Rehberiniz-Devlet içinde “devlet” mi kuruluyor?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Devlet içinde “devlet” mi kuruluyor?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Devlet içinde “devlet” mi kuruluyor?

’Haliç’te Yaşayan Simonlar’ adlı kitabıyla Türkiye gündemini değiştiren Hanefi Avcı, NTV canlı yayınında kitaptan cemaatin ve Fethullah Gülen’in haberi olduğunu söyledi.

Mirgün Cabas: Hanefi bey hoş geldiniz. Efsaneliği içindekiler kadar bulunmamasıyla da hak ediyor. Devamı olacak mı şu anda piyasada bulunamıyor. Ben sizi tanıtırken Eskişehir Emniyet Müdürü dedim, kitaptan sonra durum değişti mi?

Hanefi Avcı: Önümüzdeki dönemde ihtiyaç nispetinde yeniden çıkacak piyasaya. Fiili durum şu anda hala öyle ama dün itibari ile ben şu andaki fiili görevimden affımı istedim, merkezeatanmam konusunda İçişleri Bakanlığı’na müracaatta bulundum. İsterlerse böyle bir şey çıkarabilirler.

Ruşen Çakır: Sizin için ’Görevdeki bir emniyet müdürü bunu nasıl yapar?” şeklinde bir yaklaşım var ama siz daha önce Susurluk döneminde de yaptınız, 32.Gün’e, Mehmet Ali Birand’a çıkmıştınız. O zaman başınıza ne gelmişti?

Hanefi Avcı: Buna geçmeden eksik bir şeyi tamamlayayım. Bu dilekçeyi tamamen kendi irademle verdim, bir kimse veya idareden bir telkin söz konusu olmadı. Makul olması gerekende buydu. Susurluk olayı sonrası epeyce bir sıkıntı yaşadım, gerek adli gerek idari açılardan. Ama belli bir noktadan sonra hak ve adaletin Türkiye’de çalıştığını bir nebze de olsa gördüm ve doğru yere geldiği kanaatindeyim. Onlar bir konuda telafi oldu dieye düşünüyorum. Evet sıkıntı çektim, tutuklandım ama bugün geldiğim noktada çok da şikayetçi değilim.

YILLAR SONRA BİLE BENİ İZLEYEBİLİRLER

Mirgün Cabas: Siz kitabınızda diyorsunuz ki -569.sayfada- “Bu yazdıklarımın hayatımı zehir ve zindan edeceğini biliyorum, daha önce de benzer şeyler başıma gelmişti ama bu defakinin başka bir şey olduğunun da farkındayım”

Ruşen Çakır: “Bana bu dünyada cehennem yaşatmak isteyeceklerini biliyorum” dediniz.

Mirgün Cabas: Başladı mı sözünü ettiğiniz zehir zindan günleri?

Hanefi Avcı: Şu anda çok ciddi olarak bir şey görmüyorum ama ben geleceğin bu tür sıkıntıları getirebileceğini düşünüyorum. Belirttiğim kişilerin zaman içinde hatta yıllar sonra bile beni izleyebileceklerini, takip edebileceklerini, aleyhimde bir ton iftira uydurabileceklerini, özel yöntemlerle yalan yanlış şeyler yapabileceklerini tahmin ediyorum. Hatta başladılar doğru olmayan şeyleri saptırarak gündeme getirmeye.

BİR TEK SUSURLUK’TA YAPMADIM

Ruşen Çakır: Okuyucular diyorlar ki madem bu kadar şikayet ediyordu bunun yasal yolları bellidir, bu yolları niye kullanmadı? Ama kitabı okuyanlar biliyorlar ki siz bir takım yoları kullanmışsınız, bunları özetler misiniz? Bakanlarla savcılarla görüşmeleriniz.

Hanefi Avcı: 34 yıllık bir mesleki geçmişim var, her şeyin devletin kendi sistemi içinde halletmesi gerektiğine inanan biriyim. Meslek hayatımda hep bunu denedim, bunun dışındaki yol ve yöntemlerin uygun olmadığı kanaatindeyim. Bir tek bunu Susurluk’ta yapmadım, çünkü orada da devlet sistemi o mekanizmayı düzeltmemişti. Ben Susurluk döneminde de birçok kişi ile görüşmüştüm, hatta muhataplarına dahi bu yol ve yöntemlerin yanlış olduğunu, devletin gizli yöntemlerle iş yapamayacağını anlatmıştım ve söylemiştim. O günlerde bunlar karambole karıştı ve bana sorulmadı.

KİTABI NEDEN YAZDI?

Evet ben kitabın birinci bölümünde yer alan anılarımla ilgili bir hazırlık yapıyordum ama bu daha uzun vadeliydi. İkinci bölümdeki cemaatle ilgili kısım için müracaat etmem gereken, konuşmam gereken herkesle konuştum. Hem sayın bakanla hem genel müdürle hem diğer bakanlarımızla hem de cumhuriyet savcılarımızla. Baktım ki bunlar şifahi görüşmeler, yazılı hale getirmek lazım. Yazılı hale getirdim ve dilekçelerimi işleme koydum. Bunların bir müddet sonra yürümediğini gördüm, sonra daha yukarılardan sistemin çalıştırılması için girişimlerimi de yaptım. Ancak ilk dilekçemi verdiğim tarihten 8 ay gibi bir süre geçti, ki devlette en geç 60 gün içinde bu işlemlerin yapılması gerekir. Bütün mekanizmaları kullanmama rağmen hala bu sistem çalışmadıysa artık bunun yazılması gerektiğine inandım, ondan sonra kitabı yazdım.

CEMAATİN İLERİ GELENLERİYLE GÖRÜŞTÜM

Ruşen Çakır: Siz cemaat diye suçladığınız kişileri yıllardır tanıyorsunuz. Hatta öğrencilik zamanında ışık evinde bir müddet kaldığınızı, çocuklarınızın cemaate yakın olduğu bilinen Samanyolu Koleji’nde okuduğunu, hatta bugün suçladığınız bir çok kişiyi bizzat kendinizin yetiştirdiğini de söylüyorsunuz. Niye doğrudan anlatmadınız cemaate, kolaylıkla ulaşabileceğiniz insanlar anlaşılan.

Hanefi Avcı: Cemaatin kendi iç dünyalarına, kendi okullarına, kendi yardım kuruluşlarına, kendi insanlarıyla yaptıkları konuların karşısında değilim. Bu topluma da hizmettir, insanlar arası dayanışmayı sağlayabilir, bir çok şey güzel de olabilir. Ben onların polis içine, adliye içine girerek bugünkü adalet mekanizmasına, suç soruşturmalarına karışmalarına karşıyım. İnsanların özgürlüklerinin, insanların şeref ve onurlarının sıkıntıya sokulduğu tarikatlara karşıyım ve buna cemaatin müdahale etmemesine karşıyım. Yoksa okulların, bir takım müesseselerin faydalı olduğu inancındayım. Her zaman her şeyi açık ve net yaparım, ben kitabı yazmadan önce cemaatin ileri gelenlerinden bazılarıyla görüştüm. Onlara dedim ki, ’Bakın bugün polis içinde adliye içinde asker içinde cemaatin yaptığı olaylar var. Bu tahkikatlar yanlış yapılmaktadır, bir takım insanlara iftira edilmektedir.’ Kitapta söylediklerimi büyük oranda anlattım, bunların hata olduğunu söyledim. ’Ben size karşı tavır alacağım, bakın dost biliyorsunuz beni ama size tavır alacağım’ dedim. ’Sizinle kavga edecek halim yok, size karşı mücadele edecek çok gücümde olmayabilir ama niyetimi belli edeceğim, bunu deklare edeceğim’ dedim. Kitaptan söz etmedim ama basına açıklama yapabilirim, ilan edebilirim, bir tavır koyabilirim diye net olarak birden fazla insana söyledim. Fettullah Gülen’e gitmemesi düşünülemez bu mesajın. O zaman biz bunu ilgili yerlere taşırız diyerek Fettullah Hoca’ya iletecekleri imalarında bulundular. Mesajımın Fethullah Gülen’e gittiğini düşünüyorum, gitmemesi düşünülemez. Aradan geçen iki buçuk ayda bana bir cevap dönmedi.

Mirgün Cabas: Bu uyarının ardından faaliyette bir değişiklik sezdiniz mi?

Hanefi Avcı: Hayır günümüzdeki olaylara baktığınız zaman o tavırda bir değişiklik yok, hala devam ediliyor.

DELİLLERİN YERİNİ SÖYLÜYORUM

Mirgün Cabas: Yanılıp yanılmadığınız tartışmalarına bir de eleştiri eşlik ediyor. Kitabınızın belgesiz ve delilsiz olduğu, yalnızca şahsi izlenimlerinize dayanarak yazıldığı, dolayısıyla haksız suçlamalar içerdiği yönünde. Bu delil meselesi üzerine konuşalım biraz, bunları delillendirebilir misiniz?

Hanefi Avcı: Kitapta azımsanmayacak kadar delil var ama bu kitap bir deliller kitabı değil. Delilleri koymaya kalkarsanız birkaç cilt kitap çıkabilir. Elimde yeterinden fazla delil de var. Ayrıca yeni ceza yasamıza göre kimsenin delil toplama yetkisi yok. Delil toplama yetkisi savcıya veya hakimlere aittir. Eğer siz bir takım şeyleri delil diye getirip koyarsanız şu anda bunu mahkeme delil olarak kabul etmez. Ben delillerin yerini söylüyorum, bu delillerin yerini savcı bizzat gidip kendisi bulacaktır. En basiti ben diyorum ki mesela, “7.11.2009 tarihli İstanbul özel yetkili mahkemesinin aldığı karardaki telefonlar benim tarafımdan kullanılmaktadır, bu isim iki öğrenci adına kayıtlıdır ama burada sahte isimlerle başka isimlerle karar alınmıştır ve dinleme amaçlıdır.” Bunun gibi yüzlerce örnekler vardır. Ben kendi bildiğim delilleri söyledim, yeri gelir sorulursa, araştırılırsa fazlasıyla delil bulacakları kanaatindeyim.

ÜZERİME DÜŞEN ROLÜ OYNARIM

Ruşen Çakır: Bugün Adalet Bakanı inceleme başlattıklarını ve gerekirse sizden delil isteyeceklerini söyledi. İsterlerse delilleri verecek misiniz yoksa burada bulursunuz, burada bulursunuz mu diyeceksiniz?

Hanefi Avcı: Elimdekileri de vereceğim bildiğimi de söyleyeceğim. Zaten dilekçelerimi de okursanız, kitapta geniş boyutlu var, orada delillerin nerede bulunacağı yazılı. Orada kanuna göre denetlenmesi gereken görevler de yazılı. Benim dilekçelerime dayanarak çoktan müfettiş atanması ve denetlenmesi lazımdı. 8 aydan beri bu inceleme yapılmadı. Bundan sonra inceleme yapılacaksa üzerime düşen rol neyse onu oynarım.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>