Rehberiniz-En başarısız ülke belli oldu: sudan!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “En başarısız ülke belli oldu: sudan!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
En başarısız ülke belli oldu: sudan!

EN BAŞARISIZ ÜLKE BELLİ OLDU: SUDAN!

Amerikan Dış Politika dergisi ile ABD merkezli Barış Fonu adlı kurumun hazırladıkları ve ilki geçen yıl yayınlanan ’Başarısız Devletler Endeksi’nde bu yıl bir numarayı Sudan aldı. 148 ülkeyi içeren listenin ilk 10 sırasına giren ülkelerden 6’sı Afrika’dan olurken, Türkiye 82. sırada yer aldı.

Raporun yazarları, endeksi hazırlarken 4 temel ölçütü dikkate aldı. Bu ölçütler; devletin tüm toprakları üzerinde kontrole sahip olup olmadığı; hükümetin siyasi başarısının toplumun büyük bir kesimi tarafından sorgulanıp sorgulanmadığı; devletin vatandaşlarının güvenliğini sağlayıp sağlayamadığı ve yine devletin güç kullanımını tekelinde tutup tutmadığı.

IRAK İLK 10’DA

Sudan, Darfur’daki çatışmalar nedeniyle listede ilk sırada yer buldu. Darfur’da 3 yılda 300 bin kişi öldü, 2 milyon kişi yerlerinden oldu. İlk onda, ABD’nin ’demokrasiyi yerleştirme’ söylemiyle rejim değişikliğini teşvik ettiği Irak ve Afganistan da yer alırken, son sırayı Norveç aldı. İlk on şöyle: Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Irak, Zimbabve, Çad, Somali, Haiti, Pakistan, Afganistan.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir