Rehberiniz-Düşüncelerine refakatçi değil gözlemci ol!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Düşüncelerine refakatçi değil gözlemci ol!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Düşüncelerine refakatçi değil gözlemci ol!

Düşünme üzerine birçok şey söylenebilir. Psikolojik Danışman Serkan Gürgenci de düşünmenin insan hayatında nasıl çift yönlü etkiler oluşturduğunu ve bunların nedenlerini anlatıyor.

Düşünme eylemi bizim hayatımızda her an olmaktadır. Düşüncelerimizi kabaca istemli ve istemsiz şeklinde sınıflandırabiliriz. İstemli düşüncelerimizde bir durumu ya geriye doğru atma ya olduğu yerde muhafaza etme ya da bir ileriye doğru taşıma amaçlanır. Bu, zamanın her diliminde dolaşmak demektir.

İstemsiz düşünme ise bizim daha çok “Elimde değil, karşı koyamıyorum, ne yaptımsa baş edemedim” diye ifade ettiğimiz kontrol altında tutamadığımız düşüncelerdir diyebiliriz.

Düşünmenin akışkanlığı ve sürekliliği tabi bir durumdur. Fakat bu tabilikten, bayağılılıktan kurtulup yeni bir sonuç çıkarmanın yolu da ‘amaç ve sonucun’ merkeze alınması şartı ile gerçekleşir. Düşünme kontrollü bir şekilde zamanın farklı dilimlerinde gezinmedir. Fazla düşünme dediğimiz şey, o zaman dilimlerinde gereğinden fazla kalınıp bocalama durumudur. Eğer düşüncemizi bir konu içine hapsedersek ve bu hapsetmenin hiçbir şekilde pragmatik tarafını hayatımızda bulunduramazsak tüm bunların yanında bize iletilen farklı düşünceleri aynı konuya hapsedersek bu bizde anlaşılmadığımız düşüncesini meydana getirecektir.

Bu, sadece düşünce boyutunda değil mekansal boyutta da sosyal çevremizi sınırlandırmamıza ve bir mekana hapsetmemize neden olacaktır ki bu durum depresyon göstergelerindendir. Bu ruh halimiz kendimizi tanımamızı zorlaştıracaktır. “Bana ne oluyor, bu ben miyim, bu ben olamam” gibi ifadelerle kendimize yabancılaşmaya başlayacağız. Bu durum bizim kendimizi başka yerlerde aramamıza sebep olacaktır.

Düşüncelerimizin Refakatçisi Değil Gözlemcisi Olmalıyız

Düşüncelerimizle olan bağlarımızın kaynağını iyi ayırmalıyız. Yani biz düşüncelerimizin refakatçisi değil gözlemcisi olmalıyız. Düşüncenin refakatçisi ne demek gözlemcisi ne demek? Refakatçisi olduğumuz şey bize ne yaparsa yapsın kabul ederiz ama gözlemcisi olduğumuz şeyde eleştirel bakış ile meşgul oluruz.

Kaynak: http://www.hurriyetaile.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir