Rehberiniz-Dünya kişisel gelişimin ders olarak okutulmasını konuşuyor!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Dünya kişisel gelişimin ders olarak okutulmasını konuşuyor!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Dünya kişisel gelişimin ders olarak okutulmasını konuşuyor!

Dünya “Matematik yerine özgüven dersi koyalım” diye tartışıyor, bizimkilerin tek derdi “İmam hatiplileri üniversiteye nasıl sokarız”

ABD’de 48 ülkeden 240 uzmanın katıldığı uluslararası zirvede gençleri 21’inci yüzyıla hazırlamanın yolları masaya yatırıldı. Geleceğin Okulları Dünya Zirvesi’nde Türkiye yoktu. Çünkü Türk yetkililer o sırada, Ankara’da, kendi milli eğitim şurasını yapmaktaydı.

Amerika’daki zirvede “Tarih, coğrafya dersleri yarıya yarıya azaltılsın; güncel konular ders olsun” çağrısı yapılırken Türk eğitimine yön veren 17’nci Milli Eğitim Şurası imam hatip lisesinin sorunlarına kafa yoruyordu. İşte ‘eller çıkar aya, biz gider yaya’ halimizi anlatan iki farklı toplantıdan satırbaşları…

İyi ebeveyn olmayı öğretelim

ABD’nin Philadelphia kentindeki uluslararası zirve, teknoloji devi Microsoft’un desteğiyle yapıldı. İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya gibi gelişmiş 48 ülkeden 240 uzmanın katıldığı toplantıda tüm Uzakdoğu ülkeleri ve Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, El Salvador, Kolombiya, Kazakistan, Peru, Şili’den eğitim bakanlığı temsilcileri de yerlerini aldı. Öne çıkan öneriler şöyle oldu:

* Yeni nesilleri 21’inci yüzyıla hazırlamak konusunda okuma, yazma ve aritmetiğin temel alındığı geleneksel sistem yetersiz kalıyor. Eğitim sistemi, 18 ve 19’uncu yüzyılda toplumun ihtiyaçlarına göre şekillendi.

* Araştırmalar 3 ila 5 yaşındaki çocukların yüzde 98’inin karşılaştırmalı düşünme yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor. 15 yaşına geldiklerinde ise bu oran sadece yüzde 10’a düşüyor. Bunun nedeni eğitim sistemlerinin geri kalmışlığıdır.

* Müfredatlardaki tarih, coğrafya, matematik, okuma ve yazma derslerinin ağırlığı yarı yarıya düşürülmelidir. Çocuklara özgüven aşılayan ve yaşam becerilerini geliştiren sosyal içerikli dersler verilmelidir. Dünya vatandaşlığı ve iyi ebeveyn olmanın yolları öğretilmelidir. Küreselleşme, çevre kirliliği, internetin gelişimi, bilgisayar ile robotik sistemlerin kullanımı ve dünya üzerindeki olası etnik çatışmalar ders olarak öğretilmelidir.

* Çocukları 21’inci yüzyılın mücadeleci toplumlarına hazırlamanın en iyi yollarından biri güncel konuların öğretilmesidir. Kuş gribi öğretilirken çocuklar hem coğrafya hem biyoloji hem de tarih öğreniyor.

Kaynak: http://Vatan gazetesi

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir