Rehberiniz-Efkar dağıtma vakti

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Efkar dağıtma vakti” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Efkar dağıtma vakti

KEDER ve NEŞE, gün ağarmadan insanlar henüz uykudayken yola çıkarlarmış. KEDER, heybesini üzüntü ile doldururken; NEŞE, mutluluk yüklenirmiş.

Çalışma koşullarının ağırlaştığı, insan ilişkilerinin zayıfladığı, doyumsuzluğun pompalandığı, şiddetin kol gezdiği modern çağda, yüksek binalarla örülü içi kof büyük şehirlerde işleri zorlaşıp KEDER kaale alınmamaya, NEŞE çaptan düşmeye başlayınca, bir seher vakti yola çıkmadan önce Kaf Dağı’nın eteklerinde bir araya gelip efkar dağıtmışlar:

KEDER: “Ne zaman yolum bu kentlere düşse, koşturmaca içinde, yüzleri asık insanlarla karşılaşıyorum, sen hiç buralara uğramıyor musun? Taşıdığım hiçbir keder, boşuna yaşadıkları tatminsizliklerinin, farkında dahi olmadıkları mutsuzluklarının, durduk yerde başlayan çatışmalarının yerini tutmuyor. Bir şeylere sevinmeyi ya da üzülmeyi unutmuşlar, her şeye yetişmeye çalışıyorlar. Sanki her şeye sahip olmak, her işi başarmak zorundalar. Omuzlarına her türlü yükü sorgusuz sualsiz alıyor, sırtlarında bir kambur gibi taşıyorlar. Yükleri ağırlaştıkça, kendileri hafifliyor. Terfi ettikçe irtifa kaybediyorlar. Ne kendilerine ne birbirlerine güveniyor. Yalnızlaşıyor, başlarına ne gelse umarsız davranıyorlar. Hangi elemi vermeye kalksam bana kulak asmamakta, iki telekonferans arası üç toplantı yapmakta, toplantılar sırasında mesaj kutularını eritmekte, ayda bir organizasyon şeması, yılda bir iş değiştirmekteler. Stres diye bir şey icat edip, ona esir düşmüşler. Çıtayı sürekli yükseltmekte, satış hedeflerini hep arttırmaktalar. İşleri zorlaştırmakta, mesleğimi elimden almaktalar.”

Keder: Hangi elemi vermeye kalksam bana kulak asmamakta, iki telekonferans arası üç toplantı yapmakta, toplantılar sırasında mesaj kutularını eritmekte, ayda bir organizasyon şeması, yılda bir iş değiştirmekteler.

Neşe: Kirlettikleri gökyüzüne gökkuşağı oluyorum, beton korkuluklarında çiçek açıyorum, yine de yaranamıyorum. Adrenalin diye bir şey tutturmuşlar, sanal oyunlar oynamakta, stresi öyle atmaktalar.

NEŞE: “Benim durumum farklı mı sanırsın? Eskiden bu şehirler tenhayken yüzlerini güldürdüğüm her bir halim artık hiçbirisine herhangi bir anlam ifade etmiyor. Kirlettikleri gökyüzüne gökkuşağı oluyorum, beton korkuluklarında çiçek açıyorum, yine de yaranamıyorum. Gözleri görmüyor, kulakları duymuyor sanki, bir türlü fark edilmiyorum. Adrenalin diye bir şey tutturmuşlar, anlık heyecanların peşine takılmakta, sanal oyunlar oynamakta, yamaçlardan paraşütlerle atlamakta, hip-hop şarkılarla kopmakta, stresi öyle atmaktalar. Ben neşelendiremiyorum. Enerji içecekleri içmekte, vitaminlerle ayakta durmakta, cepten bayramlaşmaktalar. Hızlarına yetişemiyorum. Beni en çok, hayvanların insanlara bakışları etkiliyor; onlar, bütün bu koşturmaca içindeki insanlara, ununu elemiş de eleğini asmış mahmur gözlerle sakince bakıp, “Koşturup durun bakalım, nereye kadar, hepiniz heder olup gideceksiniz” der gibiler…”

KEDER: “Yıldırmışlar seni de. İyi de, sen kendin bu keyifsiz halinle hiçbir netice alamazsın. Günümüz kent insanı bolluk içinde hiçlik duygusuna kapılmışsa, ikimiz birden bir hiçe mi yenik düşeceğiz? Birlikte çare bulmamız lazım. Dilersen bir süre meydanı sana bırakayım. Git, hayatın en güleç yüzünü takın, kuşan bütün maharetini, ısıt içlerini yeniden, sevgi ve umut aşıla, asla karışmayacağım. Ne kadar talihsizlik, ıstırap, kötü haber varsa hepsini kendimde saklayacağım. Bu sabah, yeni doğacak bebekleri ben ağlatmayacağım. Bu öğlen, musalla taşlarına sinek avlatacağım. Bu akşam, akşamcıların yanına bile uğramayacağım. Göster hünerini, yükleri hafiflesin, telaşları azalsın biraz, mutluluk sarhoşu olsunlar, derdi tasayı unutsunlar şimdi… Terazinin bir kefesi dolar, bir kefesi boş kalırsa tartı tutmaz; kanaat bilinmezse, hakikat anlaşılmaz; dengesi kaybolmamalı hayatın, ben sonra ortaya çıkıp, nasıl olsa hatırlatacağım.”

NEŞE: “En sevdiklerini unutuyor, en yakınlarına vakit ayırmıyorlar, hastalarını ziyaret etmiyor, cenazeleri kaçırıyorlar, Allah aşkına sen neyi hatırlatacaksın? Takvimleri dolu, alarm zilleri kurulu, sıraya gireceksin. Burjuvazi, mütevazi olamıyor. Sürekli modayı takip ediyor, yeni tarzlar deniyor, çabuk sıkılıyorlar. İşleri yoğun, sokakları kavga gürültüyse, bari evde bir huzur bulsunlar istiyorum, bugün evlenip yarın boşanıyorlar, baş edemiyorum. Bence, önce senin sahneye çıkman, etrafta biraz gözükmen faydalı olur. Boşluk içinde keyfe keder yaşıyorlar, hislerini azıcık canlandırmalısın. İnsanı acı olgunlaştırır, birbirine kenetler, lütfedip idrak buyururlarsa, belki sıra bana gelir.”

KEDER: “Sosyal dengesizlikler, keşmekeş trafik. Sınav heyecanı, gelecek kaygısı. İş bulamamak, işsiz kalmak, kotayı yapamamak korkusu, insanlar depresyon geçirmekte. Sen bir güzel geriye çekilip, sıranı bana vermektesin. Üzüntülerin yerini korku nöbetleri almış, paylaşımın yerini yalnızlık… Kendilerine bile yabancı kalmışlar, bana nasıl yakınlaşacaklar? Ben savunmaya çekildim. Hızları arttıkça haz alamamakta, zaten yeterince sıkıntı yaşamaktalar. Üstüne tuz biber olmayayım. Çık, ortalığı neşelendir gayrı, ben zamanımı kollayayım.”

NEŞE: “Ortalığa saçılsam neye yarar? İçleri körelmiş, görüp giremiyorum ki dışlarına vurayım! Yüzlerine mimik dahi veremiyorum. Kaderim kötüymüş Kederim; sabah oldu, artık gitmeliyim. Büyüklerini neşelendiremesem de tutsak kaldıkları şehirlerde, son saklı bahçelerini dolaşmalı; küçük, saf, içleri temiz çocuklar bulmalı, hoşlarına gidecek oyunlar oynatmalıyım. Sıska bir sokak köpeği görmeli onları, bir heves yanlarına koşup gelmeli, içlerinden biri korkusuz çıkmalı, tutup başını şefkatle okşamalı, ben köpeğin kuyruğunu sallamalıyım!”

Yazar: Adnan Erdoğmuş

Kaynak: http://www.yenibiris.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>