Rehberiniz-Denizde sabrı ve mücadeleyi öğrenip stres atan patronlar

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Denizde sabrı ve mücadeleyi öğrenip stres atan patronlar” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Denizde sabrı ve mücadeleyi öğrenip stres atan patronlar

Mustafa Koç, Cem Hakko, Ali Sabancı, Saruhan Tan, Uğur Işık, Meral Eredenk, Caner Dikici gibi isimlerin ortak noktası deniz ve spor. Yelkenden offshore’a, rüzgar sörfünden tüplü dalışa kadar iş hayatının stresini tuzlu suda atan bu isimler, sadece iş dünyasında değil denizde de mücadele ediyor

Onlar sadece iş hayatında değil denizde de kaptan köşkündeler… Kimi offshore kimi rüzgar sörfü kimi yelkenle ilgileniyor. Onlar için deniz, iyi bir öğretici. Denizden öğrendiklerini iş hayatında uygulayan patronları AkŞam Ekonomi bir araya getirdi. YKM Yönetim Kurulu Üyesi ve Big Chefs restoranlar zinciri ortağı olan Saruhan Tan, 4 yıldır offshore yarışlarına katılıyor. Moda yarışlarında kaza geçirerek teknesi parçalanıp batan Tan, ’Biz de yüzerek çıkmak zorunda kaldık’ diyor. Tan için son sezon kazandığı Türkiye ve Dünya Şampiyonluğu’nun yeri başka. Tan, ’Bu sporda hızlı düşünüp, sağlıklı karar verebilme ve hızlıca uygulamaya koyma becerisini kazandım’ diyor.

Yelken sabrı öğretti bu krizlerde işe yarıyor

Burger King, Popeyes ve Sbarro markalarının Türkiye’deki temsilcisi TAB Gıda Genel Müdürü Caner Dikici, geçen sene Pirat sınıfında Türkiye şampiyonu olduklarını, Avrupa Şampiyonası’na gitmek için antrenmanlara devam ettiklerini belirtiyor. Dikici, şöyle konuşuyor: ’Yelken sabrı öğretiyor. İş dünyasında sakin ve sabırlı olmak özellikle kriz anlarında işime yarıyor. Yelkende ekipteki tüm sporcuların farklı özellikleri var ve bunları değerlendirmeniz gerekli yoksa başarı mümkün değil, iş hayatında da bu geçerli.

Yelken ve rüzgar sörfü yapıyor sporu hayatından eksik etmiyor

Vakko Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Cem Hakko, iş yaşamının yanı sıra yaşam tarzı haline getirdiği sporla da profesyonel olarak ilgileniyor. Cem Hakko, kayak, yelken, rüzgar sörfü, ralli, karting ve Formula 3 sporları ile uğraşıyor. Hakko su sporlarının yanı sıra özellikle karting ve ralli sporlarında, gerek Türkiye’de gerekse yurtdışında çeşitli ödül ve şampiyonluklar kazanmış bir isim.

Sualtında fotoğraf çekip ’deniz’i okuyor

Koç Holding yönetimini oğlu Mustafa Koç’a bıraktıktan sonra Nazenin adlı teknesiyle dünya seyahatine çıkan Rahmi Koç, kuşkusuz ’deniz hobisi’yle bilinen patronların en ünlüsü. Mustafa Koç da babası gibi bir deniz tutkunu Koç, tüplü dalış yapıyor. Çok iyi bir dalgıç olmasının yanı sıra sualtı fotoğrafçılığı da yapıyor. ’Ben dalmak kadar bu konularla ilgili okumayı ve araştırmayı da seviyorum’ diyen Koç denize gönül verenler isimlerden biri.

Deniz disiplini öğretiyor bu da hayatına işliyor

IŞIklar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve İstanbul Offshore Kulübü Başkanı Uğur Işık, 90’larda tekne yarışlarını takip etmeye başlıyor ve 1998’de Türkiye’nin ilk dünya şampiyonasını organize etmeyi başarıyor. 1999-2000’de yarışan Işık, başkanlığı nedeniyle artık profesyonel olarak yarışmıyor. Işık, ’Spor disiplin gerektiriyor. Her şey düzenli olduğundan bunu özel ve iş hayatınıza yansıtıyorsunuz. Deniz dinginlik ve dinamiklik veriyor’ diyor.

Stres atmak için sörf yapıyor

Avivasa Genel Müdürü Meral Eredenk de iş hayatının yoğun temposu içinde ’deniz’de rahat nefes alanlardan biri. Boş zamanlarında stres atmak için sörf yapan Eredenk’in yeni gözdesi ise yelken sporu. Her yıl yeni bir şeyi öğrenmeyi kendisine hedef olarak belirleyen Eredenk’in denizle ilgili yapılacaklar listesinde ise rafting de yer alıyor.

Pegasus’la uçuyor, günlük rutini dalarak kırıyor

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı 15 yıldır dalış yapıyor ve tatil programlarını bile bu hobisine göre belirliyor. Eşi Vuslat Doğan Sabancı sayesinde dalış sporuyla tanışan ve yılın en az 10 gününü bu hobisine ayıran Ali Sabancı, yoğun iş stresini denizde atanlardan biri. Sabancı brövesini ise 1997’de aldı.

Yazar: Aylin Löle

Kaynak: http://www.aksam.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>