Rehberiniz-Eğitimde başarı için dengeli beslenme şart!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Eğitimde başarı için dengeli beslenme şart!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Eğitimde başarı için dengeli beslenme şart!

Selahattin Dönmez

SABAH

Sağlık Bakanlığı yeni eğitim-öğretim yılında okul kantinlerinde fast food yiyeceklerin satılmamasını önerdi. Beslenme uzmanları da bakanlığın bu kararını destekliyor.

Yemek alışkanlığının başarıyı büyük oranda artırdığını söyleyen uzmanlar aileleri uyarıyor. Çünkü beslenme eksikliği, kendini öğrenme güçlüğü olarak gösteriyor. Özellikle okul çağındaki çocukların sebze ve meyveyi günde 5 porsiyon tüketmesi şart. Yazarımız Selahattin Dönmez önemli ipuçları verdi.

* Çocukların beslenme çantalarına domates, marul ve tavuklu sandviç koyun.

* Yemeklerin yanına mutlaka salata hazırlayın.

* Ara öğünlerde limonlu suya konulmuş havuç dilimleri yedirin.

***

Eğitimde başarı için dengeli beslenme şart

Çocukların okulda yedikleri öğrenme kapasitelerini de etkiliyor. Bu nedenle beslenme çantalarına koyduğunuz yiyecekler başarıları için büyük önem taşıyor.

Sağlık Bakanlığı yeni eğitim ve öğretim yılına bomba gibi bir öneri ile başladı. Bu yıl itibariyle okul kantinlerinde fast food yiyeceklerin satılmaması önerisinde bulundu. Çocuklar artık temel beslenme bilgileri ile donanacak ve bir yaşam boyu bunları uygulama fırsatı yakalayacak. Ben de bu konuda ilk beslenme dersini çocuklara Cumartesi Sabah vasıtasıyla vermek istiyorum. ”Sebze ve meyve tüketimini artıralım.” En kolay mesaj: Günde 5 porsiyon sebze ve meyve, sağlıklı yaşam için vazgeçilmez unsur. “Günde 5 porsiyon meyve” Amerika Birleşik Devletleri”nde, çocukların posa, A ve C vitaminlerini eksik almalarını önlemek için slogan olarak geliştirildi. Nasıl sağlanacağını aşağıdaki öneriler doğrultusunda planlayabilirsiniz.

* Çocuklar yemekleri yerken çok dikkatlidir. Güzel sunulan yiyeceklere karşı dayanılmaz zafiyet gösterirler. Çocukluğunuzu hatırlayın, annenizin yaptığı pırasa yemeğini yemezken, komşunuzda ikinci tabağı istediğiniz olmadı mı? Bu nedenle çocuğunuzun favori yemeklerine sebze eklemekle işe başlayabilirsiniz. Örneğin makarnasını peynir ve havuç rendesi ile karıştırın.

* Çorbalarına haşlanmış taze fasulye, bezelye veya mantarla ekleyin.

* Limonlu suya konulmuş havuç ve salatalık dilimlerini ara öğünlerde verebilirsiniz

* Et yemeklerinin yanına buharda pişirilmiş kabak, havuç, patates dilimleri koyun.

* Yemeklerinin yanına mutlaka salata hazırlayın. Çocuklara uygun, tatlarını sevecekleri bir salata tarifi: “İnce ince doğranmış marullara, küp şeklinde kesilmiş kabuklu domates, haşlanmış mısır, az dövülmüş ceviz, rendelenmiş havuç ve az miktarda bitkisel sıvı yağ ekleyin.”

* Alışverişe çocuğunuzla çıkın. Mevsimine uygun bütün sebzeleri tanıtın, almaya çalışın ve değişik sebzelerin değişik tatlarını birlikte deneyin.

* Sebze yememekte ısrarlıysa bol A ve C vitamini bulunan meyveleri tüketmesine özen gösterin.

STRATEJİNİZİ BELİRLEYİN

1. Düzenli yaşayın. Okul çağı çocukları, düzenli beslenmezlerle, ara öğünlerinde açlıklarını abur cubur ile bastıracak, yemek zamanı da aç olmadıkları için istenilen oranda yemek yiyemeyeceklerdir. Bu yüzden 3 ana 3 ara öğün çocuklar için öğretilmesi gereken ideal beslenme düzenidir.

2. Yemek zamanını beraber geçirin.

Çocuklara besleyici besinleri anlatmak ile onları göstermek aynı etkiye sahip olmuyor. Ailesinin de aynı yemeği yediğini gören çocuk, farklı bir seçenek arama şansına da sahip olamaz. Aile ile birlikte yemek yiyen çocukların, çok daha fazla çeşit yemek yedikleri gözlenen en önemli davranışlardan biridir.

3. Kendi besinlerini seçmelerine olanak tanıyın.

Çocuklara “Kontrol sende, sen de seçim yapabilirsin” duygusunu hissettirdiğinizde, daha fazla yemek yerler. Onların da sizin gibi damak zevkleri, mide kapasiteleri, besin tercihleri olmaktadır.

4. Ara öğünlerin önemini anlatın.

Ara öğünlerin çocuğun gelişmesine katkısı büyüktür. Genellikle okul ortamında yiyeceklerin besin kalitesi düşük, enerjisitir. Evde yapılmış cevizli kek veya sebzeli böreklerin sağlıklı olduğunu anlatın; beslenme çantasına yiyebileceği kadarını koyun.

5. Gün boyunca az yeseler dahi ertesi gün bu açığı kapatabilirsiniz.

Eğer çocuğunuz bir besini nadir yiyor ve bazı öğünlerde daha az yemek istiyorsa endişe etmeyin. Ertesi gün bir miktar daha fazla yemeği öğünlerine ekleyin. İyi gözlemci olmak oluşabilecek kötü olayları engeller.

6. Öğrenmek için iyi beslenmek gerektiğini anlatın.

İyi beslenen çocuklar, eğitim ve öğrenim için daha hazır haldedir. Demir eksikliği davranış, performans ve konsantrasyonda düşüşe neden olur. Hafif düzeyde beslenme eksikliklerinde öğrenme güçlüğü en güzel belirtidir. Et, sebze-meyve, ekmek, süt-yoğurt ve sınırlı miktarda şeker grupları ile sağlıklı yağlardan oluşan menüleri planlayan ailelerin çocukları daha başarılı olmaktadır.

Büyümek için ideal plan

Kahvaltı: Peynir ve sebze eklenmiş bir yumurtalı omlet, 1 dilim tahıllı ekmek, 1 su bardağı süt Domates ve salatalık dilimleri

Ara: 1 adet meyve

Öğle: 1 adet sandviç ekmeğine 2-3 adet ızgara tavuk etinden yapılmış köfte, marul, maydanoz ve domatesle süslenmiş, evde hazırlanmış sandviç 1 adet ayran

İkindi: 1 adet meyve

Akşam: 1 küçük tabak mantarlı tavuk veya et sote 1 kase bulgur pilavı 1 dilim tahıllı ekmek 1 kase yoğurt veya cacık az yağlı salata

Ara: 1 adet meyve

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir