Rehberiniz-Efsaneler ölmez!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Efsaneler ölmez!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Efsaneler ölmez!

Dünya futbolu; Macaristan Milli Takımı ve Real Madrid”in efsanevi isimlerinden Macar Ferenc Puşkas”ı kaybetti. Macaristan Haber Ajansı”ndan cuma günü verilen haberde, 1950 ve 1960”lı yıllarda futbolun en büyük isimlerinden olan Puşkas”ın 79 yaşında öldüğünü bildiriyordu. Sahalarda kaldığı yıllar boyunca dünya futbolunun en iyi “10” numaralı oyuncularından birisi olarak gösterilen Puşkas, sol ayağını öylesine ustalıkla kullanıyordu ki, sağ ayağının topa değmediği maçlar çıkarmıştı. İspanyolların Arjantin asıllı efsanevi futbolcusu Alfredo Di Stefano ile birlikte Real Madrid”i başarıdan başarıya koşturan Puşkas, son dönemlerinde yakalandığı alzheimer hastalığı nedeniyle sadece Macaristan Milli Marşı”nı hatırlayabiliyordu. Adresini soranlara “Puşkas-Macaristan yazın yeter” diye cevap veren efsane futbolcu, kariyerinde 1200 resmi maç yaptı, toplam 418 kez ağları havalandırdı.

2 Nisan 1927”de Budapeşte”de dünyaya gelen Puşkas”ın en unutamadığı maç 1953”te İngiltere ile oynadıkları maçtır. O güne kadar kendi sahasında yenilmeyen İngilizler, futbolu icat etmiş olmakla övünedursun, sahada konuşan Puşkas ve arkadaşları olacaktır. 6-3 kazandıkları maçın ardından usta oyuncu bu maçı şöyle anlatır: “1953’te İngiltere ile Wembley’de oynuyorduk. Sağ kanattan penaltı noktasına doğru bir orta geldi; o an Billy Wright’ın üzerime geldiğini gördüm ve ondan önce davranarak, topa aynen Budapeşte sokaklarında bir çocukken yaptığım gibi topuğumla vurdum. Kalede Gil Merrick vardı ve top onun yanından ağlara gidip gol oldu. O maçta aldığımız galibiyet, aynı zamanda İngiltere Milli Takımı’nın ilk kez kendi sahasında yenilmesi anlamına da geliyordu. O zamanlar komünizmle yönetilen ülkeme döndüğümde, topukla attığım bu gol için ”devrimci gol” adını vermişlerdi bile.”

Puşkas, 1957-1967 yılları arasında dönemin bir başka usta ayağı Afredo Di Stefano ile birlikte muhteşem bir ikili oluşturmuşlar ve Real Madrid”e en parlak dönemlerinden birisini yaşatmışlardı. Real Madrid”de dört kez gol kralı olan Puşkas, kariyerini 1966 yılında noktaladı. Adı geçen günlerde oynanan Macaristan-Türkiye Avrupa Şampiyonası elema grubu maçına ev sahipliği yapan stada verilen Puşkas, futbolculuk kariyerine 3 Avrupa Kupası, 1 Kıtalararası Kupa, 5 İspanya Ligi Şampiyonluğu, 1 İspanya Kupası, 1 Onur Madalyası, 4 Macaristan Ligi Şampiyonluğu, 4 İspanya Ligi gol krallığı sığdırdı. Puşkas, futbolculuk kariyerinin sonlarına doğru İspanyol vatandaşlığına geçerek bu ülkenin formasını da 4 kez giydi.

Puşkas”ın Türkiye ile ilgili kötü anıları da vardır. Dönemin “yenilmez armadası” olarak kabul edilen Macaristan Milli Takımı 1956 yılının 19 Şubat”ında “Dostluk” maçında Türkiye”ye 3-1 yenilir. Ama ertesi gün gazetelerde Lefter”in Puşkas”a 3 çalım attığı ve Puşkas”ın sağ ayağına top değdirmeden maçı bitirdiği yazılacaktır.

Puşkas”ın Türkiye”deki etkisi yalnızca bu galibiyetle sınırlı değildir. Fenerbahçe”nin unutulmaz futbolcularından Ergun Öztuna”nın lakabı “Puşkaş”tır.

50 YILDIR UNUTULMAYAN ZAFER

Puşkas önderliğindeki dünyanın en iyi takımı olarak gösterilen Macaristan”ın 19 Şubat 1956”da Türkiye”ye 3-1 yenilmesi, ülke futbol tarihinin en önemli olaylarından biri olarak kabul edilir. Maç öncesinde maçın oynanacağı Mithatpaşa (Bugünkü İnönü) Stadı”nın kapasitesi artırıldı. Macaristan takımının Türkiye”ye gelmesi ülkenin en önemli gündem maddelerinden birisi haline gelir. 3 Şubat”ta İstanbul’a gelen Macar takımında Puşkas”ın yanı sıra dönemin ünlü futbolcuları Bozsik, Czibor, Hidekuti gibi isimler de yer almaktadır. Ancak İstanbul çok kötü bir kış geçirmektedir. 5 Şubat”ta oynanması planlanan maç ertelendi ve Macar takımı İzmir”e gitti. Macarlar İzmir karması ile burada oynadıkları iki maçı 7-1 ve 11-0 kazandı. 1954”ten bu yana yenilgi yüzü görmeyen Macar takımı ile yapılacak maç için 28.241 biletli seyirci, yine rekor bir bedel 201.925 lira ödeyerek tarihe tanıklık etmek için yerlerini almıştı. Maç günü olan 19 Şubat”a gelindiğinde hiç kimsenin beklemediği bir sonuç çıktı ortaya. Türk Milli Takımı,

Lefter”in 2 ve Metin Oktay”ın 1 golü ile Macaristan”ı 3-1 yenmişti. Dünya basını galibiyeti “Yılın sansasyonu”, “Akıl almaz hadise” manşetleriyle duyurdu.

Yazar: Şenay Aydemir

Kaynak: http://www.referansgazetesi.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>