Rehberiniz-“dedem bana ayaklar konuşur, derdi”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “”dedem bana ayaklar konuşur, derdi”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
dedem bana ayaklar konuşur, derdi

El yapımı İtalyan ayakkabısı deyince akla gelen ilk markalardan biri. Salvatore Ferragamo, ilk ayakkabı mağazasını açtığında yıl 1914’tü. Her zaman kusursuz ayakkabılar üretmeyi kendine ilke edindi.

Mantardan yapılmış sivri topuklar ve platform ayakkabılar ile üne kavuştu. 1938’de eski bir Çin fikri olan apartman topukları tekrar canlandırdı. Ve tüm dünyayı salladı. Ayakkabıda yılan derisi, dantel, kristal gibi malzemeleri ilk o kullandı. 1960 yılında 62 yaşındayken ve dünya çapında ünlüyken vefat etti. James Ferragamo onun torunlarından biri. Dedesinin mirasına sahip çıkarak markanın aksesuvar bölümünü yönetiyor. “Geniş bir İtalyan ailesinin içinde, geçmişteki başarılarla yetinmemem gerektiğini dinleye dinleye büyüdüm. Bu göreve gelebilmek için çok çalıştım” diyor.

Çocukluk deyince gözünüzün önüne nasıl bir fotoğraf karesi geliyor?

– Çocukluk deyince aklıma dedemin Sophia Loren ile birlikte çektirdiği fotoğraf geliyor. O fotoğrafa ne kadar çok bakmıştım, yarabbim!

Nerelisiniz?

Kişiliğinizin öne çıkan özellikleri ne zaman ve nasıl oluştu?

– Kişiliğimin oluşmasında büyükannem Wanda Ferragamo’nun ciddi rolü var. Çocukken bana verdiği “kazanılan şöhretle yetinme” öğüdü sayesinde hayatım boyunca çok çalıştım ve daha iyisini yapmak için gayret gösterdim. Aile ayda iki üç kez büyükannemin Floran

İlk iş deneyiminiz Los Angeles’ta bir Ferragamo mağazasında satış danışmanlığı…

– Evet. 1990’larda mağaza ilk açıldığında çalışmıştım. Ayrıca Saks mağazasında da çalıştım. Ama zaten 10 yaşından itibaren her yaz tatilimi firmada geçiriyordum. New York Üniversitesi Stern School of Business’ta eğitim alırken, tatillerde Beverly Hills bu

Salvatore Ferragamo’nun yenilik yaratan ayakkabı dizaynlarına, İtalya’da bir zanaatkarın yanında geçirdiği çıraklık günlerinin kaynaklık ettiğini biliyoruz. Sizin de ufkunuzu genişleten böyle bir ustanız var mıydı?

Şu anda aksesuvarların tasarımından sorumlusunuz. Sizce bir kadınının en önemli aksesuvarı hangisidir?

AYAKLAR KONUŞUR!

Bir kadın için ayakkabı nedir, ne olmalıdır?

– Dedem bana “Ayaklar konuşur” derdi. Her ayakkabı bir stili ve giyen kişinin karakterini sembolize eder. Mesela mütevazı kadınlar düz babetleri tercih eder, gösterişi seven kadınlar ise topuklu giyer. Bu bakımdan her zaman ilk izlenim benim için önemlidi

Salvatore Ferragamo dantel, kristal, balık derisi gibi alışılmadık malzemelerle çalışan bir tasarımcıydı. Sizin tasarım ilkelerinizi sorsam?

Dedenizin mirasına sadık kalıyor musunuz?

– Dedem İtalyan ustalarının yeteneklerini kullanmasına çok büyük önem verir ve üretimimizin yüzde 100 İtalyan olmasından dolayı gurur duyardı. Halen birçok ayakkabı ve çantamız elle yapılıyor. Böylece müşterilerimiz ürünümüzün kalitesine güveniyor.

Nelerden ilham alıyorsunuz?

Peki kadınlar için tasarım yaparken? Hayalinizde bir kadın canlandırıyor musunuz?

Sizce hangi ünlü, Ferragamo ayakkabılarını en güzel kullanıyor ?

Markanızın bu kadar yıldır dimdik ayakta kalmasının, kendini sürekli yenileyebilmesinin sırrı nedir?

ÇANTA HAYATTIR!

Çanta bir kadın için hayatının ikonudur. Bir kadının çantasını açtığınızda o kadının iç dünyası hakkında bir fikir sahibi olursunuz. Çanta hayattır! Çantalar ve ayakkabılar her zaman uyum içinde olmayabilirler. Tabi bu, bulunulan ortama göre değişir.

BALERİN PABUCU ÇOK SATIYOR

2008 ilkbahar /yaz ayakkabı koleksiyonumuzda detayların önemine odaklandık. Detayı, çağdaş, feminen bir şekil ve hacimlerle geliştiriyoruz. Geçen sezonun en hit ürünü Varina adlı modeldi. Düz balerin pabucunun modern yorumuydu. En çok satan ayakkabılarımızdan oldu. Gelecek sezon farklı renklerini de tasarlayacağız. Aslında Varina, teyzem Fiamma’nın 1978’de yarattığı Vara adlı ayakkabının bir türevi. Vara’nın altın plakasını, kumaştan fiyongunu, tabandan yukarı doğru gelen kurdelesine sadık kalarak, yumuşak çizgisini balerin stiline dönüştürdüm. Varina, birçok ünlünün olmazsa olmazları arasında olan bir modelimiz. Drew Barrymore ve Kirsten Dunst birer çift sipariş ettiler. Demi Moore ve Cameron Diaz da istiyor.

Yazar: Sibel Arna

Kaynak: http://Hürriyet

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir