Rehberiniz-Denemekten ‘başarı’ çıkar!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Denemekten ‘başarı’ çıkar!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Denemekten ‘başarı’ çıkar!

Forbes Dergisi”nin yayınladığı dünyanın en zenginleri listesine hem kayınpederi hem de babasıyla giren iki kişiden biri. Diğer isimse eşi Vuslat Doğan Sabancı. Çoğu zenginin aksine gece hayatını sevmeyen, Reina”nın yolunu bilmeyen, çocuklarının resmini nazar değer korkusuyla çektirmek istemeyen ve en büyük tutkusu dalmak olan Ali Sabancı, ilginç bir portre çiziyor. 17 yıl yurtdışında yaşadıktan sonra ilk ”master yapmış veznedar” olarak Akbank”ta işe başlayan Ali Sabancı, sabırla geçen 10 yıllık iş hayatından sonra Sabancı Holding”den ayrılmış ve ablası Emine Kamışlı ile birlikte Esas Holding”i kurmuştu. Esas Holding”in en karlı yatırımı ise kuşkusuz Pegasus Havayolları oldu. Türkiye”de atıl kalmış bir havaalanını, Sabiha Gökçen”i kullanarak ucuz bilet fiyatlarıyla havadaki rekabete hızlı girdi ve kendine pazarda iyi bir yer edindi.

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, yeni projelerini ve yoğun iş temposundan arta kalan zamanda yaptıklarını anlatırken, doğrusu biz de heyecanlandık

FRIENDS”İ HİÇ SEYRETMEDİM

Yoğun bir çalışma temponuz var. İşten fırsat bulduğunuzda neler yapıyorsunuz?

İster istemez bir çarkın içine giriyor, mahkum oluyorsunuz. Bu biraz da benim karakterimden kaynaklanıyor aslında. Sanki çalışarak mutlu oluyoruz. Hiç tatil yapmıyorum demiyorum tabii. Hemen her hafta sonu, Bodrum”a gidiyorum, pazar akşamı geri dönüyorum. Ama öyle bir stresten çıkıyorsunuz ki, zaten ancak pazar sabahı relaks olmaya başlıyorsunuz ve iki saat sonra da bavullarınızı toplamanız gerekiyor. Bazen öyle bir zaman geliyor ki, ”neden” diye soruyorum. Dışarıdan bakanlar da ”kardeşim halin vaktin yerinde. Niye bu kadar çalışıyorsun?” diyebilir. Allah”a çok şükür, babalarımızdan, amcalarımızdan dolayı eşimin de benim de halimiz vaktimiz yerinde. Niye bu kadar uğraşıyoruz? Niye ben dün akşam işten saat 21.30”da çıktım? Akşam eve gidip Digiturk”ü açtığımda, ”Friends” dizisinin haftanın her günü saat 18.30”da yayınlandığını görüyorum. Neden bir kere bile seyredemiyorum? Sonra kendi kendime diyorum ki, ben 18.30”da gitsem eve, normal dönüş saatime kadar ne yaparım?

Sabancı Holding”den ayrılırken nasıl bir iş yapmayı planlıyordunuz?

Aslında ayrılırken ne yapacağıma karar vermemiştim. Mart ayıydı. Yaz sonuna kadar dinlenirim diye düşünüyordum, nerede? Bir kere şunu gördüm, sabah kalkıyorsun eşin işe, çocuklar okula gidiyor, ne yapacaksın? Kaç defa spor salonuna gidebilirsin? Hadi gittin diyelim. Koşu bandında koşarken, ”Vay Ali Bey, ne yapıyorsun?” diyen insanlardan nasıl fırsat bulup spor yapılır? Türkiye”deki spor salonunda mantık yok ki. İnsanlar spor yapmaya değil, sosyalleşmeye geliyor. Şimdi kolayını buldum, artık yüzmeye gidiyorum.

Plan yapmadan aile şirketinden ayrılmanız riskli değil miydi?

Bir aile şirketinden ayrıldım, demek ki yapılabiliyormuş. Ayrılırken Sakıp Amcam bana ”risk alıyorsun” dedi. Ben de ”34 yaşındayım, şu anda alamazsam 44 yaşında bu riski almam daha zor” dedim. Başarısız olursam, denemiş olacaktım. Bir daha geri döner miyim diye düşünmeden ayrıldım. İyi ki de ayrılmışım. Şimdi Sabancı Holding benim için sadece bir yatırım. Vaktim olursa genel kurullara gidiyorum.

İş dışındaki hayatınızda neler var?

Denizi çok severim. Muhtemelen bir önceki hayatımda balıkmışım! Bir leğene su koy, ayaklarımı sokayım bambaşka bir insan olurum. Abartmıyorum! Bodrum”a iner inmez dalmaya giderim. Bazen geç saatte uçağa biniyorum, Bodrum”a varıp denize dalmam gece yarısını buluyor. Aslında ilk defa balayında daldım denize. Ben toprakta büyümüşüm Adana”da, nereden bileceğiz dalmayı? En yakın su, kanaldı. Orada çimmeye giderdik. Şimdi her fırsatta dalmaya gidiyorum. Dünyanın dörtte üçü su ise eğer, New York, Ağrı Dağı güzelse, onun üç katı güzellik, su altında var. Ben daldığım zaman deşarj oluyorum.

Çocuklarınızla ilgilenmeye fırsat buluyor musunuz?

Eşim de benim kadar yoğun çalışıyor. İki oğlumuz var, biri 5 diğeri 3.5 yaşında. Bazen eve geldiğimde küçük oğlan bana ”kim bu?” dercesine bakıyor. Çocuklar doğmadan önce bir köpek almıştık, ismi Sayko. O bile artık tanımıyor beni. Köpeği en son ne zaman sevdim hatırlamıyorum.

SÜNNETTE KÜNYE KRİZİ

Çocuklarınız çok şanslı; hem anne hem de baba tarafından dünyanın en zenginleri listesine giriyorlar. Bu kadar zenginlikle çocuklarınızın geleceğinden endişe duyuyor musunuz?

Size bir şey anlatayım: Büyük oğlan anaokuluna gidecekti ama okula kayıt için kura çekilişi vardı. Çekilişin yapılacağı salonun adı Sabancı idi. Gittik, kuraya katıldık, diğer ailelerle kapıda bekledik. Bizim çocuklarımıza verebileceğimiz şeyler, babamın bize verdikleri gibi; iyi bir eğitim ve maddi imkan. Gerisi onlara kalmış.

En son ne zaman alışverişe gittiniz?

Hiç gitmiyorum. Nişantaşı”nda Ermenegildo Zegna”da bir hanım var, ölçülerimi ve zevkimi biliyor. Telefonla sipariş ediyorum. Sipariş takım elbise buraya geliyor. Bir de terzi Mehmet var. Türkiye”nin en zengin terzilerinden çünkü sürekli artı-eksi 5 kilo veren bir Ali var! Dolabımda 10 tane takım elbise var; 54”den 48 bedene kadar. Hep tadilat yaptırıyorum.

1969 yılında Adana”da doğdunuz. Ortaokulu Almanya”da, liseyi İngiltere”de, üniversiteyi ABD”de okudunuz. Yurtdışında sıradan bir insan olarak yaşamak nasıl etkiledi?

Önce bir şey anlatayım: Sünnet olduğumda altın bir künye hediye edildi bana. Üzerinde ne yazıyordu biliyor musunuz? ”A. Sabancı.” O zaman çok üzülmüştüm neden Ali yazmıyor diye. Çünkü toplum seni bir yere koyuyor, sana da bu rolü oynamak düşüyor. Ama yurtdışında yaşamak çok öğretici oldu. 17 yıl yurtdışında yaşadım. Kimse bana soyadımı sormadı. Adana”dan Almanya”ya bir hafta içinde taşındık. Adana”daki evde şoför, aşçı, iki hizmetçimiz vardı. Evde kapalı havuz vardı. Böyle bir evden çıkıp Frankfurt”a gittik. Tam bir şok oldu. Annem yemek kitabından köfte yapmayı öğrendi, araba kullanmayı hatırlamak için hoca tuttu. Biz de okula Buick araba yerine servisle gitmeye başladık.

Uçakta sadece isteyene yemek

Türkiye”de uçağa binen 12-13 milyon kişi bulunduğunu söyleyen Ali Sabancı, bu sayıyı artırmak ve bilet fiyatlarını ucuzlatmakta kararlı. Bunun için düşünülen uygulamalardan biri, uçakta sadece isteyen ve parasını ödeyenlere yemek verilmesi. Erken rezervasyon yaptıranların çok daha ucuza uçması, bagajda 15 kilonun üzerine çıkanlardan ek ücret alınması Pegasus”un sektöre getireceği yeniliklerden bazıları.

Yazar: Sibel Köklü

Kaynak: http://www.aksam.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>