Rehberiniz-Dünyanın en zengin ikinci kişisinin büyük bağışı…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Dünyanın en zengin ikinci kişisinin büyük bağışı…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Dünyanın en zengin ikinci kişisinin büyük bağışı…

Warren Buffet, servetinin 37 milyar dolarını bağışladı

Dünyanın en zengin ikinci adamı olan Buffett, 44 milyar dolarlık servetinin 37 milyar dolarını hayır kurumlarına veriyor

Dünyanın en zengin ikinci kişisi olarak bilinen ABD”li yatırımcı Warren Buffett, 44 milyar doları aşan servetinin yüzde 85”ini hayır kurumlarına bağışlayacağını açıkladı. Fortune dergisinin internet sitesinde yayımlanan habere göre, 76 yaşındaki ünlü yatırımcı, temmuzdan itibaren servetinin 37.4 milyar dolarlık bölümünü vakıflara verecek. Bu miktarın 31 milyar dolarlık bölümü ise, dünyanın en zengin kişisi olan Microsoft Başkanı Bill Gates”in eşiyle birlikte kurduğu vakfa bağışlanacak.

Gates”in sırdaşı oldu

Yoksul ülkelerdeki sağlık ve eğitim hizmetlerini geliştirmeyi amaçlayan Gates Vakfı, şu anda sahip olduğu 30 milyar dolarlık mal varlığı ile dünyanın en büyük yardım kuruluşu ünvanını taşıyor. Buffett”in yapacağı katkının, Gates Vakfı”nı daimi olarak dünyanın en büyük ve en etkili hayır kurumu haline getireceğine dikkat çekiliyor. Berkshire Hathaway yatırım şirketinin başkanı olan Buffett, Berkshire hisseleri halinde yapacağı bağışları tek seferde değil, yıllık taksitler halinde ödeyecek.

Buffett ve Gates”in arasında 25 yaş fark olmasına rağmen, iki isim son 15 yıl içinde çok yakın birer iş arkadaşı ve sırdaş haline geldi. Sık sık birlikte seyahat eden ve internette karşılıklı briç oynayan Buffett ve Gates”in, kişisel ve iş konularında da birbirlerinin tavsiyelerine başvurdukları bildirildi.

Eşinin ölümü etkiledi

İki hafta önce Microsoft şirketindeki günlük işlerini bırakarak vaktinin büyük bölümünü vakfına ayıracağını açıklayan Gates, geçen yıl Buffett”in Berkshire şirketinin yönetim kurulu üyesi olmuştu. Buffett, eşi Susan”ın 2004”teki ölümü, Gates”lere olan hayranlığı ve servetinin nasıl dağıtılacağından emin olmaması nedeniyle ölümünü beklemeden bu konuda harekete geçtiğini söyledi.

Firmaları da en iyi idare edene bırakıyor

Warren Buffett, zor durumdaki bir tekstil firmasını satın alarak piyasa değeri 142 milyar dolar olan bir şirket haline getirmesiyle tanınıyor. Buffett, bu şirketiyle yöneticilerini beğendiği firmaları alıyor ve bu firmaların tamamen özgür biçimde çalışmasına izin veriyor. “Benden daha iyi bir yönetim gösteriyorlar” diyen Buffett, yaptığı bağışın da aynı mantık çerçevesinde olduğunu söyledi. Buffett”a yakın çevreler de, “Buffett, Gates”in hayırseverlikte kendisinden daha yetenekli olduğunu düşündü. Bağışı o yüzden yaptı” yorumunda bulundu.

Yazar: Sema Emiroğlu

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir