pistorius engelli rakiplerine karşı zaten rakipsizdi. 2008’de Pekin’deki Paralimpik Oyunlar’da 100, 200 ve 400 metrede üç altın madalya birden kazandı. Engelliler dünya rekorunu defalarca kırdı. Tüm bunların yanında asıl hedefi ise Dünya Atletizm Şampiyonası’nda ve Olimpiyatlar’da engelsizlere karşı yarışmak, onlarla boy ölçüşmekti.

Ancak bu yolda önünde iki engel vardı: Birincisi bilimsel ve hukuki, ikincisi sportifti. Çünkü 2007’den itibaren Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) Pistorius proestetik bacaklarının kendisine haksız bir avantaj sağladığını öne sürerek engelsizler bir arada yarışmasına yasak getirmişti. Pistorius’un 2008’de, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne yaptığı itiraz kabul edildi.

Hukuki sorun çözülünce iş Pistorius’un pistteki hızına kalıyordu. Pekin Olimpiyatları’na katılabilmesi için gerekli baraj derecesini koşamadı. 2009’da da üst düzey engelsizlerden yaklaşık iki saniye daha yavaş koşuyordu. Ama o hiç pes etmedi. Bu yıla ayrı bir form seviyesinde başladı. Zayıflayıp kilo vermiş, tam anlamıyla hedefine odaklanmıştı.

Bu ay sonu Güney Kore’nin Daegu şehrindeki Dünya Şampiyonası ve gelecek yılki Londra Olimpiyatları için 400 metre 45.25 saniyelik baraj derecesini geçmesi gerekiyordu. Bu yılın başından itibaren üç kez 46 saniyeden hızlı koştu. Nihayet 19 Temmuz’da İtalya’nın Lignano kasabasındaki 400 metreyi engelsiz rakiplerine karşı kazanırken 45.07 saniyelik derecesiyle barajı de geçmiş oldu. Üstelik bu derece öyle sıradan bir derece değil. 45.07 saniyeyle Pistorius 2011’de dünyanın en hızlı 15’inci atleti olmayı başardı. Aynı derece ona 2008 Olimpiyat finalinde beşinciliği bile kazandırabilirdi.

Bundan sonra Pistorius’un önündeki tek engel Güney Afrika Atletizm Federasyonu’nun kendisini bu ayki Dünya Şampiyonası kadrosuna dahil etmesiydi. Geçen pazartesi günü 26 kişilik kadroyu açıklandı. Bu 26 atletten biri de Pistorius’tu. Üstelik takımdaki tek 400 metreciydi.

RAGBİYİ BIRAKTI SÜRAT KOŞUCUSU OLDU

Oscar Pistorius, Güney Afrika’nın Pretoria kentinde doğdu. Doğumda görüldü ki bacaklarında kaval kemiği yoktu. 11 aylıkken iki bacağı da dizinin altından kesildi. Bu fiziki eksikliğe karşın hep sporla iç içeydi. Çocuklukta tenis ve kriketle uğraştı. İlk gençlik yıllarında sutopu ve ragbi oynadı. 2003’teki bir diz ameliyatından sonra ragbiyi bıraktı. Bunun üzerine sürat koşucusu olmak için çalışmaya başladı. Atletizme başladıktan sadece 10 ay sonra 2004’te Atina’daki Paralimpik Oyunlar’da 200 metreyi dünya rekoru kırarak kazanınca ilk çıkışını yaptı.

Yazar: Alp Ulagay

Kaynak: http://www.hurriyetpazar.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>