Rehberiniz-Eğitimciler kendini geliştir(e)miyor!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Eğitimciler kendini geliştir(e)miyor!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Eğitimciler kendini geliştir(e)miyor!

Avrupa Birliği eğitimde hedefler raporunun 7’ncisinde 2020 için hedefler konuldu. Raporda eğitimi terk oranı, başarı ortalaması ve yetersiz öğretmenle Türkiye son sırada.

Avrupa Birliği, 2020’ye kadar izleyeceği eğitim planını ve kıstaslarını yayınladı. 174 sayfalık komisyon raporunda Türkiye’nin eğitim alanında sınıfta kaldığı bir kez daha görüldü.

7’ncisi yayınlanan raporda Türkiye, eğitim terk oranı, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, eğitime yatırım ve erkek-kadın öğrenci farkında AB’ye üye ve aday ülkelere göre oldukça geride kaldı.

Raporda Türkiye’nin daha önce yayınlanan PISA sonuçlarına da atıf yapılarak “Fen bilimleri, sözel, matematikte kısıtlı yükselişi devam ediyor ama ortalamanın çok altında” yorumu yapıldı.

Türkiye, 2009 verilerine göre Polonya, İtalya, Almanya, İngiltere, İspanya ve Fransa’dan sonra 6920 öğrenciyle ERASMUS değişim programıyla AB’ye en çok öğrenci gönderen ülke oldu.

Komisyon ellerindeki verilere göre Türkiye’de gayri safi yurtiçi hasılasının sadece yüzde 2.86’sının eğitime ayrıldığını yazdı. Bu oran Belçika’da yüzde 6.02 İzlanda’da yüzde 7.

Öğretmenler de yetersiz

-18-24 yaş arasında eğitimi bırakan Türkler’in oranı yüzde 44.3. Avrupa Birliği ortalaması yüzde 14.4. AB, bu rakamı 2020 yılında yüzde 10’a çekmeyi hedefliyor.

-Türkiye’de yüksek eğitimli kesimin nüfusa oranı yüzde 14.7. AB ortalaması ise yüzde 40.

-Türkiye’de erkeklerin yüzde 37’si eğitimi yarıda bırakırken bu oran kadınlarda yüzde 50.2

-Türkiye’de ilk ve ortaöğretimdeki öğrencilerin yüzde 60’ından fazlası mesleki açıdan yetersiz öğretmenler tarafından eğitiliyor. Türkiye, “Öğretmenlerin kendisini geliştirmesi” açısından da son sırada.

Anaokuluna katılım (4 yaş)

Türkiye: %34.4 AB: %92.3 FARK: %58

BAŞARISIZLIK LİSTESİ

Sözel başarısızlık

Türkiye: %24.5 AB: %21.3 FARK: %3.2

Matematikte başarısızlık

Türkiye: %42.1 AB: %22.2 FARK: %19.9

Fende başarısızlık

Türkiye: %30 AB: %17.7 FARK: %12.3

Kaynak: http://www.egitimgazetesi.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir