Rehberiniz-Düşenin dostu olmalı!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Düşenin dostu olmalı!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Düşenin dostu olmalı!

Bugün bu sütunu internetten bana gelen, Sinan Mutver imzalı yazıya bırakıyorum. O kadar çok mesaj var ki bu yazıda:

Cumartesi günüydü, öğlen vaktiydi. Bir arkadaşımla buluşmak için Taksim”e gidecektim ve Beşiktaş”ta dolmuş beklemekteydim. Uzun bir kuyruk vardı. Sabahları işe, öğlenleri buluşmalara, akşamları eğlencelere giderken içinde kaybolduğumuz uzun kuyruklardandı. Toplu taşınmak için bekliyorduk, biz, birbirini tanımayan ama her gün bu ve benzeri kuyruklarda kader birliği yapan onlarca kişi.
Hava soğuktu. Paltomun yakasını kaldırmış, ellerimi ceplerime sokmuş, önümdeki kalabalığa bakarak kaçıncı dolmuşa binebileceğimin hesabını yapıyordum. Kaldırımlar sabah yağmış olan yağmurdan ötürü ıslaktı. Kuyruğun yanından yüzlerce insan aceleyle akıp gitmekteydiler. Tam o sırada sağ tarafımdan yere düşen bir cismin çıkardığı gürültü ve onu takip eden kısa bir çığlık duydum. Herkes gibi ben de sesin geldiği yere kafamı çevirdim. Yerde, 30”lu yaşlarında, düzgün giyimli bir adam vardı.
Gürültü o düşerken elinden fırayan dosyadan gelmiş olmalıydı. Çığlığın sahibi ise adamın düşüşüne tanık olmuş ve korkmuş bir kadındı. Ufak ufak doğrulmaya çalışmasından herkes gibi ben de ciddi bir olay olmadığını, adamın ayağının kaydığını ya da takılıp düştüğünü anlamıştım. İşte o saniyelerle tarif edilebilecek ama bana belki aylar kadar uzun gelen anda bir şey oldu. Sadece üç metre uzağımda yavaşça yerinden kalkmakta olan adamın yanına gidip kalkmasına yardım etmek, sonra da dosyasını alıp kendisine vermek istedim. Fakat yapamadım. Yapamadık.
O an onlarca insanin benimle aynı şeyleri hissettiğini, aynı şeyleri yapmak istediğini biliyordum. Ama hiçbirimiz yerimizden kıpırdayamadık. O kadar uzaklaşmıştık ki dokunma duygusundan, o kadar alışmıştık ki uzaktan sevmeye, uzaktan sevilmeye, eski bir alışkanlığımızı yeniden hayata geçiremedik. Sıramızdan çıkamadık. Sıramızı kaybetmek istemedik hiçbirimiz. Bu ülkede haklar o kadar zor kazanılıyordu ve herkesin o kadar acelesi vardı ki, dolmuşa binmeye hak kazanmamıza sadece birkaç kişi kalmışken ve bizi bekleyen o kadar kıymetli insanlar varken, hiçbirimiz sıyrılıp da gidemedik o talihsiz adama yardıma.
Tamamen dikildiği esnada dikkat edebildim yüzüne. Sarı saçlı ve mavi gözlüydü. Yaşı benden büyükçeydi. Yanaklarındaki kırmızılık soğuktan ziyade kalabalıktan utanmış olmasındandı. Dosyasını almak için eğildiğinde koluna ilk giren ve ona gülümseyen kişi zenci bir kadın turist oldu. Türkün Türk”ten başka dostu vardı demek. Ona nasıl olduğunu soran ikinci ve son kişi ise, ak saçlı fötr şapkalı, uzun pardösülü bir amcaydı. Hani insanların birbirlerini tanımasalar dahi selamlaştıkları, hatırlarını sordukları, güleryüzlü davrandıkları, kısacası insanların insan gibi oldukları o dönemlerden yadigar kalmış bir tonton amca.
Önüme, düşen bir insana yardım eli uzatma fırsatı gelmişti; belki bir hayır duası alma fırsatı, belki uzun yıllardan beri sadece kendime ve çok yakın çevreme gösterebildiğim nahif tarafımı bir yabancıyla paylaşabilme, sıyrılıp da tüm bu karmaşadan bu sahtelikten bu samimiyetsizlikten, insan olduğumu hatırlama fırsatı gelmişti. Ama ben bu fırsatı kullanamamıştım.
Kısa surede unutulacağına emin olan bir buruk hüzün kaplamıştı içimi. Üstünü başını temizleyip, dosyasını yerden almış olan adam henüz yürümeye başlamıştı ki, bir anda boğazımda bir şeylerin tıkandığını hissettim. Başımı ellerimin arasına almak ve olduğum yere çömelmek istiyordum genç adam sol bacağını sürüyerek yanımdan geçerken. Onun o yardım eline herkesten daha çok ihtiyacı vardı, kendisine acındığını görmek için değil ama yalnız olmadığını bilmek için.
Birbirimizden farkımız olmadığını, bir gün biz de düşersek onun da bizi kaldırabileceğini bilmesi için o yardım eline ihtiyacı vardı. Zaman geçti, dolmuş geldi, biz toplu taşındık hayatlarımızı bıraktığımız yerden yaşamaya devam etmek için, mutlu olduk, sarhoş olduk, zengin olduk da insan olabildik mi bunu bilemedik. Kesin olan şey; soğuk bir cumartesi günü, o, bacağı sakat ve kalabalıktan utanmış bir kişi, biz, beyinleri ve yürekleri sakat ondan utanmış bir kalabalık, kahramanları oluverdik bu kısa ve hüzünlü hikayenin

Yazar: Mehmet Barlas

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>