Rehberiniz-Dilenciler patron oldu!!!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Dilenciler patron oldu!!!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Dilenciler patron oldu!!!

Nobel Ödüllü Grameen Projesi, Türkiye’de rekora koşuyor. Diyarbakır’da başlayan ve 13 ile yayılan projeye göre dilenciden hayat kadınına, bankaların kara listesindeki yoksullar dahil 8 bin kişiye, 70 farklı türde ve 10.5 milyon YTL tutarında kredi dağıtıldı. Bu proje kapsamında Diyarbakır’daki 8 dilenci de kendi işinin patronu oldu. 100 YTL kredi için haftalık 2.5 YTL, her 200 YTL kredi için haftalık 5 YTL taksitle kullanılan kredi geri ödeniyor. Bin YTL kredi kullanan biri ise haftada 25 YTL taksitle kredi borcunu kapatabiliyor. Kredilerin tamamı geri dönüyor.

PROJE NOBEL ALMIŞTI

DÜNYADA 1976’da Bangladeş’de bir kadına sepet yapabilmesi için 6 dolar verilerek başlayan ve bu fikri ortaya atan proje mimarı ekonomi profesörü Muhammed Yunus’un Nobel’le ödüllendirildiği ’Grameen Bang Projesi’, Türkiye’de hızla yayıldı. Proje Yunus’un, yardımcısı ve Türkiye Gremen Bang Mikro Kredi Programı Genel Müdürü Şamsul Çavdiri ile Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı ve AK Parti eski milletvekili Prof. Dr. Aziz Akgül’ün girişimleriyle hayata geçti.

HIRSIZA DA KREDİ VAR

DİLENCİLERE 50 YTL’den bin YTL’ye kadar kredi verildiğini söyleyen Aziz Akgül, bu kişilerin tartı alarak ya da satıcılık yaparak kendi işlerini kurduklarını söyledi. Akgül ’İlk başladığımızda Diyarbakır’da ’10.5 trilyon paramız var. İsteyene kredi veriyoruz’ diye seslendim. Ofisimize hırsızlar girdi. ’İsteyen hırsıza da kredi vereceğiz. Yeter ki çalmaya tenezzül etmesin’ diye seslendik’ dedi.

Yazar: Sultan Uçar

Kaynak: http://Star

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>