Rehberiniz-En yüksek başlangıç maaşını kimler alıyor?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “En yüksek başlangıç maaşını kimler alıyor?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
En yüksek başlangıç maaşını kimler alıyor?

PwC Türkiye’nin araştırmasına göre başlangıç ücretlerinde en yüksek maaşı hukuk ve iş geliştirme pozisyonlarında işe başlayanlar alıyor. Çağrı merkezi, idari işler ve müşteri hizmetleri alanları ise en düşük ücret alan grupta yer alıyorlar.

Vergi, denetim ve danışmanlık şirketi PricewaterhouseCoopers (PwC) Türkiye İnsan Kaynakları Hizmetleri, iş hayatına yeni başlayacak olan kişilere ve işverenlere yön göstermesi için her yıl yürüttüğü Başlangıç Ücretleri ve Yan Haklar Araştırması’nın yedincisini yaptı.

21 farklı çalışma alanında başlangıç ücret ve yan haklarının ele alındığı araştırmada, sermaye yapısı açısından yerli-yabancı-ortak girişim, çalışan sayısı bakımından KOBİ-büyük ölçekli işletme konumundaki 93 şirket yer aldı.

Araştırmaya göre, başlangıç ücretlerinde hukuk, pazarlama, halkla ilişkiler, Ar-Ge’de çalışacak kişiler en yüksek ücretleri alıyor. Çağrı merkezi, idari işler ve müşteri hizmetleri alanları ise en düşük ücret grubu olarak göze çarpıyor.

Yemek ve ulaşım olanakları standart

PwC Türkiye İK Hizmetleri Kıdemli Müdürü Murat Karakaş, araştırmada öne çıkan diğer sonuçları şöyle özetliyor:

– Katılımcı firmalardaki çalışanların ortalama yüzde 35’i, 1980 sonrası doğumlu çalışanlardan oluşmakla birlikte yüzde 90’ı, 2011 yılı için yeni mezun işe alımı yapmayı planlıyor.

– Katılımcı firmaların çok büyük bir kısmı maaşları brüt-TL olarak ve 12 maaş olarak öderken yılda bir ücret artışı yapıyor.

– Ücret artış oranlarında 2009 – 2010 ve 2011 değerlerine bakıldığında, yüzde 0-4 oranlarından yüzde 6-8 bandına doğru bir kayma olduğu görülüyor ve 2011 yılı için ortalama ücret artış oranı yüzde 8.10 olarak gerçekleşmiş.– Sağlık sigortası (genelde yatarak tedavi yüzde 100, ayakta tedavi yüzde 80) yaygınlaşmış gibi görünmekle beraber başlangıç pozisyonları için hayat sigortası

ve bireysel emeklilik olanakları pek yaygın değil.

Yeni neslin beklentileri farklı

Çalışma hayatında artık hiç olmadığı kadar farklı nesillerin bir arada çalıştığını söyleyen PwC Türkiye İK Hizmetleri Direktörü Murat Demiroğlu, yeni nesil çalışanların beklentilerinin de çok farklı olduğunu söylüyor: “Çalışanlar giderek daha talepkar ve teknolojinin de yardımı ile beklentilerini dillendirip paylaşmaya hevesli görünüyor. İşgücü piyasası daha da canlanırken, kurumların çalışanlarını dinleyip anlayarak, hem maddi hem de manevi olarak ihtiyaçlarından haberdar olmaları gerekiyor. Daha fazla sorumluluk, gelişim fırsatı ve çalışanların potansiyellerini kullanabilmelerine yardımcı olacak fırsatların yaratılması/sunulması gibi konular öne çıkıyor. En az maddi olanaklar kadar maddi olmayan ödüller de önemli.”

Kaynak: http://www.yenibiris.com/HurriyetIK

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>