Rehberiniz-En iyi yönetmen: nuri bilge ceylan !!!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “En iyi yönetmen: nuri bilge ceylan !!!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
En iyi yönetmen: nuri bilge ceylan !!!

61 Cannes Film Festivali’nde dün akşam ödül töreni yapıldı. Festivale ’Üç Maymun’ filmi ile katılan yöntmen Nuri Bilge Ceylan, en iyi yönetmen ödülünü aldı.

Ceylan ödül töreninde yaptığı konuşmasında ödülünü, “Benim yalnız ve güzel, tutku içinde sevdiğim ülkeme” sözleriyle Türkiye’ye adadı.

Ödül haberinin kendisini şaşırttığını belirten Ceylan, “ödülü almaktan büyük onur duyduğunu”söyledi. Ceylan, filmin festivalin yarışma bölümüne alınmasına ve en iyi yönetmen ödülünü kendisine veren jüriye teşekkür etti. Ceylan’ın en iyi yönetmen ödülünü aldığını, jüri başkanı Sean Penn, duyurdu.

FRANSIZ YÖNETMENE ALTIN PALMİYE

Festivalde Altın Palmiye ödülünü, Fransız yönetmen Laurent Cantet’in “Entre les murs” isimli filmi kazandı. Ödülü, yönetmen Laurent Cantet’e, Robert de Niro verdi. Film, eğitim konusuna Fransız toplumunu bakışını yansıtıyor.

Nuri Bilge Ceylan’ın “Üç Maymun” isimli filmi, 61 Cannes Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülü aldı.

En iyi senaryo ödülünü Jean Pierre Luc Dardenne’nin “Le Silence de Lorna” isimli filmi kazandı. Ödülü, geçen yıl bu ödülü kazanan Fatin Akın takdim etti.

Yarışmada jüri, en iyi erkek oyuncu ödülünü, yönetmen Steven Soderbergh’in “’Che” filmindeki rolüyle Benicito del Toro’ya verdi. Ödülü, ünlü Fransız oyuncu Valerie Lemercier takdim etti.

En iyi kadın oyuncu ödülünü, Walter Salles’in yönettiği, “Linha de Passe” isimli filmdeki rolüyle Sandra Corbeloni kazanırken, ödülü Fransız oyuncu Jean Reno verdi.

Jüri ödülünü, Paolo Sorrentino’nun, “Il Divo” filmi aldı. 22 filmin Altın Palmiye için yarıştığı 61. Cannes Film Festivali’nde Catherine Deneuve ile Clint Esatwood’a özel ödül verildi.

Kaynak: http://Hürriyet

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir