Rehberiniz-Doğaya feminist müdahale

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Doğaya feminist müdahale” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Doğaya feminist müdahale

Doğaya feminist müdahale

Sulak alanlarla sorunumuz hep aynı ama kuruyan göllerimiz farklı. Gerekenler belli: Tarımda damlama sulamaya geçilmesi şart! Yani işin kısası, damlaya damlaya göl olacak. Şehir hayatından vazgeçip “Burdur Gölü’ne canım feda” diyen Ayşe Sargın’la doğa olayına feminist taraftan bakıyoruz.

“Burdur Gölü kurumasın” çağrısı yeniden yapılıyor, vahameti yakından görmeye gidiyoruz. Orada Doğa Derneği’nin yürüttüğü Burdur Gölü’nü Kurtarma Projesi Koordinatörü Ayşe Sargın’la tanışıyoruz. Doğaya destek için ‘şehirli’ hayatından vazgeçip Burdur’u evi yapan 36 yaşındaki Sargın’ın gözlemleri sohbetimizin konusu oluyor.

Ayşe Sargın’ın zamanının büyük bir kısmının göl çevresinde ve çiftçilerle geçtiğini görünce ister istemez merak ettik. Gölün kurumaktan kurtulması için sürekli yanında mı durmak gerek? Cevap onun için çok açıktı. Yapmaya çalıştıkları bir zamanlar gölle bağı olan köylülere yeniden gölü hatırlatmak. Burdurluları bir araya getirmek ve gündelik yaşantılarına gölü yeniden sokmak… Bu yerinde bir bakış açısı. Ayşe Sargın’la sohbet ettikçe aslında yolculuğunun temelinde kadın hareketleri ve feminizm yattığını öğreniyoruz. O da çevre sorunlarına feminist bir bakış açısıyla yaklaşılması gerektiğine inanmış.

Ayşe Sargın, kadın hareketlerinin içinde yer almış 10 yıldır bir feminist. Siyaset bilimi üzerine yüksek lisans yapmış. Doğa hakkında bilgisi iki yıl öncesine kadar coğrafya derslerinden öteye gitmemiş ancak Doğa Derneği’yle yaptığı iş görüşmesinden bir hafta sonra kendini donanımlı bir şekilde Burdur Gölü’nün kenarında bulmuş. 2 yıldır da o bölgenin tüm sorumluluğu onun omzunda…

DOĞANIN MESAİSİ YOK

Feminist bir bakışla konuyu hiç durmaksızın şöyle sıralıyor:

“Yerele gittikçe erkek ağırlıklı hareketler görüyorum. Kadınların konumu hep ‘arka tarafta’. Bu faaliyetlerde onların da aktif olabilmesi için önce erkeklerin onayını almak, onlarla belli bir düzlemde olmak gerek. Çiftçilerle ve köy halkıyla artık bir uyum içindeyim. Onlar beni anlıyor, ben onları anlıyorum. Zamanla kadınları da göreceğimi düşünüyorum. Kadınlar olmadan doğa koruma olmaz.”

Sargın’ın özel hayat-iş hayatı gibi bir ayrımı yok. Doğanın mesaisi olmadığı fikrinde.

Gölün durumu her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Bu durumu hızlandıran sorunların başında da hep bildiğimiz yanlış sulama geliyor. Sargın’a gölü kurtarma konusunda ne kadar umudu olduğunu sorduğumuzda cevabı net: “Gölü kurtaracağız. Başka çaremiz yok. Son 50 yıldır uygulanan yanlış su ve tarım politikaları nedeniyle sulak alanlarımızı teker teker kaybediyoruz. Gölleri besleyen akarsular baraj ve göletlerde tutuluyor, sondaj kuyularıyla yeraltı suları aşırı miktarlarda çekiliyor. Anadolu’yu gezin, sorun hep aynı.”

KURTARMA OPERASYONU

Kurtarma operasyonunda üç adım var. Basit gibi görünüyor ama devletin müdahalesi şart. İlk olarak bu sene revize edilecek Burdur Gölü Yönetim Planı’nın havza ölçeğinde genişletilmesi geliyor. Böylece gölü kurtarmaya yönelik faaliyetler havza ölçeğinde uygulanabilecek. İkincisi, tarımda kullanılan suyu azaltmak. Bunun yolunun az su tüketen tarımsal ürünlerin ve tasarruflu sulama sistemlerinin yaygınlaşması olduğu görünüyor ki daha ciddi bir devlet desteği gerek. Son adımsa gölü besleyen akarsuların göle ulaşmasının sağlanması. Yani barajlardan göle kademeli olarak su bırakılması. Tüm bunlar yapıldığında göl eski enerjisine kavuşacak.

GÖLDEN BESLENENLER

Göl, sadece orada varlığını sürdüren adı ‘dişli sazancığı’ olan bir balık türüne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, gölün çevresinde 194 farklı kuş türünün ve 10 tür sürüngenin yaşadığı gözlemleniyor. Nesli tehlike altında olan bir kuş türü olan dikkuyrukların yüzde 70’i 1990’lı yıllarda Burdur Gölü’nde kışlıyormuş ancak gölün durumu kuş türlerinin de azalmasına neden olmuş. Dikkuyruklar, kurumaya bağlı olarak gölün su kalitesi bozulduğu ve besinler azaldığı için göle gelmiyor. Burdur Gölü kurudukça tüm bu canlıların yaşam alanları daralmış ya da yok olmuş oluyor. Geçtiğimiz yıl Tarkan bu soruna dikkat çekmek için Burdur’a destek olmuştu. Doğa Derneği ve projeye fon oluşturan Vaillant ellerinden geleni yapıyor ancak bizlerin de bireysel olarak yapabileceği, belki de en değerli şey konuyu gündem de tutabilmek…

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>