Rehberiniz-Doğru rengi bul fark edil

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Doğru rengi bul fark edil” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Doğru rengi bul fark edil

Doğru rengin sizi kalabalıkların arasından bir çırpıda sıyırabildiğini biliyor muydunuz? Doğal ışığınızı ortaya çıkaran renk paletini bulduktan sonra gardırobunuza ve makyaj çantanıza başka bir gözle bakacaksınız. Evin Ulusan’ın renk analizi ile siz de benim gibi kendi renginizi bulabilirsiniz…

Renk analizi ve aromaterapi konularındaki uzmanlığını duyduktan sonra çok merak edip kapısını çaldığım bir isim Evin Ulusan… BBC Londra’da film ve televizyon eğitimi görmüş, kanalın stüdyolarında bir süre çalıştıktan sonra 1970 yılında Ankara televizyonunda makyaj bölümünü kurmuş, Yeşilçam’da sayısız yapımın saç ve makyajı ondan sorulmuş. Ankara Devlet Operası’nda çalışırken bir yandan Tülin Mankenlik Okulu’nda makyaj hocalığı yapmış. Türkiye’de cilt bakımının ne olduğu bilinmezken Paris’te bu konuda eğitim almış; estetisyenliğin çok kavramlı bir meslek olduğunu düşündüğü için renk analizi diplomasını almak üzere, bu işin üniversitelere taştığı Finlandiya’ya gitmiş ve Ritva Akineri’nin öğrencisi olmuş. İngiliz aromaterapi uzmanı Arnould Taylor’ın kliniğinde özel ders almış. Daha sonraları hayatına

giren bioenerji, valizleri yeniden toplamasını sağlamış. Bugün İstanbul’da yaşayan Ulusan’ın etkileyici bir bilince ve beceriye sahip olduğu renk analizi, aromaterapi ve bioenerji, birbirine incecik vidalarla bağlı. Hepsi de kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlıyor.

Dört mevsim dört renk ailesi

Renk ailelerinin özelliklerini anlamak için doğaya bakmak yeterli, hangi mevsimin insanı olduğunuzu anlamak için ise mutlaka bir profesyonelden yardım almanız gerekiyor.

Kış: Siyah ve beyazın kontrastı

Gri melanjdan başlayarak duman rengi ve granite, oradan da siyahın tüm tonlarına uzanan kış skalasında, koyu lacivert, canlı mavi, macenta ve fuşyanın en sıcak ve iddialı tonları, mürdüm ve vişne gibi soğuk renkler başrolde…

Genellikle koyu renk saçlara ve koyu olmasına rağmen soğuk bir tene sahip olan kış insanları, siyah ve beyaz kontrastını kullanabilen tek grup.

Yaz: Puslu, serin ve yumuşak

Yaz renkleri pudralı ve serin: mavi, gülkurusu, lavanta tonları, içinde mavi barındıran sakin kırmızılar, gümüş ve kakao rengi, limon sarısı ve yumuşak fuşya yaz paletinde bulunan renklerden… Yaz insanları, genellikle soğuk bir ten rengine ve renkli gözlere sahip oluyor. Benim gibi koyu renk gözlü istisnalar da var.

İlkbahar: Canlı ve parlak renkler

İlkbahar, aynı doğaya yansıttığı zümrüt ve yosun yeşili, turuncu, somon ve şeftali tonları, bronz ve altın, domates kırmızısı gibi sıcak ve gösterişli bir skalaya sahip. Eğer koyu renk saçlara ve gözlere sahipseniz bu mutlu ve aydınlık paletin içindeki en canlı tonları kullanmanız gerekiyor.

Sonbahar: Sıcak ve derin tonlar

Sonbahar paletindeki tüm renkler sarı bazlı. Zeytin ve orman yeşili, sıcak haki, petrol mavisi, pas ve kiremit rengi, turuncu bazlı koyu kırmızı ve koyu mor. Sonbahar insanının pembeden uzak durması gerekiyor. Kahverenginin neredeyse her tonunu giyebilen sonbahar insanları, genellikle sıcak bir ten rengine sahip.

Renk analizi nedir?

Amerikalı estetisyen Carole Jackson, seksenli yıllarda insan ciltlerinin soğuk ve sıcak olarak ikiye ayrıldığını, kandaki karotin ve hemoglobin pigmentlerinin cilt üzerinde yarattığı sarımsı ve mavimsi etkiyi buluyor. Bunu da mevsimlere göre dört gruba ayırıyor. İlkbahar ve sonbahar sıcak ve sarı olarak gruplandırılırken yaz ve kış, mavi tonlarıyla soğuk kategorisine dahil ediliyor. “Doğru tonu bulursanız her rengi giyebilirsiniz. Bir tek siyah renk için aynı şeyi söyleyemem, sadece kış insanları onu giyebilir.” İşte bu açıklamadan sonra renk konusunda ne kadar yanıldığımız bir kere daha ortaya çıkıyor. Ne de olsa siyah ülkemizde, her kadının kendine yakıştığını sandığı ve bu sebeple garantiye aldığı bir renk. Ulusan ne düşünüyor? “Kendine yakışan renkleri bilimsel bir yaklaşımla kullanmak, kişiye sorumluluk yüklüyor. Bundan kaçmanın en iyi ve en kolay yolu da siyah-gri-beyaz üçlüsü.”

Güzel cilt için ıhlamurdan tonik yapın

Ulusan sahip olduğunu söylediğim ’ışığın’ doğru renk kullanımından kaynaklandığını söylese de karşımda bembeyaz saçlara ve mavi gözlere eşlik eden bu cilt, ’burada daha fazlası var’ diyor. “Yine estetik bütünlüğe katkısı olduğunu düşündüğüm için aromaterapiyle ilgilendim. Beş bin yıl önce bu yağlarla hastaları tedavi etmişler, mumyaların olduğu gibi kalmasını sağlamışlar, bence yağların etkisi büyük. Ancak yağın kalitesi ve aromaterapi kurallarına göre kullanılması çok önemli. Ayrıca, gece yatarken yüzüme hiçbir şey sürmem, cildimin dinlenmesine müsaade ederim. Tüm kadınlara ıhlamur kaynatmalarını ve yüzlerini bu doğal tonikle temizlemelerini tavsiye ediyorum. Paçuli yağının hem kokusuna hem de etkisine hayranım.” Anlaşılan o ki Ulusan’dan öğrenecek daha çok şey var. Siz siz olun, kendisinden randevu alacağınız günün ucunu açık bırakın… Daha fazla bilgi için “ulusanevin@gmail.com” adresine mail atabilirsiniz.

Doğru renk ailenizi bulmak için sabırlı olmalısınız

Renk analizi uzun sürüyor… Benim rengim bulunurken, sol ve sağdan kuvvetli ışıkların yüzüme çevrildiği, küçük bir masada oturuyorum. Önümde bir ayna var. Ulusan, farklı renkteki yirmi kadar kumaş parçasını kıyafetimi örtecek şekilde üzerime yerleştiriyor. Saçlarım dikkatimizi dağıtmamak için bir bantla geriye itiliyor. Cilt ve renk arasına hiçbir şey girmemeli. Bundan sonrası tam bir şaşkınlık senfonisi! Sağ omzuma yerleşmiş sıcak kırmızının beni nasıl geri plana ittiğine, sol omzumdaki soğuk tonun ise cildimi nasıl aydınlattığına, göz altımdaki damarlara kapatıcı etkisi yaptığına, göz beyazımı parlattığına ve yüzümün bütününe hoş bir ışık yaydığına şahit oluyorum. Yeşil ve sarı tonlarıyla yaptığımız denemelerden sonra ikimiz de benim soğuk gruba dahil olduğuma karar veriyoruz. Peki yaz mı yoksa kış mı? Yine farklı renkte kumaşların yüzümdeki yansımalarını takip etmeye başlıyoruz. Bu kez tüm tonlar soğuk. Yaz ailesi yumuşak ve pudralı, kış ise aynı iklimi gibi keskin ve net.

Sevdiğiniz değil sizi seven renk

Bir yaz kadını olduğum ortaya çıktıktan sonra sevinçle bana ait olan renk skalasını önüme alıyorum. O da ne? Elimde tuttuğum kartonun üzerinde tam tamına 24 farklı renk yer alıyor ve ben neredeyse hiçbirini sevmiyorum! Oysa ki senelerce sıcak kahvelere, zengin yeşillere, iddialı turunculara büründüm. Uçuş uçuş formlardan, pastel ve puslu renklerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalıştım. 32 yaşındayım ve ömrümün yarısını yanlış renklerin beni arka plana itmesine izin vererek mi geçirdim?

Kendisi de bir yaz kadını olan Ulusan’ın tavsiyeleri şunlar: “Takıda altından uzak dur, gümüşe yönel. Temelinde mavi olan, soğuk kırmızı tondaki rujları kullan. Siklamen, bordo ve mürdüm tonları da yaz kadını için ideal. Saçlarını asla sıcak renklere boyatma. Siyah ve turuncudan uzak dur. Sarı ve kahverenginin ise tek bir tonunu giyebilirsin.”

Yazar: Ayşecan İpek

Kaynak: http://Vatan

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir