Rehberiniz-Doğal olun, fotoğrafınız güzel çıksın…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Doğal olun, fotoğrafınız güzel çıksın…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Doğal olun, fotoğrafınız güzel çıksın…

Binlerce insanı yönetmenin özgüvenine sahip yöneticiler bile röportajın ardından fotoğraf çekimine sıra geldiğinde tedirgin oluyor Gri takım elbisesi ve donuk bir yüz ifadesiyle kucağına şirketin sattığı ürünleri doluşturan işadamı ya da işkadını pozundan daha sıkıcı bir şey yoktur.

Uzun yıllar gazetecilik yapmış olanlar bilir. Bir röportajın en sıkıntı verici anları fotoğraf çekiminde yaşanır. Ekonomi sayfalarına giren insan fotoğraflarının iticilik konusunda haklı bir şöhrete sahip olmasının nedeni biraz da budur. İş ve siyaset dünyasının kelli felli işadamları, karizma sahibi ünlü iş kadınları saatler boyu süren sohbetin ardından sıra fotoğraf çekimine geldiğinde tedirgin bir ruh haline girer. Kendi alanlarında söz sahibi, yılların iş tecrübesine ve binlerce insanı yönetmenin özgüvenine sahip bu üst düzey yöneticiler veya patronlar “Hadi bakalım, şimdi de çekim yapalım” dendiğinde geçtikleri duvarın önünde ellerini kollarını nereye koyacaklarını bilemez. Pek çoğu tebessüm etmekle, etmeyip ciddi görünmek arasında karar veremez. Fotoğrafı çekilen kişi doğuştan gösteri sanatlarına yetenekli değilse sonuç genelde her iki taraf için de tatmin edici olmaktan uzaktır.

Esprilere ve ilginçliklere açık olun

Oysa bir gazeteye ya da dergiye bakımlı, doğal ve saygı uyandıran bir fotoğraf vermenin de püf noktaları var. Binlerce kişinin okuyacağı o fotoğraftaki sizin olumlu bir imaj vermeniz biraz da buna bağlıdır… Öncelikle basına vereceğiniz fotoğrafın daha önce binlerce kez verilmiş olanlara göre bir fark yaratması gerekir. Bugüne kadar hep yayınlandığı üzere koyu takım elbiseli işadamı veya saçları fönlü, makyajda biraz aşırıya kaçmış iş kadını sınıfına dahil olup olmamak konusunda seçim yine de sizin, ancak uzmanların önerisi kişiliğinizin yarattığı farklılığı yansıtmak konusunda size verilmiş bu fırsattan yararlanmanız yönünde. Bu nedenle absürd durumlar hariç, fotoğrafçının bir espri ya da bir enteresanlık yaratmasına kapalı olmayın. İşadamları ya da yöneticilerin pek çoğu fotoğrafçıya poz verirken kollarını nasıl kavuşturacağını bilemez. Bu sorun sadece bize özgü de değil. Financial Times”ta bu konuda yayınlanan bir makalede de işadamlarının kollarını kavuşturma konusunda yapması ve yapmaması gerekenler şöyle sıralanıyor:

* Önce iki kolunuzu da serbest bırakın. Sağ elinizi sol koltukaltınıza sokun, sol elinizi de sağ pazınızın üzerine koyun. Ellerinizi birbirine kavuşturmayın ya da bileğinizi kavramayın. Böyle çok garip duruyorsunuz. Ya da her iki elinizle her iki pazınızı kavramayın. Böyle de çok agresif imaj çizersiniz.

* Aşağıdan fotoğraf kesinlikle vermeyin. Çünkü bu şekilde verilen pozlarda bir çeneniz varken iki çeneniz varmış gibi görünüyor.

* Gülümseyin. Elbette “cheese” demek ve tüm dişlerinizi göstermek zorunda değilsiniz. Ama doğal gülüşünüzü yansıtmak sizi her zaman dikkat çekici ve sempatik kılar.

15 dakika mola isteyin

* Röportajla çekim arasında en azından 15 dakika mola verin. Sık rastlandığı şekliyle işadamından ya da iş kadınından 1.5 saat demeç vermesi beklenirken fotoğraf çekimine geldiğinde oldu bittiye getirilir. Unutmayın herkes o röportajı okumayabilir ama o fotoğrafı mutlaka görecektir. Dolayısıyla rahatlamak, mekanda düzenleme yapmak, son bir kez aynaya bakmak için muhabirden zaman talep edin.

* Etrafta mesai arkadaşlarınızın ya da asistanlarınızın olmamasına özen gösterin. Fotoğrafta ifadelerin genellikle doğallıktan uzak olmasında bunun etkisi büyüktür. Çekim için sabit dururken etrafınızda birileri sizi gözlüyorsa tedirginliğiniz daha da artar, doğallığınız kaybolur. Yakın çalışma arkadaşlarınızın varlığı rahat poz vermenizi engeller.

* Şirket kültürü oyunu oynamayın. Pek çok üst düzey yönetici ya da patron finans direktörü, insan kaynakları müdürü veya da çayları getiren hanım asistanıyla fotoğraf çektirmekte ısrar eder. Böylece aslında bir takım oyuncusu olduğunu göstermektir niyeti. Tüm bunlar çıkacak görsel malzemenin ”güzelliği”ni bozma olasılığını artıracaktır. O kareye giren herkes doğuştan ”pozör” olamayacağına göre…

* Eğer Bob Geldofvari hızlı geçmiş bir hafta sonundan çıkmış gibi görünmek istemiyorsanız, çekimleri mümkünse öğleden sonraya alın ve mutlaka tıraş olun. Bunun dışında kadın profesyonellere özel öneriler de var. Uzmanlar bakımsız bir görüntünün aşırı makyaj kadar saygınlığa zarar verdiğini belirtiyor. İçten bir gülümseme kadın yöneticilerin en büyük silahıdır, sakın unutmayın. Gazeteci gelmeden önce mutlaka istediğiniz mizanseni önceden hazırlamış olun. Odanızı düzenleyin, saksıdaki bir çiçek, soyut bir yağlıboya tablo, şirketinizin logosu her zaman önünde durup poz verdiğinizde iyi sonuç verir.

Kaynak: http://Sabah

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir