Rehberiniz-Depresyon döneminde beyin küçülüyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Depresyon döneminde beyin küçülüyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Depresyon döneminde beyin küçülüyor

Depresyon beyni küçültüyor. Beyin ölçüm araştırmaları sonucu depresyon döneminde beynin belirli bir bölümünün küçüldüğü görüldü. Bu bölgedeki hafıza ve duyu entegrasyonu görevlerini üstlenen sinir hücrelerinin de normalde olduğundan daha küçük ve seyrek olduğu kaydedildi…

DEPRESYON BEYNİ KÜÇÜLTÜYOR

Depresyon hastaları arasında yapılan incelemeler sonucunda bu kişilerin beyinlerindeki bazı bölümlerin hacminin sağlıklı bireylere göre daha küçük olduğu belirlendi. Araştırmacılar bu değişikliğin genetik izlerini takip ediyor.

Live Science’da yayınlanan araştırmaya göre beyin hücreleri arasındaki boşluklar olan ve iletişimi sağlayan sinapsisleri üreten genlerin, depresyon hastalarında gereğinden fazla üretildiği belirtildi.

Yale Üniversitesi’nden araştırmacı Ronald Duman, “ Tek bir data alışverişini sağlayan faktör( transkripsiyon faktörleri) aktive edildiğinde bilişsel olaylar ve duygularda rol oynayan devreler kesintiye uğrayabiliyor,” dedi.

Transkripsiyon faktörleri, vücudun protein üretiminde rol oynamanın yanı sıra DNA’dan kopyalanan ve taşınan genetik verilerin kontrolünü sağlayan proteinlerdir.

Beyin ölçüm araştırmaları sonucu depresyon döneminde beynin belirli bir bölümünün küçüldüğü görüldü. Bu bölgedeki hafıza ve duyu entegrasyonu görevlerini üstlenen sinir hücrelerinin de normalde olduğundan daha küçük ve seyrek olduğu kaydedildi. Bunların sonucunda beyin hücreleri arasındaki iletişimin de sekteye uğrayabileceğine değinildi.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir