Rehberiniz-Dinamik kurumsal yapı için eğitim şart!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Dinamik kurumsal yapı için eğitim şart!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Dinamik kurumsal yapı için eğitim şart!

Şirketlerde son dönemde başlayan gençleşme hareketi hızla yayılıyor. Ancak gençleşme beraberinde her zaman kurumsal dinamizmi getirmiyor. Gençleşme sürecinde dinamizm kaybı yaşanmaması için eğitim büyük önem taşıyor.

ŞİRKETLER ARTIK DAHA GENÇ AMA DAHA DİNAMİK Mİ?

Şirketlerde son 5 yılda başlayan gençleşme hareketiyle hem çalışanların hem yöneticilerin ortalama yaşı en az 4- yaş düştü. Ancak daha genç şirketin daha dinamik anlamına gelmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Dünyanın bilişim ve teknoloji şirketlerinin 80’li yıllarda sahne almasıyla tanıştığı genç patron-genç yönetici kavramları 2000’li yıllarda iyiden iyiye tüm sektörleri sardı. Türkiye’yi de etkisine aldı.

Bir ekonomi dergisinin yöneticisi olarak son 10 yılda Türkiye’de hem şirket çalışanlarının hem yöneticilerin ve yaş ortalaması düştüğünü gözlemliyorum. “Daha genç” şirket trendi yaygınlaştı. Deneyimin ve yaşın “altın” değerinde olduğu bankacılık sektöründe bile farklı bir tablo oluştu. Türkiye’deki 28 bankanın genel müdürlerinin yaşı 40’ın altında. Aylık ekonomi dergisi Capital’in temmuz sayısı için hazırladığımız ve yönetim sayfalarında bu noktadan hareket ederek bir araştırma hazırladık ve yayınladık. Bu araştırmamıza da “Daha Genç” başlığını koymayı uygun bulduk.

Çünkü Ayçe Aksakal’ın yaptığı araştırmaya yanıt veren, Türkiye’nin önde gelen 16 şirketinde çalışanların ortalama yaşı son 10 yılda 3 ila 10 yaş düşmüş. Örneğin Netaş’ta 2001’de 36 olan ortalama çalışan yaşı 2011’de 31’e, Yıldız Holding’de 33’ten 31’e, Akbank’ta 34’ten 31’e gerilemiş…30’lu yaşların başında olmak hem deneyimi, hem gençliği temsil ediyor elbette…

Aynı araştırmaya yanıt veren 20 şirkette son 10 yılda yöneticilerin ortalama yaşının gerilediği görülüyor. Çok değil 10 yıl önce bu şirketlerde ortalama yönetici yaşları 40 ila 53 arasında değişirken, bugün 37 ila 45 yaş aralığına gerilemiş… Daha dinamik şirket yaratmak adına gençleşmek elbette etkili bir adım olabilir. Ancak hedef daha genç ve daha dinamik bir şirket yaratmaksa, bu gençleşme operasyonlarının mutlaka kişisel gelişim ve yönetici geliştirme programlarıyla desteklenmesi gerekiyor. Aksi takdirde sonuç hayal kırıklığı olabilir. Ortaya dinamik bir şirket değil hafızasını kaybetmiş, değerli ve deneyimli yöneticilerini elinden kaçırmış bir şirket tablosu çıkabilir…

Ben yönetici geliştirme anlamında iş başında eğitim ve iş başında mentorluk uygulamalarının etkinliğine inanıyorum… Yani deneyimli yöneticilerin genç yöneticilere birkaç yıllık sistematik bir program dahilinde deneyimlerini aktarmalarını ve onlara kişiye özel öneriler vererek ufuklarını açmalarını çok anlamlı buluyorum.

Yöneticilerinin yaş ortalamasını son 10 yılda 4 yıl gençleştirerek 45’ten 41’e düşüren Yıldız Holding’in dünyaca ünlü iş okulu Insead ile birlikte düzenlediği Liderlik Gelişim Programı da genç yöneticilerin liderlik becerilerini ivmelendirmek, yaratıcılıklarını ateşlemek için güzel bir girişim.

Evet çok sayıda şirket ve yönetici artık daha genç. Ancak daha genç her zaman daha dinamik, daha hızlı şirket anlamına gelmeyebilir. Hem genç hem dinamik ve hızlı şirket peşindeyse olan şirketler, kendi mentorluk ve eğitim modelini oluşturmalı.

Yazar: Sedef Seçkin Büyük

Kaynak: http://www.capital.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>