Rehberiniz-Dolar milyarderleri rekor kırdı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Dolar milyarderleri rekor kırdı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Dolar milyarderleri rekor kırdı

Dünyanın en zengin ismi 4 yıldır arka arkaya ‘Osmanlı oğlu’ Meksikalı telekom kralı Carlos Slim oldu. ABD’li ekonomi dergisi Forbes dünyanın en zengin isimlerini sıraladı.

Lübnanlı babası Julian Slim Haddad Aglamaz, Osmanlı hakimiyetindeki Lübnan’da doğan Carlos Slim 69 milyar dolardan 73 milyar dolara çıkardığı servetiyle listede yine birinci oldu.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates 67 milyar dolarla ikinci olurken en büyük sürpriz 3. sırada yaşandı. Berkshire Hathaway’in patronu Warren Buffett 2000’den beri ilk kez dünyanın en zenginleri arasında ilk 3’e giremedi.

İspanyol Zara markasının da sahibi olan Inditex’in patronu Amancio Ortega 57 milyar dolarla 3. sıraya yerleşti. Ortega geçen yıla göre servetini 19.5 milyar dolar artırmış oldu. Ortega iki sıra yükselirken 5. sırada 53.5 milyar dolarla Warren Buffett yer aldı. Oracle’ın patronu Larry Ellison 43 milyar dolarla dünyanın en zengin 5. ismi.

Listede 44 Türk dolar milyarderi yer aldı. En zengin Türklerden Ferit Şahenk 3.4 milyar dolarla 395’inci, Semahat Arsel 3.2 milyar dolarla 423’üncü, Hüsnü Özyeğin 437’inci sırada yer aldı.

Batista’nın 19.4 milyar doları uçtu!

Forbes’un listesi 1.426 dolar milyarderiyle rekor kırdı. Bu da yüzde 16’lık bir artıya işaret ediyor. Ortalama servet 3.8 milyar dolar oldu. En çok dolar milyarderi 442 kişiyle ABD’den çıktı. Listedeki isimlerin toplam serveti ise 5.4 trilyon dolar.

Geçen yıl 104 olan kadın dolar milyarderi sayısı 138’e çıktı. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in serveti 17.5 milyardan 13.3 milyar dolara inince sıralamada 31 basamak düşüp 66’ncı sıraya indi. En büyük düşüşü 19.4 milyar dolarlık kayıpla Brezilyalı milyarder Eike Batista yaşadı

KAYNAK: Milliyet

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir