Rehberiniz-Dönercilikle başladı, fabrikatör oldu

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Dönercilikle başladı, fabrikatör oldu” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Dönercilikle başladı, fabrikatör oldu

İspanya’da restoran sayısını 60’a çıkaran Hıdır Kaçar’ın yeni hedefi Latin Amerika. İspanya’da ilk Türk fast-food döner kebap restoranını açan ve kısa bir sürede restoran say ısını 60’a çıkaran “İstanbul döner kebap”ın sahibi Hıdır Kaçar, şimdi de Şili üzerinden Latin Amerika’ya açılmayı amaçlıyor.

1999 yılında ilk döner kebap restoranını Madrid’de açan Kaçar, 10 yıl içerisinde holdingleşerek, yıllık cirosunu 38 milyon avroya kadar yükseltmeyi başardı. 28’si kendisinin, gerisi bayilik olmak üzere restoran sayısını 60’a çıkaran Kaçar, 2 yıl önce kurduğu fabrikayla da tüm İspanya’ya et ve tavuk döneri yapıyor.

Kaçar, yeni hedefinin Latin Amerika olduğunu açıklarken, “Yaptığımız araştırmadan sonra pazara girmek için, ekonomik şartlar olsun, halkın kültürel yapısı olsun, en uygun ülkenin Şili olduğuna karar verdik. Ay sonunda ilk restoranımızı açacağız. İlk planda sadece 300 bin avroluk bir yatırımla gidiyoruz. Eğer tutarsa Latin Amerika’da da genişlemeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

1989 yılında Almanya’ya folklor hocası olarak gittiğini, hiç bilgisi olmadan dönerciliğe başladığını ve 1999 yılında Madrid’e geldiğini anlatan Sivaslı Hıdır Kaçar, “İspanya’da 10 sene önce dönerci sayısı 1-2 taneydi. Şimdi binden fazla dönerci var. İspanya, bir festivaller ülkesi, Akdeniz kültürünün olduğu bir yer ve damak zevkleri dönere uygun” dedi.

Kaçar, “Şirket olacağımı hiç düşünmemiştim. Küçük düşlerim vardı. 2004 yılında holding olduk. Ama sanırım zamanlama önemli bir faktör oldu. Bunun yanına profesyonel insanlarla ve düzgün çalışma eklenince büyük bir firma olduk” şeklinde konuştu. 30’u Türk olmak üzere toplamda 350 kişiye istihdam sağlayan Kaçar, Madrid’de kurduğu fabrikada ayda 120 ton et ve tavuk döner yaptıklarını ve 2010 yılı sonu itibariyle bunu ayda 350 tona çıkarmak istediklerini söyledi. İspanyolların yüzde 70’ine döner yedirmeyi hedeflediklerini dile getiren “İstanbul Döner Kebap”ın sahibi, 2010 yılında yeni ürün olarak köfteyi de İspanyollara sunacaklarını açıkladı.

Bu arada İspanya’nın önemli restaurant dergilerinden olan “Restauracion News” 2009 yılında “En hızlı servis yapma” kategorisinde “İstanbul Döner Kebap”a ödül verdi.

Öte yandan İspanya’daki önemli Türk iş adamlarından olan Hıdır Kaçar’ın fabrikasını ziyaret eden Türkiye’nin Madrid Büyükelçisi Ender Arat’ta, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

İspanya’da 6 bin kadar Türk var. Sabancı, Koç, Beko, Vestel gibi büyük Türk firmalarının temsilcilerinin ardından, mütevazi olmakla beraber ön plana çıkanlar döner dükkanları olanlar. Hıdır Bey bu işi fabrikaya kadar çıkararak, 1. sınıf hijyenle, Alman kalitesiyle bu işi yürütüyor. İspanya’nın 44 milyon nüfusu ve 60 milyona yakın gelen turisti var. İspanya, restoranlar açısından halen Türk müteşebbislere açık bir yer. Ama sadece döner yeterli değil. Tatlı, börek, pide gibi çeşitlendirmek lazım.

Kaynak: http://www.patronlardunyasi.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>