Rehberiniz-Davranışlarınız sizi ele veriyor!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Davranışlarınız sizi ele veriyor!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Davranışlarınız sizi ele veriyor!

İş görüşmesinde sadece cevaplarınız mı kararı etkiliyor? Kesinlikle hayır! Adayın cevaplarının yanı sıra davranışları da sonuca etki ediyor. Peki davranış bazlı iş görüşmesi nedir?

Davranış Bazlı İş Görüşmesi Nedir ?

İş görüşmelerine giriyoruz, her görüşme farklı bir yönde ve atmosferde geçiyor. Görüşmeci bazen işe alımda eleyen kişi, bazen işe alan bazense her ikisi birden olabiliyor.

Görüşmecinin tekniğine göre direk, direk olmayan ya da stress görüşmeleri yapılıyor. Ancak hem adayın özelliklerini ortaya çıkaracak hem de görüşmecinin istediğini alacak en uygun görüşme şekli Davranış Bazlı İş Görüşmesidir.

Davranış Bazlı Görüşme iddia ettiğiniz özelliklerinizi işe has hikayeler anlatarak desteklemenizdir.

Geçmişten gelecek çıkar inancıyla, özellikli durumları adayın nasıl hallettiğini, ve bu problemleri çözerken nasıl davranışlarda bulunduğunu anlamaya yöneliktir. Geçmişte problemlere iyi çözüm getirdiyseniz gelecekte de getirebilirsiniz.

Ne zaman ne yapmıştınız ? “Orada olsaydınız ne yapardınız ?” gibi sorular adayın iş ortamındaki davranışlarını anlamak için bu görüşmelere temel oluşturulur.

Özelliklerinizi anlamaya yönelik sorular genelde şu şekilde başlar;

Bize o durumdan söz eder misiniz ? – Becerilerinizi kullandığınız bir örnek verir misiniz ? O durumu bize açıklarmısınız ? Neden öyle oldu ?

Daha açmak gerekirse, “Çok büyük bir alımdan sorumlusunuz, aniden müşteri ya da fabrika alımdan vazgeçiyor – ne yaparsınız ? Stok çevrim hızlarını artırdığınızda söz ediyorsunuz – bunun için ne yaptınız ? Bu büyük bir kriz – bunu nasıl yönettiniz ?”

Davranış Bazlı İş Görüşmeleri o iş için gerekli davranışların adayda olup olmadığını ortaya çıkarmak için mükemmel bir fırsattır. Adayın sahip olduğu tecrübeden ziyade sergilediği davranışları irdeler.

İş görüşmelerine gitmeden önce başınızdan geçen içinde becerilerinizin olduğu anektodlarınızı listelemenizi tavsiye ediyorum.

Elinizdeki örnekler şu özelliklerinizi içersin;

Liderlik, problem çözme, müzakere, sorumluluk alma, güçlüklerle başa çıkma, stres ile mücadele, büyük bir işi başardıktan sonra tatmin olma, kendini adama, iş etiği, iletişim,

Hikayenizi anlatırken 3 aşamadan geçirmeyi unutmayın

Problem – Çözüm – Sonuç

Şantiyede kalifiye eleman bulmakta çok zorluk çekiyorduk (Problem), işi taşerona vermeye karar verdik ve ihale açtık (Çözüm) – sonuç olarak maliyetlerimiz %5 aşağı çekildi (Sonuç)

Ancak unutmayın görüşmeci her zaman sizin bu aksiyonları alırken arkasındaki davranışlarınız ile ilgilenir. Neden böyle yaptınız – hangi becerilerinizi kullandınız ?

Şirketler sizin daha önceki rolleriniz ile ilgilenmez, ancak size yeni verecekleri rolde hangi becerilerinizi ve davranışlarınızı kullanarak başarılı olacağınız ile ilgilenirler.

Yazar: Egemen Atkaya

Kaynak: http://www.cvhunter.net

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir