Rehberiniz-Dikey geçiş sınavı hakkında soru cevaplar

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Dikey geçiş sınavı hakkında soru cevaplar” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Dikey geçiş sınavı hakkında soru cevaplar

DİKEY GEÇİŞ SINAVI

(Meslek yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Öğrencilerine Sene Bir Tanınan Şans; Lisans Eğitimi)

Dikey geçiş sınavı nedir?

Meslek yüksekokulları ile Açıköğretim ön lisans programından mezun olanlara lisans eğitimine devam edebilmeleri için bir yıl içerisin de bir kez ÖSYM tarafından tek oturumda yapılan sınavdır.

Meslek yüksekokulu ve Açıköğretim ön lisans programı mezunlarının 4 yıllık lisans programına devam edebilmeleri için, DGS’ ye girmeleri gerekiyor. Açıköğretim ve meslek yüksekokullarının ön lisans programlarından mezun olanlardan, kendi alanlarındaki Açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenlerin sınava girmelerine gerek bulunmuyor.

Dikey geçiş sınavına adaylar en fazla üç defa girebilirler. Başvurular için en geç beş yıl önce mezun olmak gerekmektedir.

DGS’ye başvurular ne zaman ?

Bu yıl dikey geçiş sınavı (DGS) ile lisan programlarına 6 bin 759 kişi alınacaktır. DGS ye başvurular 21 Nisan -2 Mayıs 2003 tarihleri arasında yapılacaktır.

Başvuru belgeleri nereden alınacak ?

Adaylardan bu öğretim yılında mezun olabilecek durumdaki meslek yüksekokulu öğrencileri başvuru belgelerini kendi okullarından, Açıköğretim fakültesi ön lisans programlarından mezun olabilecek durumdakiler Açıköğretim fakültesi bürolarından, mezun durumdakiler de herhangi bir yüksekokulu veya Açıköğretim fakültesi bürosundan alabilecekler.

DGS hangi tarihlerde nerede yapılacak ?

DGS, 20 haziran 2003 tarihinde üniversite rektörlüklerinin bulunduğu adana, afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Manisa, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van Ve Zonguldak İlleri İle Lefkoşe`de gerçekleştirilecek.

DGS sınavı nasıl bir sınavdır?

DGS sınavının koşullarını sağlayan ve başvuruları ÖSYM tarafından kabul edilen adaylara sözel ve sayısal bölümlerden oluşan bir yetenek sınavı uygulanır.

Adayların yetenek sınavı sonucunda elde ettikleri puan,meslek yüksek okulu veya Açıköğretim ön lisan programlarına girişlerinde aldıkları ÖSS puanları, meslek yüksek okulu veya açık öğretim ön lisan programı ağırlıklı ön lisan başarı puanı göz önünde tutularak lisan programlarına yerleştirmede kullanılacak puanları hesaplanır.

ÖSYM başarı koşullarını taşıyan adayları,tercihlerini, yerleştirme ,için aldıkları puanlarını ve lisans puanlarının kontenjan ve koşullarını dikkate alarak adayı uygun bir lisans programına yerleştirir.

Sorularınız İçine-Posta: ayildizpdr@hotmail.com

Ahmet YILDIZ

PDR

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>