Rehberiniz-Dilim seni dilim dilim dileyim!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Dilim seni dilim dilim dileyim!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Dilim seni dilim dilim dileyim!

İğneler batırıla batırıla kütleşebilir de, sivrilip keskinleşebilir de. Sanırım benim iğnem giderek sivriliyor ve keskinleşiyor. . .

Sivri ve keskin bir iğne de daha ince noktalara, daha derinlere batırılabilmek gibi bir “üstünlük” kazanmış oluyor. Öyleyse gelin, şimdi dilin daha ince ve görünmez yerlerinde beliren sapmalara yöneltelim iğnemizi; böylece, yakıcı zehirimizi daha derinlere akıtabiliriz.

Öyle ya, uzun ya da kısa, ince ya da kalın sesler gibi, gereksiz yinelenip duran ‘aynı şeyler’ gibi, vurgu, durak, susku gibi ses ve anlatım araçlarına da ulaşabiliriz belki! Belki?

Ancak / ne var ki. . . ama / gene de. . . örneğin /mesela . . gerçi / her ne kadar. . . ama/fakat. . . bu yüzden/dolayı. . .

Bu denli gereksiz dolaşıp ya da dolanıp duran dili eşekarısının iğnesi bulmasa bile, o dil gelip iğneyi bulur ve kendini sokturarak hak ettiği zehir dozunu alır. Eşekarısının iğnesini, dışarıya çıkmış durumda tutması yeter de artar! Bu yüzden/dolayı, eşekarısının hiç çaba harcaması gerekmez, kanatlarını çırpmasına da hiç gerek kalmaz. Ancak/ne var ki, o zaman da eşekarısının istediği dozda ya da hak edilen dozda zehir akıtması zorlaşabilir, gereksiz yere, boş boş dolanıp duran dil de hakettiği dozda zehire kavuşamayabilir! Gerçi/her ne kadar, o dozda zehir de etkili olabilecek olsa da, o dilin o denli dolaşmasına yetmeyebilir bu dozda zehir. . . Bu gereksiz yinelemeler de gereksiz yere yinelenip durmaya devam eder. . . Buna da “zehirli kısır döngü” adı verilebilir herhalde!

Uzunlu kısalı a’lar geçidi. . .

Türkçe konuşanların çoğu, aralarında gizli bir anlaşmaya varmış gibi görünüyor. Sanki bir yarısı bazı kısa ‘a’ları zaman zaman uzun okumaya, bazıları da bazı uzun ‘a’ları kısa okumaya söz vermişler. Böylece uzunların toplamıyla kısaların toplamı bir daha toplanıp ikiye bölündüğünde kısa ve uzun okunması gereken ‘a’lar, doğru okunuşlarına kavuşacaklar ve ‘a’dalet yerini bulacak!

Ama inanın, bunun aritmetiğini tutmak son derece zor bir iş! Hem bu anlaşmayı yapmış olanlar –kısa ‘a’ları uzun okumaya, uzun ‘a’ları kısa okumaya söz vermiş olanlar– açısından, hem de bunları böyle okuyanları dinleyerek sarhoş olan, aklı karışan, kendi ‘a’ları da uzayıp kısalmaya başlayanlar açısından. Bu gibi ölçüsü kaçmış ‘a’lar konusunda şu anda –her an değişebilir elbette bu– siz hangi durumdasınız? İsterseniz, buyrun aşağıdaki küçük listeye:

azaaami düny[a]

asgaari ar ve hay[a] duyguları

raakım heng[a]me

vb. hüns[a]

macer[a]

Bir de sayı sayamayan ‘bir’ler sorunu var. . .

“Rus bir köylü”/”Bir Rus köylüsü”

“Mini bir konser”/”Bir mini konser”

“Türk bir işadamı”/”Bir Türk işadamı”

“Karışık bir salata”/”Bir karışık salata”

Neler oluyor burada? Sıfatlarımızı mı yerli yerine oturtamıyoruz, yoksa sayı saymayı mı bilmiyoruz? Bu gidişle bunlar bana da “eşek bir arısı” diyecekler, oysa bizim tanımlanışımızda ya da sayılışımızda böyle bir deyişe yer yok. “Eşek bir eşekarısı” deseniz, iğnem iyice çarpılacak! Siz de paçayı kurtaracaksınız! “Bir eşek eşekarısı” demeyin sakın. Ben kendi türüm içinde kalmak istiyorum. Yoksa nasıl gerçekleştirebilirim bir eşekarılığımın gereklerini?

Gene, kısalmaya çalışırken anlamı da iyice kısaltan/kısıtlayan/belirsizleştiren gazete ya da haber başlıkları. . .

“İsveçli çocuğa soğuk.”

İsveç zaten soğuk bir ülke değil mi? Elbette İsveçli çocukların payına da soğuk düşecek biraz! Ama haberin altını okuyorsunuz, İsveçliler çocuğa/çocuk sahibi olmaya soğuk bakıyorlarmış! Ben bir gazete okuru olarak neden bu kadar anlayışlı olamadığıma hayıflanıyorum doğrusu! Olmak zorunda mıyım, onu da hiç mi hiç bilemiyorum!

“Sahnede kaplan parçaladı.”

Alın size içinden çıkılmaz bir “to be or not to be” durumu! Sahnede biri birini parçalamış da kim kimi paramparçalamış, bilemiyoruz. Zaten haberin yanındaki resimde de iyice bir parçalanma durumu var. . . Sahnede kimin kimi parçaladığı oradan da anlaşılamıyor. Bence böyle durumlarda, parçalanma sonucunda kalan –kalıyorsa!– parçaları büyüterek göstermek gerek ki, parçaların niteliğinden –o da belli oluyorsa– kimin kimi parçaladığını anlayalım da haberin doğru içeriğini yakalamış olalım!

“Karaciğerinden olumsuz bir yara aldığı söyleniyor.”

Bu, ancak söylenebilir zaten; kanımca ancak bir kez söylenebilir ve tarihe geçer. Yaranın olumlusu nerede görülmüş? Gönül yaraları bile olumlu olamıyor, çok can yakıyor. Yoksa, karaciğer dışındaki organlardan olumlu yaralar mı alınıyor? İçinden çıkılmaz bir durum vesselâm!

“İşkenceci vatandaşa dava beklemez.”

İşkenceci vatandaşlar, beklemeyen davalar, kördüğüm gibi gazete haber başlıkları. . . Ülkemizde akılların bu kadar karışmış olmasına şaşmamak gerek. Bu başlığın içeriğini yakalayabilmek de olanaksız. Bence haberin altını da okumayın. Bu haber kendini açıklamaya, anlaşılır kılmaya çalışırken daha da anlaşılmaz duruma getirecektir. Gözlerinize, zamanınıza ve güzelim aklınıza yazık! Aslına bakarsanız, ben de bir oğul dolusu eşekarısını, kocaman bir kovanı seferber etmeyi düşündüm bir an, çünkü tek başıma benim zehirim yetmezdi bu ölçüye varan anlaşılmazlığa, ama sonra ordumuzun zehirini boşa harcamış olurum diye düşünerek vazgeçtim! İyi etmiş miyim?

Ancak var, ancak var. . . Yalnız var, yalnız var. . .

Bir eşekarısı daha çıksa da şu eşekarısını soksa diyeceksiniz, ama inanın ben ne dediğimi, nerede duracağımı ve neden orada duracağımı biliyorum. “Bunu ancak sen yapabilirsin,”deki ancak başka, “Başkaları yapamaz; ancak, bunu sen yapabilirsin,”deki ancak başka. Aynı şey yalnız için de geçerli. Yukarıda söylenenlere karşı çıkıyorsak, ancak’tan ve yalnız’dan sonra durmamız gerekmiyor mu? Yoksa siz hiç durmadan, dere tepe düz gitmek mi istiyorsunuz? Ya sonunda anlamsızlık uçurumu varsa? Uçmak istiyorsanız, o başka! Ama uçarken benim yoluma çıkmayın sakın! Ne olacağını çok iyi biliyorsunuz!

Yazar: Yurdanur Salman

Kaynak: http://http://www.ykykultur.com.tr/kitaplik/66/yurdanursalman.html

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>