Rehberiniz-Dünyanın en güçlü gazetecisi !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Dünyanın en güçlü gazetecisi !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Dünyanın en güçlü gazetecisi !

Newsweek dergisi, 23 yaşındaki Beyaz Saray stajyerinin Başkan Clinton ile seks yaptığı haberini hasıraltı etti!..” Her şey işte bu başlıkla başladı. Takvimler 17 Ocak 1998’i gösteriyordu. Dünyanın adını sanını duymadığı Matt Drudge adında bir adam oldukça basit haber sitesi “Drudge Report”ta bu flaş haber ile tüm dünyayı sarstığında medya, bir gazetecilik fenomeninin doğumuna tanıklık ettiğinden haberdar değildi.

1966’da Yahudi bir ailenin tek çocuğu olarak Maryland’de dünyaya gelen Matthew Drudge, anne ve babasının boşanması ve ardından geçirdiği travma sonrasında 355 öğrencinin okuduğu Northwood Lisesi’ni 341’inci sırada bitirdiği zaman kendisi bile mezuniyet derecesini, “Beni bu diplomayla 7 Eleven’da bile işe almazlar” diye tanımlamıştı.

Gerçekten de gece vardiyasında çalıştığı 7 Eleven restoranı dışında kimse küçük Drudge’a iş vermedi.

Defalarca polisle başı derde girdi. Sonunda babası çiftliğinde çalıştırmak için onu yanına almaya karar verdi. Ama orada da rahat durmadı ve psikolojik tedavi altına alındı. Daha sonra internetin gücünü erken fark ederek “refdesk” adlı bir referans sitesini kuran babası Robert Drudge, Matt’i yanına çağırdı. Önüne bir bilgisayar koydu. “Bununla hayatını kurtar” dedi.

Matt yeni bilgisayarını, oradan buradan duyduğu dedikoduları bir haber bülteni haline getirip arkadaşlarına “forward” etmek için kullanmaya başladı. E-mail aracılığıyla dağıttığı bu haberlere de Drudge Report adını verdi.

Gizemli Newsweek çalışanı

1995 Mart’ına gelindiğinde çoğunlukla magazin dedikoduları yayınlayan Drudge Report’un 1000 abonesi vardı.

Medya dünyasındaki arkadaşlarından aldığı özel bilgileri umarsız bir şekilde dağıtan Drudge 1997’de 85 bin kişilik abone sayısına ulaştı.

1998 yılı Matt’in talihinin döndüğü yıl oldu. Newsweek dergisinden Michael Isikoff yaklaşık bir yıldır Başkan Bill Clinton’un Beyaz Saray’da Monica Lewinsky adlı stajyer ile cinsel ilişkiye girdiğini, hatta bunu Oval Ofis’e taşıyacak kadar cüretkar bir tutum sergilediğini ortaya koyan belki de hayatının en büyük haberine imza atmak üzereydi. Ancak konu olan kişi sıradan biri değil ‘Bay Başkan’dı ve en ufak bir sorun Newsweek’in yere serilmesine sebep olabilirdi.

Isikoff, patronlarının önüne dosyayı koyduğunda tüyler ürperdi. Derginin basılmasına saatler kala aldığı cevap “Biz bu haberi basamayız” oldu. Ama bir kere bombanın pimi çekilmişti.

Dünyanın hâlâ adını ve kimliğini bilmediği “bir Newsweek çalışanı”, internetin yeni parlayan yıldızı olan genç gazeteci Matt Drudge’a, “Al sana haber” diye hayatının en büyük hediyesini armağan etti. Ve bomba patladı.

Drudge Report, tam 3 gün boyunca Monica skandalını tüm detaylarıyla yayınladı. Sonunda ABD medyası da pes etti ve Drudge’ı referans göstererek başkanın tüm kirli çamaşırlarını yayınladı. İşte o günden bu güne geçen 10 yıllık süreçte Drudge Report günde 10 milyon okuyucusu olan, ayda 600 milyon hit alan dev bir haber sitesi. Matt Drudge’ın yıllık geliri 1.2 milyon dolar…

Prens Harry’yi de bitirdi

Drudge, bu yıl da gündeme damgasını vurdu. Belki yayınladığı haberle Clinton ailesinin baş düşmanı oldu ama kaderin bir cilvesi olarak Demokrat Parti yarışında Barack Obama’nın karşısında Hillary Clinton ile aynı kampta yer aldı. Obama’nın Endonezya’ya yaptığı bir gezi sırasında giydiği yerel kıyafetle çekilmiş fotoğraflarını yayınlayarak haftalarca siyahi senatöre karşı yürütülen karalama kampanyasının baş aktörü oldu. İngiltere Prensi Harry’nin gizli tutulan Afganistan görevini de dünyaya ilk açıklayan kişi oydu. Amerika’da ve dünyanın dört bir yanında milyonlarca meslektaşı sabahları Drudge’ın web sitesine bakmadan işe başlamıyor. O ise Florida’da kedisiyle birlikte yaşadığı malikanesinde bu gücün tadını çıkarıyor.

Kedisi ile çok mutlu

Sade ve gizemli bir hayat yaşadığı belirtilen Matt Drudge ile ilgili çok fazla bilgi yok. Hakkındaki en büyük spekülasyon ise eşcinsel olduğu yönünde. Times gazetesine verdiği bir röportajda, “Hayır gay değilim. Hatta geçtiğimiz yıllarda evliliğin eşiğinden döndüm” demiş olmasına rağmen yanında yıllardır kedisi dışında bir “dişi” gören yok.

Yazar: UĞUR KOÇBAŞ

Kaynak: http://VATAN

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir