Rehberiniz-‘elektromanyetik kirlilik sigara kadar tehlikeli’

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “‘elektromanyetik kirlilik sigara kadar tehlikeli’” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
‘elektromanyetik kirlilik sigara kadar tehlikeli’

Dr. Howard Fisher sağlıklı bir yaşam üzerine araştırmalar yapan, kitaplar yazan bir bilim insanı. Sadece araştırma yapmakla kalmayıp, elde ettiği sonuçları insanlara anlatmak için dünyayı da dolaşan Fisher, son 25 yıldır çalışmalarını elektromanyetik kirlilik üzerinde yoğunlaştırdı. Çünkü Fisher’a göre şu anda insan sağlığını tehdit eden ve en savunmasız biçimde yakalayan tehlike elektromanyetik kirlilik. Peki nedir elektromanyetik kirlilik?

Elektromanyetik kirlilik diyerek o kadar geniş bir alandan söz ediyoruz ki, belki de ‘Ne değil?’ diye sormamız lazım.

Bilimsel tanımı; çevre ve insan sağlığını olumsuz etkileyen, elektrik ve manyetik alan bileşenleri olan dalgaların oluşturduğu alanın limit değerlerinin üzerinde olması. Ama kısaca elektriğe bağlı olan bütün cihazların yaydığı zararlı dalgalar olarak özetleye-biliriz. Dr. Howard Fisher’ın saydığı listede günlük hayatımızda sürekli kullandığımız cihazlar var. Cep telefonu ve bilgisayarlar gibi bilinen radyasyon yayıcıların dışında fön makinesi, mikrodalga fırın, elektrik süpürgesi gibi eşyalar da büyük bir tehdit oluşturuyor. Elektronik cihazların zararlı etkilerinin önlenemeyeceğini söyleyen Amerikalı bilim insanı Fisher, bu cihazların yarattığı tehlikeleri şiddetle tüm insanlığa duyurmaya çalıştığını anlatıyor.

ZARARLARI KANITLANDI

Bir seminer vermek üzere Türkiye’ye gelen Fisher’la yaptığımız görüşmede, kendisinin Amerikan ordusunun personelini korumak üzere araştırmalar yaparken keşfettiği bir buluş üzerine çalışmalar yaptığını da öğrendik. 1986’da keşfedilen aktif-ses dalga teknolojisinin, günlük hayatta kullanılabilen bir versiyonunu bulan Rus bilim insanı Dr. Igor Simirnov ile birlikte çalıştığını anlatan Fisher, iki Rus gazetecinin daha önce yaptığı meşhur cep telefonuyla yumurta pişirme deneyini de doğruluyor. Radyasyonun, MS hastalığından obeziteye, başta göz ve beyin olmak üzere vücutta tümörlerin oluşmasına, cinsel sorunlara, Alzheimer ve erken yaşlanmaya sebep olduğuna dikkat çeken Fisher, bunların göz ardı edilemeyecek riskler olduğunu vurguluyor.

Fisher, insanoğlunun bağışıklık sisteminin eskiye oranla çok daha zayıflamasını da bu elektromanyetik kirliliğe bağlıyor: ‘2005 yılında bu sebeple karşılaşılan 30 bin beyin tümörü tanısı 2010’da 300 bine çıkacağını öngörüyoruz. Bu araştırmalar tıpkı 20 yıl önce sigara üzerinde dönen tartışmalar gibi şimdilik görmezden geliniyor. Ama maalesef belirli bir süre sonra bu aletlerin de sigara gibi kanserlere ve çok ağır hastalıklara neden olduğu ortaya çıkacak.’

ÇALARSAAT BİLE RİSKLİ

Fisher cep telefonu dışında en fazla elektromanyetik dalga yayan cihazların fön makinesi, floresan lamba ve tıraş makinesi olduğunu söylüyor. Ayrıca hamile kadınların yayılan bu elektromanyetikler yüzünden çocuklarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını belirtiyor ve bilgisayar ve televizyonu potansiyel radyasyon yayıcı aletler olarak sıralıyor. ‘İnsanların yanı başına koydukları çalar saatler de mümkün olduğunca uzak tutulmalı’ diyen Fisher elektrikli aletleri kendinizden en az 1 metre uzakta tutun uyarısında bulunuyor.

Mikrodalga fırın çalışırken bir metre uzakta durun

GAZİ Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoelektromanyetik Laboratuvarı çalışanları elektromanyetik kirlilikten korunmak için şu önerilerde bulunuyor:

Kullanmadığınız aletleri fişten çıkarın.

Düşük radyasyonlu bilgisayar ekranı ya da ekran filtresi kullanın.

Halojen ve florasan lambaları okuma lambası olarak kullanmamaya çalışın.

Yatak odasında TV ve bilgisayar bulundurmayın.

Saç kurutma makinesini aralıklarla kısa süre kullanın.

Cep telefonunu sohbet amaçlı kullanmayın. 16 yaş altındaki çocukların ise hiç kullanmamaları, zorunlu durumlarda günde 10 dakikayı geçmemeleri gerekiyor.

Mikrodalga fırın çalışırken en az 1 metreden uzakta durun.

Kaynak: http://STAR

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir