Rehberiniz-Efsane ceo’dan tavsiyeler !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Efsane ceo’dan tavsiyeler !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Efsane ceo’dan tavsiyeler !

Konferansın bu yılki konuğu, dünyanın önemli yayınları tarafından; 2000’de “Yüzyılın Yöneticisi,” 2005’te “Son 20 Yılın En Beğenilen Yöneticisi” ve “Günümüzün En Büyük Lideri” seçilen General Electric’in efsanevi eski başkanı ve CEO’su Jack Welch oldu.

General Electric’in pazar değerini 13 milyar dolardan 400 milyar dolara çıkaran ve daha verimli olmaya teşvik eden yöntemleri dünyada pek çok CEO’ya rehberlik eden Welch’in konferansına İshak Alaton, Nedim Esgin, Hasan Subaşı, Dilek Sabancı gibi Türk iş dünyasının ünlü isimleri ile yerli ve yabancı basın büyük ilgi gösterdi.

Liderler Konferansı’nın moderatörlüğünü, Jack Welch’in eşi ve dünyanın en saygın iş yayınlarından biri olan Harvard Business Review’un eski editörü Suzy Welch yaptı. Suzy Welch, açılış konuşmasında, son 7 yılda 29 ülkeyi ziyaret ettiklerini belirterek, Türkiye gibi bir ülkeye ziyarette bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Türkiye’nin çok büyük bir potansiyeli olduğunu vurgulayan Suzy Welch, “bu ülkenin önümüzdeki yıllarda dünyanın en büyük ülkelerinden biri olacağına inanıyoruz. Bu nedenle sizi motive etmeye geldik” dedi.

Dünyada fikirden çok para var

Dünyada fikirden çok para olduğunu söyleyen Jack Welch, Türkiye’de özellikle gençlere heyecan verici iş ortamlarının sağlanması, girişimci ve yatırımcıların cesaretlendirilmesi, serveti yaratma atmosferinin oluşturulması gerektiğine dikkat çekti. Welch, özellikle gençlerin kendi üniversitelerinde girişim ve risk sermayeleri ile desteklenmesi gerektiğini, yüzlerce fikrin parayla buluşması için uygun ortamların yaratılması gerekliliğini vurguladı. Welch, yükselmekte olan ekonomilerin temel ihtiyacının gençler ve girişimcilerin bir araya gelme zorunluluğu olduğuna dikkat çekti.

Turkcell Kendi Liderlerini Yaratıyor

Konuşmasında Turkcell’in, bir dünya şirketi olmasının Türkiye için önemine değinen Jack Welch, kendi liderlerini yetiştiren Turkcell’in çalışanlarına global vizyon kazandırmasıyla da doğru adımlar attığını ve başarının anahtarını yakaladığını söyledi.

Lider, heyecanlandırır, paylaşır, takdir eder ve mükafatlandırır

İyi bir liderin, üstlendiği misyonu tüm çalışanlarının kanında hissettirmesi gerektiğini vurgulayan Jack Welch, enerji yaratan ve bu enerjiyi çalışanlarına da geçiren, fikirlerini paylaşan ve iyi fikirleri takdir ve para ile destekleyen yöneticilerin iyi lider olduklarını ifade etti. Organizasyonunun tüm katmanları ile bağlantı halinde olan liderlerin başarılı olabileceğini söyleyen Jack Welch, bir liderin en önemli özelliğinin, birlikte çalıştığı insanların büyümesinden ve yükselmesinden keyif alabilmesi, bu insanlara yetki verip, zor kararları alma yetisine sahip olması ve tüm bunları bir ihtiras çemberi içinde yapabilmesi olduğunu ifade etti.

Liderin en büyük hatası, kendini izole etmesidir

Bir liderin kariyer sürecindeki en büyük hatasının kendini insanlardan uzaklaştırmak olacağını söyleyen Jack Welch, insanların potansiyelini kullanamayan liderin her zaman başarısız olmaya mahkûm olduğunu vurguladı.

Dediğini Yap, Yaptığını De

Farklılaşma ve samimiyetin bir şirketi büyüten en önemli özellikler olduğunu vurgulayan Jack Welch, özellikle liderlerin çalışanların her kademesine şeffaf olmaları gerektiğini belirtti. En alt kademeye çıkış yolu gösterilmesinin, sağlam orta kademenin ise her zaman desteklenmesi gerekliliğini vurgulayan Welch, kazanacak olan çalışanların arkasına tüm gücün ve desteğin verilmesi gerekliliğini ifade etti.

Bütçeleme ve stratejilerin kurumsal bir ritüelden başka bir şey olmadığını söyleyen Welch, bu nedenle bürokrasi süreçlerinin şirketlerde kaldırılması gerektiğini savundu. Fark yaratmak, insanlara farklılığını hissettirmek ve başarının karşılığını vermenin en önemli şey olduğunu söyleyen Welch, fikirlerin sadece liderlerden beklenmemesi gerektiğini ifade etti.

İlk konuğu dünyanın en önemli girişimci liderlerinden Richard Branson’ın olduğu “İşTcell Liderler Konferansı” önümüzdeki dönemlerde de ünlü konuklarla iş dünyasını buluşturmaya devam edecek.

Kaynak: http://Patronlar Dünyası

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>