Rehberiniz-Emrah “şöhretimin üstüne gecekendu kurdular!”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Emrah “şöhretimin üstüne gecekendu kurdular!”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Emrah “şöhretimin üstüne gecekendu kurdular!”

EMRAHI TAKLİT PAHALIYA PATLADI!

Atilla DİŞBUDAK / MERKEZ

Sabah gaztesi

Emrah”a olan benzerliğini kullanarak ”Emral” adıyla kaset çıkaran Mustafa Hakan Yıldız, Emrah”ın açtığı dava sonucu 64 milyar 500 milyon maddi, 20 milyar lira manevi, faiziyle birlikte toplam 300 milyar lira tazminat ödemeye mahkum oldu.

Sanatçı Emrah”a olan benzerliğini paraya ve şöhrete dönüştürme girişimi sonucu çıkardığı kaset Emral; yani Mustafa Hakan Yıldız”a pahalıya mal oldu. Faiziyle birlikte 300 milyar lira tazminat ödemeye mahkum olan Yıldız hakkında, ikinci kaseti nedeniyle açılan 100 milyar liralık tazminat davası ile, 2 yıldan 4 yıla kadar hapis ve 50 milyardan 100 milyar liraya kadar para cezası istenen davalar ise halen sürüyor.

BENZERLİĞİNİ KULLANMAK İSTEDİ

Mustafa Hakan Yıldız, sanatçı Emrah”a çok benziyordu. Bu benzerliği paraya ve şöhrete dönüştürmek isteyen Yıldız, ”Emral” ismiyle bir kaset çıkardı. Danslarından hareketlerine, sesinden kıyafetlerine kadar Emrah”ı taklit etmeye başlayan Yıldız”ın bu girişimi, kendisine birkaç programa katılmaktan başka bir şey sağlamadı. Bu arada Emrah, avukatı Ali Yüksel aracılığıyla İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi”ne başvurarak, bir marka olarak haklarına tecavüz edildiğini ve haksız rekabet yapıldığını öne sürerek, bunun önlenmesini istedi. Emrah ayrıca Yıldız”dan 100 milyar lira maddi ve manevi tazminat talebinde de bulundu. Duruşmalarda Mustafa Hakan Yıldız”ın avukatı Müslüm Erçetin, marka ihlalinin söz konusu olmadığını iddia ederek, sadece sanatçılar arasında benzerlik bulunduğunu söyledi.

MAHKEME EMRAH”I HAKLI BULDU

Ancak mahkeme Emrah”ı haklı buldu ve ismini marka kabul ederek, tecavüzün ve haksız rekabetin önlenmesine karar verdi. Mahkeme, ayrıca Yıldız ile kasetin yapımcısı Fon Müzik”in Emrah”a, 64 milyar 495 milyon lira maddi, 20 milyar lira da manevi tazminat ödemesini karara bağladı. Bu tazminatın, uygulanacak yasal faizi ile birlikte 300 milyar lirayı bulduğu belirtildi. Kararı değerlendiren Emrah”ın avukatı Ali Yüksel, taklidin hiç kimseye yarar getirmediğini belirterek, “Mahkemenin bu kararı marka olan sanatçının haklarını gasp edenlerin her zaman gereken cezaya çarptırılacağını ortaya koydu. Bu karar diğer taklitçilere de ders olsun” dedi. Bu arada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Mustafa Hakan Yıldız için 2 yıldan 4 yıla kadar hapis ve 50 milyar liradan 100 milyar liraya kadar para cezası talebiyle açılan dava halen devam ediyor.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir