Rehberiniz-Dijital medyada kariyer yapmak

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Dijital medyada kariyer yapmak” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Dijital medyada kariyer yapmak

DİJİTAL MEDYA KARİYER NASIL YAPILIR?

İçinde birçok mesleği barındırıyor: Grafik tasarım, animasyon, güzel sanatlar, iletişim, pazarlama… Kısacası internet teknolojileri, iletişim ve basın yayına dair her şey dijital medyanın içinde yer alıyor. İşte bu alanda kariyerin incelikleri…

Dijital medyada ses, görüntü, metin ve grafik analog medyadan farklı olarak bilgisayar ortamında kaydediliyor. Dijital dünyanın iki ana unsuru var. Biri, işin yaratıcılık tarafı, diğeri de bunun pazarlanması, hedef kitlelere duyurulması işi. Bunların hepsini yapan dijital interaktif ajanslar, içinde yazılımcıların, tasarımcıların, pazarlama uzmanlarının, sosyal medya uzmanlarının yer aldığı dinamik bir dünya. Üçüncü unsur olarak sayabileceğimiz, dijital medyada yapılan işlerin ölçülmesi işi var ki, bu konu da yavaş yavaş öne çıkmaya başladı. Örneğin Marmara Üniversitesi’nde dijital medya okur-yazarlığı üzerine kurgulanan yüksek lisans programında, dijital ortamların kalitesinin nasıl değerlendirileceği gösteriliyor: Ne kadar kullanışlı? Ne kadar etkili? Hedef kitleye ne kadar ulaşıyor?

Hangi özellikler aranıyor?

Analitik düşünce yapısına sahip olmak, teknolojiyi iyi bilmek ve takip etmek, yaratıcı olmak, araştırmak, sorgulamak…

Kendimi nasıl geliştirebilirim?

Dijital medyada çalışmayı düşünüyorsanız genel bir eğitimden sonra yukarda saydığımız alanlardan birini seçmeniz lazım. “Dijital pazarlama” anlayışının gelişmesi için hepsiyle ilgili fikir sahibi olmak gerekli ama hepsinden önemlisi uzmanlaşma! Grafik tasarımcı mı olmak istiyorsunuz? Yoksa sosyal medya uzmanı mı? Ya da planlama ve satınalmada mı çalışacaksınız?

Alanınızla ilgili programları çok iyi bilmelisiniz. Üniversite diplomasının yanında sertifika programların yararları var. Yetmedi. Teknolojiyi çok iyi takip etmeniz gerek… Çok heyecanlı ve keyifli! Her gün yeni bir şey çıkıyor, sürekli yeni bir şeyler öğreniyorsunuz.

İş kurmak mı? Neden olmasın?

Kendisi de bir girişimci olan Dijital Büro Genel Müdürü Uğur Şeker, dijital dünyanın girişimcilere çok açık olduğunu hatırlatıyor: “Eskiden sadece profesyonel kariyer öneriyordum, artık girişimciliği çok ciddi bir şekilde öneriyorum. Kendi işinizin sahibi olabilirsiniz.

Pazarlama dünyasında kullanıcıları-tüketicileri ikiye ayırıyoruz. 1994 ve sonrası doğumlulara ‘dijital yerliler’ diyoruz. Kendi şirketimde yeni nesilden arkadaşlarla çalışıyorum. Amacımız, reklam ve pazarlama uzmanı olarak tüketiciyi yakalamak. Bir şekilde; “banner” reklamı yoluyla yakalamak, arama motorlarından yakalamak, mobilden yakalamak ve temsil ettiğim firmanın ya satışını artırmak ya da yaptıklarını artırmak. Bunları yapabilmek için de benim dijital yerlileri anlamam gerekiyor.

Kadın olmanın avantajı var mı?

Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Servet Bayram’a göre daha yaratıcı oldukları için kadınların avantajlı olduğunu söylüyor. Bir diğer sebep de kadınların sosyal ortamlarda grup içinde daha aktif rol alabilmesi: “Sosyal ortamlarda üç tane yeni iş alanı söyleyeyim. Sosyal ortamlarda, reklamlarda yaratıcı olmak zorundasınız, trafiği artırmak zorundasınız ve satış yapmak zorundasınız. Bunlarda kadın çalışanlar daha başarılı.”

Kaynak: http://www.yenibiris.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir