Rehberiniz-En iyi fikirler gece ortaya çıkıyor!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “En iyi fikirler gece ortaya çıkıyor!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
En iyi fikirler gece ortaya çıkıyor!

EN İYİ FİKİRLER GECE ORTAYA ÇIKIYOR!

FATOŞ KARAHASAN

Yıllardır, bilim adamları, psikologlar ve eğitimciler öğrenme, hatırlama ve uyku arasındaki bağlantıyı anlamaya yönelik çalışmalar yürütüyorlar. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, uyku sırasında bedenin dinlenmesinin yanısıra beyin ve belleklerin de bir tür temizleme işlemi yaptığını ortaya koyuyor. Bu verilerin işaret ettiği önemli bir bulgu , uyku öncesi çözülemeyen sorunların cevaplarının uykudan sonra neredeyse kendiliğinden ortaya çıkması.

Köln Üniversitesinin elde ettiği sonuçlar uykunun mucizevi gücünü bir kez daha ortaya koyuyor. 18 – 32 yaş arasındaki 108 denek üzerinde yürütülen araştırmaya göre, derin uyku ve rüyalar sırasında beynin problem çözme mekanizması daha verimli çalışıyor.

Uykunun sezgileri de netleştirdiğini ispatlayan deney için Jan Bornun başkanlığındaki araştırmacılar, denekleri üç gruba ayırarak her grupla farklı saatlerde görüşmüşler. İlk toplantıdan sekiz saat sonra her grubu bir görüşmeye daha çağırmışlar. İlk görüşmede katılımcılara sekiz sayıdan oluşan bir rakam dizini vererek bu rakamlardan başka bir seri yaratmaları istemişler. Ancak, aynı işlemi yapmak için çok daha basit olan ve biraz düşünüldüğünde bulunabilecek bir başka çözümü deneklere vermemişler.

İlk grup, her iki görüşmeyi gece yapmış. İkinci grup, gündüz saatlerinde biraraya gelmiş. Üçüncü grup, ikinci toplantıya sekiz saatlik bir gece uykusundan sonra katılmış.Yapılan ölçümlerde, toplantılar arasındaki sekiz saati uyuyarak geçiren grup basit çözümü bulmakta, toplantılar arasında uyumayan gruplara oranla iki kat daha fazla başarılı olmuş. Yani algılamaları uyku esnasında kendilerine yardımcı olmuş.

Nature dergisinde yayınlanan araştırma, uykunun sezgileri ve sağduyuyu netleştirdiğini ortaya koyuyor. Bu sonuca göre, uyku sırasında algılama, öğrenme, sentez yapma, çözüm bulma mekanizmaları birlikte çalışıyor.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>