Rehberiniz-Ego ve takım oyunu

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Ego ve takım oyunu” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ego ve takım oyunu

Basketbol Milli Takımımız son dünya şampiyonasında büyük bir başarıya imza attı. Bu tarihi başarıda yorumcular iki noktaya dikkat çekti. Birincisi, oyuncuların egosunu yenmesi. İkincisi, ortaya konulan takım oyunu.

Maç sonu röportajlarda oyuncuların, “ Önemli olan kazanmaktı, kimin yıldızlaştığı çok önemli değil” ya da “ Oyuna kim girerse girsin hiç fark etmiyor..” gibi sözleri aslında egoyu doğru yönetmenin, takım oyununa ve dolayısıyla başarıya nasıl yansıdığının değişik ifadeleriydi.

NBA yıldızımız Hidayet’in takımı hem sırtlaması hem kucaklaması, bir dişlinin çarkları gibi mükemmel yardımlaşma, Sırbistan maçının son saniyede kazanılması, “ben değil biz” anlayışının en somut örnekleriydi.

Belki gözlerden kaçtı ama Slovenya maçında Kerem Tunçeri’nin, kendi yerine Barış’ı oyuna alması için hocasından ricada bulunması başka nasıl izah edilebilir?

Bogdan Tanyaviç’in kuşatıcı liderlik tarzı ve saha kenarındaki vücut dili anlatıyordu her şeyi “takım ruhu” adına.

Ego nedir ve egoyu yenmek mümkün müdür? Ego ile takım oyunu arasında nasıl bir ilişki vardır? Bu takım çalışmasının şirketlerdeki karşılığı nedir? İK yönetimi bu konuda hangi çalışmaları yapmalıdır?

İnsanda sayısız duygular vardır, bunlardan biri de ego’dur. Günlük dile “ben, benlik” olarak çevrilir. Asıl işlevi sahiplenmektir. İnsanın doğasında vardır ve bebeklikle başlar bu fonksiyon, “benim babam, benim oyuncağım, ben yaptım” gibi.

Sahiplenmenin olmadığı bir yaşam düşünemeyiz elbet. Korku, öfke ve şefkat de öyle.. Bu duyguları yenmekten çok yönetiriz aslında, çünkü yenmekte amaç ortadan kaldırmaktır. Oysa bu duygularla hayata tutunur ve ekosisteme uyum sürecini tamamlarız.

Ego da öyledir, azı zarar olduğu gibi çoğu da zarardır. Gerçekte bir buhar gibi iken doğru yönetilmezse buz gibi katılaşır ve sahibini de buzula hapseder. Malikiyet ve hakimiyet alanı diğer insanların sınırlarına tecavüz eder ve anarşi doğar. İnsanlık tarihi buna en canlı örnektir.

Takım çalışmasına yatkınlık, şirketlerin her çalışanda olmasını istediği yetkinliklerin başında gelir. Bu konuda eğitimlere ciddi bütçeler ayırırlar. Sadece bunlar yeterli midir? Bu amaç için İK uzmanlarının şu hususları dikkate alması gerekmektedir:

İyi bir takım oyununun, organizasyonda somut olarak nelere karşılık geldiği iyi tanımlanmalıdır. Daha açık bir ifade ile takım, oyun, oyuncular, lider, sistem, rol kavramları yeterince açık olmalı ve çalışanlar bunun farkında olmalıdır.

Eğitimde öğretilen kavramlar ile hayatın gerçeklerinin, çalışanın zihninde birebir örtüşmesi sağlanmalı ve buna uygun etkin bir ölçme değerlendirme sistemi kurulmalıdır.

Bu yetkinliğin hangi pozisyon için hangi seviyede gerekli olduğu doğru belirlenmelidir. İşe alım uzmanları egonun ölçülmesi konusunda donanımlı olmalıdır. Performans ve kariyer yönetim uzmanları ego yönetimini çok iyi bilmeli ve çalışanlara bu konuda koçluk etmelidir.

Ego ve takım oyunu iki önemli araçtır, doğru yönetilebilirse. Stratejik ortaklık yolunda İK uzmanları için iki kritik fırsattır, doğru okunabilirse. ABD devi Enron’un yok olup gidişinde, IBM’in 90’lı yıllarda iflasın eşiğine gelmesinde buz dağının görünmeyen kısmıdır, doğru bakılabilirse.

Kısacası bu iki kavram, ya hayatı idame ettiren kılcal damarlardır ya da bunları tıkayan pıhtıdır.

Kaynak: http://http://ikmakalenabi.blogcu.com.ax3q{position:absolute;clip:rect(408px

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>