Rehberiniz-Doğru zamanda doğru soruyu sormak!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Doğru zamanda doğru soruyu sormak!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Doğru zamanda doğru soruyu sormak!

Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi ve MBA Kulübü”nün düzenlediği ”Yöneticilerle Söyleşiler”in ilk konuğu Cem Kozlu ”Başarının Yolu: Sora Sora” başlıklı konuşmasında doğru kişiye doğru soruyu sorarak başarılı olduğunu anlattı.

”İş verdim, iş bekliyorum”

Coca – Cola Doğu Avrupa, Avrasya ve Orta Doğu Grup Başkanı Kozlu, kariyeri açısından en kritik soruyu 1969”da Denison Üniversitesi”nde sorarak MBA eğitimine başladığını şöyle anlattı: “Denison”da son senemdi. İş tecrübem yoktu ama Stanford”a sıfır bursla MBA için kabul oldum. Programa katılabilmem için çalışmam gerekiyordu. Yapabileceğim bina amirliği görevi ise ilk sınıf öğrencilerine verilmiyordu. O sıralarda Denison”ın rektörü öldü. Rektör ararken kurulan komitede ben öğrenci temsilcisiydim. Rektör olarak seçilen kişi ise Stanford”ın bina amirliği işinin bağlı olduğu kişiydi. Onu aradım. İlk sorum ”neden?” oldu. Çünkü ilk yıl akademik yük ağırmış. Ben de ”Ancak bu işi alırsam okula devam edebilirim. Elinizde veri var mı?” dedim.

Denemediklerini öğrendim. Sonra dayanamadım ”Ben sana bir iş verdim ve senden bir iş bekliyorum” dedim. Sonuçta işe ve okula başladım.”

1976”da Komili yağları pazarlama şirketinin genel müdürü olan Kozlu, bu sefer ”Neden ağırlıklı zeytinyağı üretiyoruz?” ve ”Neden ürünleri dört köşe kutularda satıyoruz?” diye sormuş. Türkiye”de ilk kez silindir kutuyla piyasaya çıkıp satışta patlama yaşadıklarını söyleyen Kozlu, ardından da çiçekyağına ağırlık vererek pazarda 7. sıradan liderliğe yükseldiklerini anlattı.

Özal, ”Kim bu adam, başımızın etini yiyor” dedi

Kozlu, Özal”dan kendisine gelen enteresan müdürlük teklifini ise şöyle anlatıyor: “Komili”deyken ihracata yönelmek istiyorum. O dönem mantar gibi dış ticaret şirketleri kuruluyor. Yine ”neden?” diye sordum. Japonya bu konuda çok başarılı ve orada bu sistem varmış. Araştırdım ama bunların orada ihracattan çok önce ithalat amaçlı kurulduklarına gördüm. Bunu o zamanki Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal”a anlatmaya başladım. Başarılı olamadım ama ondan bir doktora tezi çıktı. Bu sorgulamamla ihracatçı birliklerine seçildim. Uluslararası Zeytinyağı Birliği başkanı oldum. Özal bu dönemde ”Kim bu adam, başımızın etini yiyor” dedi. Bir gece ”Harbiye Orduevi”ne Başbakan bekliyor” diye bir telefon aldım. Gidip Özal”la görüştüm. Bana ”Seni Türk Hava Yolları”na genel müdür yapacağım. Ben seni tanıyorum, sen bu işi halledersin” dedi.”

Yazar: Özgür Gözler

Kaynak: http://www.kariyerim.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>