EML’ye İş ve Meslek Danışmanlarından Seminer

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Yalova Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde İşkur ve Marka yetkililerince öğrencilere iş bulma yöntemleri, Kosgeb ve girişimcilik konusunda seminer verildi.

İşkur İş ve Meslek Danışmanları A. Cahit Akman Yasin Ertuğrul ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Uzmanı Sibel Çetin öğrencilerle bir araya geldi. İş Meslek Danışmanları Cahit Akman ve Yasin Ertuğrul öğrencilere mezun olduktan sonra yapılması gerekenleri anlattı. Bir işe başvururken sıkça yapılan hataların sonucunda iş başvurusunun kabul edilmeyeceğini belirten Cahit Akman, “İş başvurusuna giderken mutlaka yanınızda fotoğraf bulundurun. Formun dolduruluş şeklini önceden okuyun” dedi.

İşkur’un varoluş sebebini öğrencilere anlatan Yasin Ertuğrul ise oturarak iş bulunmayacağını ancak iş arama yöntemlerini bilen kişilerin başarıyla iş bulabileceklerini söyledi. Ertuğrul öğrencilere iş arama tekniklerini, işyerinde uyulması gereken kuralları anlattı.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (Marka) uzmanı Sibel Çetin Yalova Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerine girişimcilik, kobiler ve Kosgeb destekleri hakkında bilgiler verdi. Çetin, girişimci olmak isteyen bireylerde mutlaka başarılı olması isteğinin olması gerektiğini belirterek “ Girişimci kişi başarılı olmalıdır. Mücadele özelliğinin olması gerekmektedir. Girişimciliğin cazip ve zor yönleri vardır. Bir girişimci bütün bunları göz önünde bulundurulmalıdır” dedi.

Marka Uzmanı Çetin, Türkiye’deki işletmelerin %99,9’unun kobilerden oluştuğunu ifade etti. Özellikle bölgede yeni açılan işletmelerin bir yılı geçmeden kapandığını belirten uzman Sibel Çetin bu durumu girişimcinin plansız olmasına bağladı.
Devlet tarafından verilen Kosgeb desteklerini de öğrencilere anlatıldı. Devlet bütçelerinden İşletme kuruluş desteği, makine teçhizat ve ofis donanım desteği, işletme giderleri ve sabit yatırım desteği kalemlerinde yapılan katkılar hakkında bilgiler veren Sibel Çetin seminer sonunda öğrencilerin sorularını cevapladı.

Incoming search terms:

  • iş ve meslek danışmanlığı son haberler (75)
  • iş ve meslek danışmanlığı son gelişmeler (62)
  • iş ve meslek danışmanlığı ile ilgili haberler (48)
  • mesleki danışmanlık sakarya (21)
  • işmeslek danışmanlıgı platformu (16)
  • iş ve meslek danışmanlığı facebook (15)
  • e meslek danışmanlığında son haber ve yorumlar (10)
Etiket(ler): .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir