Rehberiniz-Dünyayı “kurulayan” adam paraya bakışını anlattı!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Dünyayı “kurulayan” adam paraya bakışını anlattı!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Dünyayı “kurulayan” adam paraya bakışını anlattı!

DÜNYAYI KURULAYAN ADAM PARAYA BAKIŞINI ANLATTI!

Meydan Laroussea göre havlunun dünyada ilk kez kullanıldığı yer Bursa. Geçmişi ise taa 18. yya dayanıyor. Bursada havlu denince ilk akla gelen markanın yaratıcısıyla beraberim, Hüseyin Özdilek. Havlu niye ilk kez Bursadan çıkmış? diye soruyorum.

İpekle bir ilgisi olabilir mi? Özdilek gülerek cevaplıyor Herkesin düşündüğünün aksine ipekten havlu olmaz. Havlu yüzde yüz pamuktan olur. Son yıllarda sentetikten de emicilik elde ediliyor ama en iyisi pamuk. Japonyada daha kolay katlanabilen havlu türü geliştirilmeye çalışılıyor; özellikle sporcular için ama pamuğun yerini o da tutmaz.

Bursanın havlu konusunda önemi İpekyolunun buradan geçmesi ve tabii ki kaplıcaların etkisi. Hüseyin Özdilek aslında Tokatlı. Babası vefat ettikten sonra annesiyle birlikte Bursaya gelmiş. Babadan yadigar ev satılıp ilk mağaza kurulunca Özdilek macerası başlamış. Özdilek şimdi dünyada havlu üretiminde yedinci. Cirosu ise 60 milyon dolar.

Gerçekten de dünyayı kuruluyor musunuz?

Dünyada havlu üreticisi olarak ilk 10dayız. Hatta yedinciyiz diyebilirim.

Günde kaç tane havlu üretiyorsunuz?

Günde 30-32 ton havlu yaptığımıza göre, 4 TIR havlu dersek… Sadece hepsini havlu olarak üretseydik günde 300 bin kadar havlu yapmış olurduk.

Yurtdışında Özdilek markasını gördüğünüzde ne hissediyorsunuz?

Tabii ki büyük gurur duyuyorum ama asıl keyif yurtdışından yanlışlıkla Özdilek alıp gelenleri duymak. O kadar beğeniyorlar ki, bizim olduğunu bilmeden örneğin Paristen aldım diye getiriyorlar.

Cironuz ne kadar?

Havludan ciromuz 60 milyon dolar. Üretimin yüzde yetmişini kendi markamızla satıyoruz.

Yanınızda kaç kişi çalışıyor?

4 bin kişi. Ama ben 8-10 bin olsun istiyorum. Ülkemizde 10 milyon işsiz var. Bunun yanı sıra her yıl bir milyonu aşkın genç üretime katkıda bulunmak için okullarından mezun oluyor. Üniversiteden her yıl 250 bin mezun veriyoruz. Sadece üniversite mezunlarına iş sağlayabilmek için bile Türkiyenin en az yüzde 2,5 büyümesi gerekiyor. Her zaman söylüyorum, istihdam yaratmak gerekiyor.

Türkiyede yatırımcı işadamı olmak zor mu?

Yo, pek değil. Sevmek lazım işi. Düşünceme göre insanlar önce fizyolojik ihtiyaçlarını, sonra ailesinin isteklerini karşılamak için yola çıkabilir. Bu dünyanın her tarafında böyledir. Ancak geçim sınırının üstünde harcama yaptığınız zaman israf edersiniz. Bu israf da sizi iş disiplininden uzaklaştırır. Nefsi arzuları dengelemek ve planlamak gerekir. Her şey para değildir.

BANA AYDA 10 MİLYAR YETER

Kimi işadamları İş kurup istihdam yaratacağıma bankaya paramı koysaydım şimdi daha zengindim diye bir serzenişte bulunuyorlar.

O herkese göre değişir, bence para amaç değil bir araçtır. Bu iş bence önce anne-babadan geliyor, daha sonra da eğitimle devam ediyor. Kişinin kendi özgüveni çok önemli. Kendisine yapılanlar karşısında dejenere olmadan yoluna devam edebilmesi için bu şart.

Ayrıca ben şunu da anlamıyorum zevk alma duygusu sadece lüks harcamadan mı geçer? Bence en büyük haz yaptığın işlerin devam etmesini seyretmektir. Kamuoyunda açgözlü birtakım işadamlarına rastlayabiliyoruz ama bunlar birkaç kişiden ibaret, toplum öyle değil. Öyle değerli işadamları var ki onlar olmasaydı 45 milyar dolar ihracat gerçekleşmezdi.

Zengin olduktan sonra yaşam biçiminiz değişmedi mi? Yani lüksleriniz yok mu?

Hayır hiçbir değişiklik yok.

Ayda kaç parayla yaşıyorsunuz?

Aslında bunun bir sır olması lazım ama bana ayda 10 milyar yeter. Daha ne olsun ki? Tabii ekstrem durumlardan bahsetmiyorum. Tatilse tatil. İnsan zengin diye her hafta özel uçağıyla Amerikaya gitmez ki. Buradan çıkıp bir köye gidip oradan da büyük haz alabilirsiniz.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir