Rehberiniz-Dil öğrenen yetişkinler için rehber

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Dil öğrenen yetişkinler için rehber” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Dil öğrenen yetişkinler için rehber

DİL ÖĞRENEN YETİŞKİNLER İÇİN REHBER

Yeni bir dil öğrenmek zaman ve emek ister. Ancak herkes bunu başarabilir ve sonuçta toplayacağınız meyveler buna değer. Yalnızca birkaç sözcük bile olsa, bir tatile ya da iş gezisine çıktığınızda gittiğiniz yerde daha sıcak karşılanacak ve eğer devam ederseniz her zaman birçok yeni kapının açıldığını göreceksiniz : yeni insanlarla ve yeni fikirlerle karşılaşacak, belki de yeni iş olanakları elde edeceksiniz. Bunun sonucunda da gerçek bir başarı duygusuna ulaşacaksınız.

Bunun da ötesinde, bir çok dil toplumunu ve pek çok kültürü bir arada bulundurması yüzünden Avrupa, dil öğrenmek için mükemmel bir yerdir.

Avrupa Birliğinin ve Avrupa Konseyinin ortak bir ürünü olan bu rehber iyi bir dil eğitimi almanız için bazı öneriler sunmaktadır.

– Konuklarımıza kendi dillerinde birkaç sözcük söyleyerek onlara sıcak karşılandıkları izlenimini duymalarından mutlu oluyorum.

– Internette tarama yapmayı seviyorum – şimdi İspanyolcayı da İngilizce kadar okuyabiliyor, daha fazla bilgiye ulaşabiliyorum.

– Pragda Almanca ve Hollandaca konuşan birçok turist var, bu yüzden benim gibi bir taksi şoförünün onlarla konuşabilmesi çok yararlı oluyor.

– Bu ilkbaharda Yunanca kursu düzenledik. Tatillerimize oldukça büyük bir fark yarattı.

– Slovenya tam sınırda ve oraya daha sık gittikçe dillerini az da olsa anlayabiliyoruz.

– Şirketimiz oldukça önemli bir kontrat imzaladı; resepsiyon görevlimiz Rusça konuşuyor ve ilk temaslarımızda bize epeyce yardımcı oldu.

– Çocuklar okulda Fransızca konuşmaya daha yeni başladılar. Bizde derslere giriyoruz, dolayısıyla ev ödevlerine de yardımcı olabiliyoruz.

MİLYONLARCA SIRADAN İNSAN YABANCI DİL KONUŞUYOR. ANCAK BİRÇOK İNSAN BUNU KENDİSİNİN YAPABİLECEĞİNE İNANMIYOR

Dil öğrenmek için hiç fırsatım olmadı ve artık bunun için çok yaşlıyım.

Öğrenmek için asla yaşlı değilsiniz. İnsanlar genellikle çocukların yabancı bir dili çok çabuk kaptığını söyler. Bu doğru değil aynı zamanda yetişkinler de öğrenmekten zevk alırlar ve bunda oldukça başarılıdırlar da.

Tüm sözcükleri ve grameri öğrenmek yıllar alır.

Her şeyi öğrenmek zorunda değilsiniz – az bir bilgiyle iletişim kurmaya başlayabilir ve zamanla daha çok öğrenirsiniz.

Okuldayken yabancı dil eğitiminde umutsuz bir vakaydım.

Okulda pek de başarılı olmayan birçok insan daha sonra dil öğrenebilir. Modern yöntemler eğlenceli ve iletişim kurmaya yardımcı olmakta ve dili kullanırken keyif de almanızı sağlamaktadır.

Çok hata yaptığımda utanıyorum.

Utanmaya gerek yok. Hata yapmak dil öğrenmenin bir parçasıdır ve insanlar hoş görecektir, dolayısıyla endişe etmeyin. Yalnızca deneyin.

İngilizce bu günlerde ihtiyacınız olan tek şey.

İngilizceyi bilmek size yardımcı olabilir, ancak yeterli değildir. İnsanları ve çevrenizde olup bitenleri anlayacaksınız, elbette onların dilini de biraz biliyorsanız bu çok daha iyi olacaktır.

Nereden başlayacağımı bilmiyorum!

Daha iyi öneriler için okumaya devam edin.

BAŞLAMADAN ÖNCE

Neyi yapabilmek istediğinizi düşünün

– İşyerinde iletişim kurmak mı ? (telefonda, toplantılarda, misafirleri karşılarken)

Yeni bir dil öğrenmenin aynı zamanda başka şeyleri düşünmeyi ve yapmayı anlamayı öğrenmek olduğunu unutmayın.

Dil öğrenmek için size ve günlük yaşantınıza uygun bir plan yapın. Bu şekilde sonuç daha iyi olacaktır.

Kendinize sorun:

Önceden de dil öğrenimi üzerine deneyiminiz varsa size en uygun olan eğitim etkinlikleri üzerinde düşünün. Bu size ihtiyaçlarınıza karşılık verecek bir kurs ya da kitap seçmenize yardımcı olacaktır.

ÖĞRENME YAKLAŞIMIMIZI BELİRLEYİN

Nasıl ve nerede öğrenmek istiyorsunuz

Hangi yöntem ve araçlar size uygundur

Örneğin:

Dil öğrenmek için oldukça farklı yaklaşımlar vardır. Farklı seçeneklerin farklı avantaj ve dezavantajları mevcuttur, ve bunlar size farklı zamanlarda uygun gelebilir. Birkaç örnek;

Kendi Ülkenizde

Grup içinde;

İhtiyacınız varsa yoğunlaştırılmış ve özel amaçlı dil kursları da bulabilirsiniz.

Tek başınıza

Kendi kendinize çalışma kursları ya da radyo ve televizyon programları

Bazı bireysel eğitim kurslarında hem uzaktan, hem de yüz yüze eğitim olmak üzere eğiticilerden destek de sağlanır.

Yurtdışında

Yurtdışındaki bir dil kursu

– Genellikle yoğundur; dolayısıyla kısa sürede çok şey öğrenebilirsiniz.

Yurtdışı tatilleri yoluyla ya da eğer gayret gösterirseniz yurtdışında çalışarak da dil öğrenebilirsiniz.

Sanal Ortamda Dil Öğrenme

Son yıllarda Internet kullanarak dünya çapında insanlarla iletişim kurmak için gittikçe artan olanaklar ortaya çıkmaktadır. Özel dil okullarıyla iletişim kurabilmek için gerekli olan ayrıntılar genellikle telefon rehberlerinde listelenmiştir.

Bunun yanı sıra, daha ucuz pek çok fırsatlar da mevcuttur. Birçok şehir merkezinde yetişkinlere yönelik dil kursları veren eğitim kurumları vardır. Bazı okullar ve üniversiteler bölge sakinleri için haftada birkaç saatlik kurslar düzenlemektedir.

Bölge yöneticileri-belediye saraylarındaki ilgililere sorun -ticaret odaları çok sık hem kendileri için kurs açarlar hem de kimlerin açtığını bilirler. Bu tür bilgiler, halk kütüphanelerinden de elde edilebilir. Yada bölgesel Eğitim Bakanlıkları yardımcı olabilir ya da size tavsiyede bulunabilecek profesyonel kurumlar hakkında bilgi verebilir.

Yaşadığınız yerin adı ve Dil Kursları gibi anahtar sözcükleri kullanarak bir internet araştırması da yapabilirsiniz. Internet erişimi genellikle internet kafelerde daha ucuz olarak sunulmaktadır.

İyi bir dil okulunun çevresinde yaşamayanlar ya da yalnız çalışmak isteyenler için, uzaktan eğitim olanakları yetişkinler için bölgesel eğitim enstitülerinden ya da üniversitelerinden ya da (bazı ülkelerde) milli bir kurum tarafından sağlanır.

Pek çok büyük kitapçılarda kendi-kendine öğrenme kursları konusunda bilgiler bulunmaktadır.

İyi Bir Kurs Seçimi

Kurs seçiminde size yardımcı olacak bilgiler

– Okulun etrafını görmek istediğinizi söyleyin; ya da eğer yurt dışındaysa elde edebileceğiniz kadar çok ayrıntılı bilgi alın, örneğin konaklama ve sosyal etkinlikler gibi

Başladıktan Sonra

Dil öğrenmek eğlencelidir, ama başarılı olmak istiyorsanız motive olmanız gerekir. Ne kadar aktif olursanız o kadar çok başarılı olursunuz.

Cesaretiniz kırılsa ya da hayal kırıklığına uğrasanız bile -birçok insanın başına gelir- bir öğretmenle ya da beraber dil öğrendiğiniz biriyle konuşun; ara verin böylece bu size yeni bir enerjiyle tekrar başlamanıza yardımcı olacaktır.

PRATİK BİLGİLER

Okuma ve Dinleme

– Öğrendiğiniz dilin doğal olarak kullanıldığı metinleri okuyun ve dinleyin (gazete, TV, radyo gibi).

Konuşma

– Yapabildiğiniz kadar çok konuşma pratiği yapın (Sınıf arkadaşlarınızla, karşılaştığınız yabancılarla, hatta kendi-kendinize)

– Daha çok kullanmanız gereken ifadeleri ezberleyin (birisiyle tanıştığınızda, alışveriş yaparken kullanacağınız ifadeler gibi).

Yazma

SÖZCÜK BİLGİSİ

Anlamlarına göre gruplandırdığınız zaman yeni sözcükleri öğrenmek çok daha kolay olacaktır. Öğretmenler öğretir, ama yalnızca öğrenciler öğrenebilir.

Sonunda kendi ilerlemenizden yalnızca siz sorumlusunuz. Dolayısıyla en iyi yöntem, öğrenebilmenizde sizin için en iyi olandır.

© 2002 T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Tüm hakları saklıdır.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir