Rehberiniz-Delirirsem kurtulacağımı düşünüyorum!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Delirirsem kurtulacağımı düşünüyorum!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Delirirsem kurtulacağımı düşünüyorum!

Yükselen ben değilim, alçalan duvarlar… Bu sözler son albümü Yerli Plaka’yla çok konuşulan Ceza’ya ait.

Aynı şarkıya çektiği klipte de şöhret olmayı ama aynı zamanda dibe vurmayı anlatıyor. Şöhretten epey sıkılmış gözüken Ceza (gerçek adıyla Bilgin Özçalkan) ile müziğini, psikolojisini ve Sezen Aksu’yla yaptığı düetini konuştuk…

Şöhretli olmak nasıl bir şey?

İnsanın adı çıkacağına canı çıksın. Benim için önemli olan müziğimin dinlenmesiydi. Ama tanındıkça dengemi kaybettim. Ben bunu artık taşıyamıyorum.

BAZEN EVİMİN KİRASINI BİLE ZOR ÖDÜYORUM

Başına ne geldi ki?

İnsanların bana karşı bakışları değişmeye başladı. Herkes beni 50 Cent, Eminem gibi yaşıyor zannediyor. O adamlar milyonlarca doların içinde yaşarken ben evimin kirasını kimi zaman zor ödüyorum. Aileme bakıyorum. Bu ülkedeki beyinsiz insanların aradaki farkı anlaması lazım. Amerika’daki rapçilerle kıyasladıkları zaman milyonlarca sıfır fark var aramızda.

Eminem’le kıyaslanmaktan hoşlanmıyor musun?

Ben herkesi ilgilendiren konulardan bahsediyorum. Ama o kadınlarla nasıl yattığını, nasıl uyuşturucu kullandığını anlatıyor. Dolayısıyla beni o adamla kıyasladıkları zaman üzülüyorum. Ama insanlar hâlâ bizi kıyaslıyorlar. O nedenle kendi yaptığım işi buraya göre çok erken görüyorum.

ARTIK HERKES BENDEN BİR ŞEYLER BEKLİYOR

Şarkılarında hep bir gönderme var. Çok kızgın gibisin…

15 seneden beri bu hayatta var olmaya çalışıyorum. Amelelik bile yaptım. Bir buçuk senedir kendi paramı kazanabiliyorum. Hayatta her şeyin nasıl yaşandığını kimse bilmiyor. Şimdi reklamlarda oynadığım için eleştiriliyorum. Eskiden ben de tiyatrocular reklamlarda oynadıkları zaman eleştirirdim. Ama insan maddi anlamda zora düştüğünde o insanları anlayabiliyor. Ayrıca artık çok yoruldum. Herkesin benden bir beklentisi var. En yakındaki dostumun bile ikinci kelimesi benden bir şeyler istemek oluyor.

Şöhret böyle bir şey mi?

Evet ama ben hâlâ sokaklarda yaşıyorum. O magazinel insanlar gibi evden kulübe ya da bardan bara giden biri değilim. Sonuçta her an her yerde beni görebilirsiniz. Ama herkesin benden bir şeyler istemesi bana zarar veriyor. Bazen delirirsem tüm bunlardan kurtulurum diye düşünüyorum.

Beş yıl önce nasıl bir Ceza vardı?

Beş yıl önce daha heyecanlıydım. Şimdi daha çok stresliyim. Eskiden hayal kuruyordum. Şimdi yoğunluktan plan yapmak zorundayım. Her an karamsarlık içinde yaşıyorum.

Aslında hayatın güzel gidiyor. Neden bu kadar karamsarlaştın?

Dışarıdan öyle görünüyor. Ben çok duygusal bir insanım. Sinirli olmasını da, ağlamasını da biliyorum. Ama annem vefat ettikten sonra toparlayamadım kendimi.

Anneni kaybettikten sonra sesin kısıldı ve bir süre şarkı söyleyemedin. Neler hissettin?

Yoğun stres ve yanlış beslenmeden dolayı ses tellerim zarar gördü. Yapabildiğim en iyi şey rap yapmak ama enerjimi dışarı yansıtamadım. Sesimi kaybedeceğimi zannettim. Gerçekten ölesiye korktum.

ANNEME DE HEP RAP SÖYLERDİM

Sezen Aksu’yla düet yaptığın şarkı da anne figürü hakim…

Biz çok iyi anlaşırdık. Ona rap söylerdim ama hiçbir konserime gelemedi. Buna çok üzgünüm. “Gelsin hayat bildiği gibi” şarkısında annemle ilişkimi anlatıyorum. O şarkıyı yazar yazmaz Sezen Aksu’ya koştum. Çünkü annemi anlattığım şarkıma onun da eli değisin istedim. O da kabul etti ve beni kırmayarak nakaratı yazdı.

Asosyalim diyorsun ama yaptığın iş sosyal olmanı gerektirmiyor mu?

Kesinlikle. Ama ben belgeseller izliyorum, ansiklopedileri ve sözlükleri karıştırıyorum. İlginç kelimeler bulmaya çalışıyorum. Ben asosyal yetiştim. Hep çalışmak zorundaydım. Hayatımda gittiğim ilk konser kendi konserimdi. Topu topu 2 defa tatil yaptım. Bir buçuk yıldır biraz iyi yaşıyorum. Kendimi iş dışında eve kapatıyorum ve arkadaşlarımla playstation oynuyorum.

Şarkılarını gece daha rahat yazdığını söylüyorsun. Neden?

Eskiden rahatça gidebildiğim yerlere şimdi gidemiyorum. İnsanlar benimle Bilgin olarak değil Ceza olarak konuşuyor. Sorumluluğumdan dolayı da kendimi rahat hissedemiyorum. Gece kimsenin beni rahatsız etmediği bir ortam oluyor ve sessizlikte yazıyorum.

Neyzen Tevfik’ten ilham alıyorum

İdealist misin?

İdealin varsa bunu gerçekleştirmen gerekiyor. Ben Neyzen Tevfik’ten çok ilham alıyorum. Eğer benim hayatımda insanlar olmasa hiçbir şey umrumda değil, artık kendim için hiçbir şey yapmıyorum.

Peki aşk hayatın nasıl?

Liseye gidene kadar hiç sevgilim olmadı. O dönem çok çekingendim. Kızların karşısında konuşamazdım. Ama şimdi aklımın ucuna gelmeyecek mankenler ve şarkıcılar telefonuma benimle birlikte olmak için mesaj atıyorlar. Gerçi benim onlarla işim olmaz. Çünkü onlar Bilgin’e değil Ceza ismine geliyorlar.

Yazar: Oya Doğan

Kaynak: http://www.vatanim.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir