Rehberiniz-Eğitim durumu: internet mezunu!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Eğitim durumu: internet mezunu!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Eğitim durumu: internet mezunu!

Eğitim durumu: İntrenet mezunu

Kiracıların hukuki haklarını mı öğrenmek istiyorsunuz? Fransızca’yı sular seller gibi konuşmak mı istiyorsunuz? Yoksa yoga pozisyonları konusunda uzmanlaşmak mı? Kurslara, derslere, okullara ihtiyacınız yok; interneti açın, sesli ve görüntülü web sitelerinden birine bağlanın, her şey karşınızda!

YouTube gibi görüntülü paylaşım siteleri sadece kişisel videoların ya da müzik kliplerinin seyredildiği yerler olmaktan çıktı. Artık bu sitelerde yer alan klavuz niteliğindeki videolar milyonlarca kez tıklanıyor; internet kullanıcıları neyi nasıl yapacağını ekran başında, oturduğu yerden, kendi kendine öğreniyor. Bu yöntemle İngilizceyi öğrenirken mükemmel bir ‘ingiliz aksanı’na da sahip olmak ya da usta gitaristlerin, piyanistlerin parmak hareketlerini seyrederek virtüoz haline gelmek bile mümkün.

YouTube, MySpace, Wikipedia gibi paylaşım siteleri yeni bir kültürel devrim başlattı: İnternet eğitimi. Elbette internetteki bütün bilgilerin doğru olmadığını biliyoruz. Ancak internetin eğitim açısından gerçekten faydalı bir araç olarak kullanılması için girişimler arttıkça ‘internetten eğitim’ de giderek yaygınlaşıyor. Nitekim çeşitli üniversiteler, kütüphaneler, öğretmen grupları da ‘doğru bilgi’ için internete el atmaya başladı.

Öncülerin başında Kanada’daki üç üniversite, Carleton, Toronto ve York Üniversiteleri geliyor. Bu üniversitelerin öğretim görevlileri anfilerde verilen dersleri video şeklinde internette yayınlayarak öğrencilerin iPod’larına yükleyebilmesine olanak tanıyor. Bu dersler YouTube gibi paylaşım sitelerinde de yayınlanarak ücretsiz eğitim imkanı sunuyor.

Toronto Üniversitesi’nden araştırmacı Leslie Chan “İnternetten bir şey öğrenmeden önce bilginin doğruluğundan emin olmak gerekiyor” diyor ve ekliyor; “Makroekonomi konusunu kendi kendinize internetten öğrenmeniz o kadar kolay değil. Ama üniversitelerde bu konuda verilen dersleri internetten dinleyip izlemek gerçekten faydalı olabilir. Bu videolar öğrencilerin işini de kolaylaştırır.”

York Üniversitesi Eğitim Teknolojileri Enstitüsü Başkan Yardımcısı Mary Leigh Morbey de aynı fikirde: “Öğretmenlerin katkılarıyla, internet çok etkili bir eğitim aracı olabilir. Örneğin herkese açık ve ücretsiz olarak sunulan bu dersler sayesinde eğitimciler gençlere YouTube gibi popüler ortamlardan seslenerek sesini daha iyi duyuruyor.”

BÜKEMEDİĞİN ELİ ÖPECEKSİN

Üniversitelerin yanında kütüphaneler de aynı amaçla internet ortamına el atmaya yeni yeni başlıyor; arşivlerindeki bilgilendirici bir çok kitabı web sitelerine yüklüyor, interaktif tartışma ortamları yaratıyor. Bunlardan biri olan Pittsburgh’daki Mt. Lebanon Halk Kütüphanesi ise sitesinde online dil eğitimi de sunuyor. ‘Rosetta Stone’ adlı dil eğitimi programını ücretsiz olarak sitesine koyan kütüphane indirilebilir mp3 dosyalarının da yardığımıyla Japonca, İspanyolca, İngilizce gibi dilleri en doğru aksanla öğrenmeyi kolaylaştırıyor.

Kısacası internetin gençler için zararlı olduğunu savunan eğitimciler, sonunda yakınmayı bırakıp bu alana el atarak bilgi kalitesini yükseltmeye girişti. Trendin hızla yaygınlaşmasına bakılırsa, yakın gelecekte öğrenme yöntemlerinin de internet ortamlarının da rengi değişecek gibi görünüyor.

ÖĞRETMENLER SANAL ORTAMDA

Geçtiğimiz mart ayında açılan yepyeni site Teacher Tube, YouTube’dan ilham alan ancak öğretmenler tarafından hazırlanan bir internet paylaşım ortamı. ABD’nin Teksas şehrinde öğretmenlik yapan Jason Smith’in kurduğu Teacher Tube, dünyanın çeşitli yerlerinden öğretmenlerin katılımıyla hızla büyüyor.

Yabancı dillerden tarih ve coğrafyaya, işletmeden matematiğe birçok alanda, ilkokul, lise ve üniversite düzeyinde ders konularına dair bilgilendirici video’ların yer aldığı site hem öğretmenlere, hem öğrencilere hitap ediyor; doğru ve sağlıklı bilgileri eğlenceli ve kolay bir şekilde sunuyor. Kullanımı herkese açık ve bedava olan Teacher Tube, şu anda günde bir milyon kez tıklanıyor.

Yazar: Mine Akverdi

Kaynak: http://AKŞAM

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>