Rehberiniz-Dünyanın en yenilikçi şirketleri açıklandı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Dünyanın en yenilikçi şirketleri açıklandı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Dünyanın en yenilikçi şirketleri açıklandı

ABD’de iş dünyasına hitap eden Fast Company dergisinin endüstride merakla beklenen ‘yenilikçi-yaratıcı’ şirket listesi yayımlandı. Her yıl geleneksel olarak yayımlanan bu liste, bir yandan teknoloji dünyasında çıkış yapan şirketleri gösterirken, diğer taraftan da ‘tutan iş modelleri’, ‘trend’ tarafında belirleyici bir rol oynuyor. Listenin bu yılki birincisi iPad, iPhone 4 rüzgarıyla teknoloji dünyasında 2010 yılında fırtına gibi esen Apple oldu. Steve Jobs’un yönetiminde ‘yenilikçilik’ adına önemli atılımın altına imza atan şirket, geçen yılki listede üçüncü sırada yer alıyordu.

Hızlı yeni ekonomiciler

Bu yıl listede ikinciliği geçen yılın 50’ncisi, son döneminin yeni ekonomide parlayan yıldızı Twitter aldı. Kısa sürede Google, Facebook gibi şirketleri peşinden koşturan, 8-10 milyar dolarlık piyasaya değeriyle adından söz ettiren sosyal medya ağı Twitter’ın gelecek adına ciddi çıkış yapacak olan şirketler arasında yer alacağı belirtiliyor. Geçen yıl ‘yenilikçi liginin’ birincisi olan genç dolar milyarderi Mark Zuckerberg yönetimindeki Facebook ise bu yılki listede ulaştığı 600 milyon kullanıcıyla üçüncü sırada yer alıyor.

Japon Nissan sürpriz yaptı

Listenin dördüncüsü, bu yılın sürpriz isimlerinden Japon otomotiv üreticisi Nissan oldu. Genel pazara hitap eden çevreci, elektrikli otomobiliyle bu çıkışa imza atan Nissan geçen yılki listede yer almıyordu. Nissan’ın takip eden şirketler ise Groupon ile yeni ekonomi Google.

‘Fırsat-indirimli kupon’ sistemini bulan ve internette hızlı bir çıkışa imza atan, binlerce ‘klon’ sitesinin yaratıldığı Groupon’un 2011’de de büyümesini hızlı bir şekilde sürdürmesi bekleniyor.

Google ise mühendisleri tarafından sürekli yenilenen teknolojileri ve satın aldığı yeni şirketleri şirket içindeki sisteme hızla adapte etmesiyle listede altıncı sırada kendisine yer buldu. Google’ın bir önceki yılki yeri ise dördüncülüğe işaret ediyordu.

9 milyar dolarlık Netfix yükselişte

Fast Company’nin listesinde bu şirketleri süper bilgisayar alanında çıkışa imza atan Dawning Information Industry firmasıyla, online film kiralama işini DVD’den hızlı bir şekilde internete taşıyarak 9 milyar dolarlık şirket değerine ulaşan Netflix izledi. Yenilikçi şirket liginin ilk 10’una giren son iki isim ise internette sosyal oyun alanında ciddi büyüyen, 500 milyon dolarlık iş çıkaran Zynga ile sağlık sitesi Epocrates.com oldu.

İşte en yenilikçi ilk 10 şirket

1. Apple

2. Twitter

3. Facebook

4. Nissan

5. Groupon

6. Google

7. Dawning

8. Netflix

9. Zynga

10. Epocrates

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>